Instagram takipçi satın al
Faydalı BilgilerListeler

Elektrik tasarrufu yapmanın yolları?

Yüksek gelen elektrik faturalarından şikâyet edenler için bu yazımızda elektrik tasarrufu yapmanın yollarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Yapacağınız birkaç küçük önlemle elektrikte tasarrufu çok kolay sağlayabilirsiniz. Şimdi bu önlemleri aşağıda sizlere daha detaylı anlatmaya çalışalım.

istanbul temizlik şirketi

Yüksek gelen elektrik faturalarından şikâyet edenler için bu yazımızda elektrik tasarrufu yapmanın yollarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Yapacağınız birkaç küçük önlemle elektrikte tasarrufu çok kolay sağlayabilirsiniz. Şimdi bu önlemleri aşağıda sizlere daha detaylı anlatmaya çalışalım.

Elektrik tasarrufu yapmanın yolları nelerdir?

Buzdolabı:

Fırın ve radyatör yüksek ısı veren cihazlar olduğundan dolayı buzdolabını olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı buzdolabını bu cihazlardan ne kadar uzak bir yere yerleştirirseniz o kadar tasarruf etmiş olursunuz.

Buzdolabında eğer aşırı derecede bir buzlanma meydana geldiyse bu buzları eritmeye çalışın. Çünkü aşırı buzlanmanın olması demek daha fazla enerji yakması anlamına gelir.

Buzdolabını mutfağa yerleştirdiğiniz zaman sağ ve sol tarafında boşluklar bırakmaya özen gösterin.

Güneşe çok fazla maruz kalmayan bölgeye buzdolabınızı yerleştirin.

Artık hemen hemen her dolabın bir mevsimsel ayarı bulunmaktadır. Sizde bu mevsimsel ayarları zamanında yaparak enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Elektrik tasarrufu yapmanın yolları nelerdir?

Çamaşır makinesi:

Buzdolabında olduğu gibi çamaşır makinenizi de yerleştirdiğiniz zaman sağ ve sol tarafında boşluklar bırakmaya özen gösterin.

Kurutma özelliği olan çamaşır makineleri diğerlerine göre daha fazla enerji tüketmektedirler. Çamaşırlarınızı makinede kurutmayı değil de asarak kurutmayı tercih ederseniz elektrik tasarrufu sağlamış olursunuz.

Fazla deterjan kullanmanız demek daha fazla enerji harcamanız demektir. Çünkü fazla deterjan kullanırsanız eğer yıkamayı zorlaştırırsınız, bunun akabinde de makineniz daha fazla enerji harcar. Bu yüzden fazla deterjandan kaçınmanız gerekmektedir.

Az kirlenmiş çamaşırlarınızı yıkamak için ekonomik programı tercih edin.

Çamaşırlarınız eğer çok fazla değilse bunun için de yine ekonomik programı tercih edebilirsiniz.

Makinenize alabileceğinden fazla çamaşır doldurmayı bırakarak elektrik enerjisinden tasarruf edebilirsiniz.

Bulaşık makinesi:

Çamaşır makinesinde olduğu gibi bulaşık makinesinde de gereğinden fazla kirli bulaşık doldurmayınız.

Bulaşık makinesi aldığınız zaman makinenin düşük sıcaklık ayarlı program özelliğinin olmasına dikkat edin ve bu özellikteki bulaşık makinesini almanızda fayda vardır.

Bulaşık makinesi yıkama işlemini tamamen bitirdikten sonra, bulaşıklarınızı makinenin kapağını açarak kurutmaya çalışın. Bu yöntemle elektrik enerjisinden tasarruf yapmış olursunuz.

Kirli bulaşıklarınızı hemen makinenin içine bırakmayın. Peçete ile üstlerindeki kirleri temizleyin. Böylece hem elektrikten, hem sudan, hem de deterjandan tasarruf etmiş olursunuz.

Elektrik tasarrufu

Ütü:

Ütünün termostat ayarını elbisenizin kumaşının cinsine göre en düşük düzeyde ayarlayarak elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Ütü yapmayı tam olarak bitirmeden 5 dakika önce fişini prizden çekin. Çünkü ütünün ısısı geri kalan elbiselerinizi ütülemeye yetecektir.

Ütü satın aldığınız zaman, ütünün şu özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir; buhar ayarlı olması, buhar kapasitesinin yüksek olması, termostat ayarının olması, şebeke suyu için uygun bir cihaz olması…

Elbiselerinizi dolabınıza asarken düzgün bir şekilde asmaya çalışın. Böylece elbiselerinizi tekrar ütülemek zorunda kalmazsınız.

Fırın:

Fırında yemek yaptığınız sırada fırın kapağını çok fazla açmamaya özen gösterin.

Lazım olmadıkça ön ısıtma ayarını uygulamayın. Eğer yapmak zorunda olsanız bile bu süreyi en kısa zamana ayarlayın.

Ütüde olduğu gibi fırını da 5 dakika öncesinden kapatın. Çünkü kendi ısısı yemeğinizin pişmesine yeterli olacaktır.

Donmuş halde bulunan bir yiyeceği fırında çözmeyin. Oda sıcaklığında çözülmesini sağlayın. Bu yöntemi uygulayarak hem sağlığınıza faydanız olmuş olur hem de elektrik enerjisinden tasarruf etmiş olursunuz.

Tabi sadece bunları uygulayarak elektrikten tasarruf etmiş olmazsınız.

Şimdi de yapmanız gereken birkaç yöntemi daha yazalım.

  • Sıcak suya ihtiyaç duyduğunuz zaman ilk olarak güneş enerjisinden faydalanmaya çalışın.
  • Elektrikli bir alet satın alacağınız zaman enerji sınıfının yüksek olup olmadığını kontrol edin. Eğer yüksek enerjili ise o makineyi alarak tasarruf etmek için ilk adımı atmış olursunuz.
  • Bulunduğunuz yeri aydınlatmak istiyorsanız eğer florasan lamba kullanmaya çalışın. Çünkü bu lambalar akkor lambalara oranla 10 – 15 kat daha uzun çalışırlar.
  • Eğer bir bardak sıcak suya ihtiyacınız varsa sadece 1 bardaklık su kaynatın. Böylece ufakta olsa elektrik enerjisinden tasarruf yapmış olursunuz.
  • Elektrik süpürgenizin temizliğini ihmal etmeyin.
  • Hemen hemen herkesin evinde yer alan DVD, televizyon, müzik seti gibi aletler bekleme durumunda da olsa elektrik harcalar.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

6 Yorum

  1. Bir Google araması için Google sunucuları 3dk’lık ampül kullanımı kadar enerji sarf ediyor. Buda ilginç bir bilgi olsun benden.

  2. Boşuna atalarımız “Damlaya damlaya göl olur.” dememiş. Tasarruflu olmayı hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

  3. Ütü yapmayı tam olarak bitirmeden 5 dakika önce fişini prizden çekin. Çünkü ütünün ısısı geri kalan elbiselerinizi ütülemeye yetecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu