EDİTÖR BAŞVURU
Tarih

Dünyanın Yedi Harikasından Biri Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı, günümüzde İzmir ilinin güney kısmı olan Küçük Asya kıyılarında bulunan Efes şehrinde dünyanın yedi harikasından biridir.

Artemis Tapınağı, günümüzde İzmir ilinin güney kısmı olan Küçük Asya kıyılarında bulunan Efes şehrinde dünyanın yedi harikasından biridir. MÖ 6. yüzyılda Efes şehri büyük bir refaha ulaştı, şehir tanrıça Artemis tarafından korundu. Artemis, Yüce Zeus ve Leto’nun kızı ve altın saçlı Apollo’nun ikiz kız kardeşiydi.

Artemis Tapınağı İnşası

Artemis Tapınağı İnşası

Eski Yunanlıların inançlarına göre, Artemis avcılık, doğurganlık, kadın iffet ve dünyadaki tüm yaşamın hamisi olan tanrıçaydı. Doğal olarak, antik Yunanlılar uğruna Artemis onuruna bir tapınak dikmeye karar verdiler.
İlk inşaat MÖ. 550’de yüzyılın ortalarında başladı. Kutsal alan büyük, 110 metre uzunluğunda ve 55 metre genişliğindeydi. Etrafında 18 metre yüksekliğe kadar iki sıra taş sütun vardı. Yaşlı Pliny’e (eski bir Roma yazarı) göre, sekiz satırda 127 tane vardı. Bu beyaz mermer yapı, insanları şaşırttı ve memnun etti.

Yunan Mitolojisinde Yer Edinmiş Bütün Tanrıların İsimleri ve Görevleri içeriğimizden yunan tanrıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Artemis Tapınağı yangını

Artemis Tapınağı yangını

Ne yazık ki, tapınağın orijinal versiyonunun ne olduğunu göremeyeceğiz, çünkü M.Ö. 365 yılında, Herostratus adlı bir adam ünlü olmak ve adını tarihte bırakmak için tapınağa ateş açtı ve görünüşe göre başarılı oldu. Yangın çok güçlüydü ve tüm binayı yıktı, tüm sütunlar ve pitoresk duvar resimleri yandı.

Ancak Efes sakinleri umutsuzluğa kapılmadı ve tapınak MÖ. 3. yüzyılda yeniden inşa edildi ve tamamen restore edildi. İnşaat için para Büyük İskender tarafından verildi ve mevcut deneyim sayesinde zaman içinde yeni bir kilise inşa edildi. Yeni Artemis tapınağı eskisinden daha büyüktü. Yeni tapınak 109 metre uzunluğa, 50 metre genişliğe ulaştı. 127 sütun onu iki sıra halinde kuşattı ve efsaneye göre, bu sütunların her biri 127 kralın birinden bir armağandı.

Mimarların tam hesaplamaları sayesinde, tapınak 500 yıldan uzun bir süredir ayakta kaldı, çok fazla hediye ile yüceltildi ve zenginleştirildi. 263’te tapınak Gotlar tarafından yağmalandı. 391-392’de İmparator 1. Theodosius  döneminde, Artemis tapınağı putperest ibadetin bir işareti olarak kapatıldı. Tapınağın bulunduğu yere de daha sonra yıkılan bir kilise inşa edildi. Sonra inşaatı parçaladılar, çatıyı söktüler ve böylece tek tasarım kırıldı. Yavaş yavaş, sütunlar birbiri ardına düşmeye başladı ve yakında İyonya’nın (Ege Denizi yakınlarındaki Küçük Asya’nın batı kıyısında sözde alan, şimdi ki Türkiye’de ki İzmir’e bitişik bölgeler) en iyi tapınaklarından birinin son izleri bataklığın altında kaldı ve yeri tamamen unutuldu.

Artemis

Gördüğümüz gibi, insanlığın tüm mirası, Artemis tapınağı gibi büyük olanlar bile bir zamana kadar yaşayabilmekte. Şu anda, büyük tapınağın anısına toplamayı başardıkları sadece bir sütun kaldı. Ancak tapınağın nasıl bir şey olduğunu canlı görmek istiyorsanız, o zaman İstanbul, Türkiye minyatür Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu parkta dünyanın birçok minyatür mimari modeli sergileniyor, aralarında dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis tapınağını bulabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu