EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Eserleri

Atatürk tarafından kaleme alınmış olan eserlerin neler olduklarını öğrendikçe Atatürk’ü daha iyi tanımaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Atatürk sadece savaş alanındaki kabiliyetleri ile ön plana çıkan bir kişi olmayıp çeşitli alanlarda çeşitli eserler üretmesi ile tanınmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün eserleri bu nedenden dolayı ulu önderimizi tanımak adına önemlidir. Mustafa kemal Atatürk’ün eserleri incelenecek olursa bu eserlerin büyük bölümünün Türk eğitiminde olan eksiklikleri gidermeye yönelik olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’ün hayatının büyük bölümü savaşlar ile geçtiğinden dolayı savaş yıllarını ele alan eserleri de bulunmaktadır. Atatürk tarafından kaleme alınmış olan eserlerin neler olduklarını öğrendikçe Atatürk’ü daha iyi tanımaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Atatürk tarafından kaleme alınmış olan eserler

Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih:

İlgili eserin aslı Genelkurmay Ateşe başkanlığı arşivlerinde korunmaktadır. Bu eserin öz Türkçeye çevrilerek “Mustafa Kemal Atatürk’ün taktik Meselesinin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına Dair Öğütler” adı altında yayınlandığı biliniyor. Kitap içerisinde Osmanlıca bölümler yer aldığından dolayı Türkçeleştirilmesine gerek görülmüştür.

Takımın Muharebe Talimi:

Bu eser Almancadan çevrilmiştir. Avcı hattı olarak kabul edilen hattın ateş muharebesi hakkında bilgiler bulunur. Büyük oranda savaş taktiklerinin yer aldığı bir eser olduğunu söylemek mümkündür. Bu eserin en önemli özelliği değişik hava şartlarında nasıl bir strateji izleneceği ile alakalı bilgiler içeriyor olmasıdır.

Cumalı Ordugâhı:

Bu eserde süvari, bölük, alay, tugay eğitim ve manevraları ele alınmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilgili eseri Makedonya’da bulunan 3. Süvari Tümeni eğitimlerini ve asayişini ele alarak yazdığı bilinmektedir. Bu tarz bir eseri kaleme almasındaki en büyük neden öğrendiklerini diğer askeri birimlere ulaştırmak ve Türk askeri manevralar konusunda bilinçlendirmektir.

Diğer Eserleri:

Tabi ki Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme almış olduğu eserler bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca Bölüğün Muharebe Talimi, Zabit ve Kumandan ile Hasbihal, Nutuk, Vatandaş İçin Medeni Bilgiler, Geometri, Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesi, Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku, Atatürk’ün Bursa Nutku ve Balıkesir Hutbesi Mustafa Kemal Atatürk’ün diğer eserleri arasında yer almaktadır. Bu eserlerin orijinalleri devlet tarafından korunmaktadır. İlgili eserlerin kopyaları piyasada yer aldığından dolayı ilgili eserleri temin ederek okuyabilir ve bu sayede Mustafa Kemal Atatürk’ü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Atatürk’ün bütün eserleri için: Wikipedia adresini ziyaret edebilirsiniz.

Originally posted 2021-11-19 09:55:35.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu