Doğa - ÇevreListeler

Dünyanın En Güzel 10 Çiçeği

istanbul temizlik şirketi
Çiçekler doğanın bizlere verdiği en güzel hediyelerin başında geliyor. Bütün çiçekler güzeldir gibi klişeler kullanılsa da dünyanın en güzel çiçeği hangisi sorusunu sormadan edemiyoruz. Bu sorunun cevap kişilere göre göreceli olabilir fakat dünya çapında bir internet sitesinin yapmış olduğu anket çalışmasıyla dünyanın en güzel 10 çiçeği seçildi.Yüzbinlerce kişinin oy kullandığı bu liste içerisinde karşımıza çıkan çiçeklerden bir çoğunu zaten biliyoruz, bir kaç tanesini ise görmüşüzdür ama ismini bilmiyoruzdur, tabi hiç görmediğimiz duymadığımız çiçeklerde yer alıyor. İşte o listede yer alan en güzel 10 çiçek.

1. Kana Çiçeği

Kana Çiçeği

Kana çiçeği göz alıcı ve çok canlı renkleri olması sebebiyle en çok hediye edilen ve sevilen çiçeklerden birisi. Sadece çiçek kısmın değil aynı zamanda yaprak kısımlarıda gerçek anlamda çok güzel. Bu çiçek türü ülkemizde de sevilen bir çiçek olsa da özellikle İngiltere’nin lüks ve popüler bahçelerinde en çok yer alan çiçek türü.

2. Kiraz Çiçeği

Kiraz Çiçeği

Kiraz çiçeği alıp birine hediye edebileceğiniz bir çiçek değil ama zarif görüntüsü ve hoş renkleriyle görenleri kendisine hayran bırakabiliyor. Japon’yanın yazılı olmasa da resmi çiçeği olarak bilinmektedir. Beyaz ve pembe renklerinin harika uyumunun insanlara yansıtan kiraz çiçeği, arağaçda dururkende, yere döküldüğü zamanda görenlere fotoğraflık manzaralar yaratmaktadır.

3. Colorado Columbine

Colorado Columbine

Sadece ‘Amerika’nda Rocky Mountains (Rocky dağları)’nın yükseklerinde yetişen bir çiçek türüdür, Colorado’da yaklaşık 4500 metre yüksekliğindeki dağa tırmanan dağcılar bu çiçek için  ‘Hoş geldin ödülü’ diye bahsetmektedirler. Oldukça pahalı olan çiçeğin tanesi piyasada 50 dolara kadar satılmaktadır.

4. Ortanca (Hydrangea Macrophylla)

Ortanca (Hydrangea Macrophylla)

Türkiye’de en çok tercih edilen çiçeklerin başında ortanca çiçeği gelir. Eğer güzel bir bahçe gördüyseniz kesin içerisinde bir grup ortanca görürsünüz. Çok çiçek açması ve canlı renkleri olması sebebiyle listede kendisine yer bulmayı başarmış.

5. Müge Çiçeği

Müge Çiçeği

Baharın habercisi diyebileceğimiz miskokulu bir tür olan müge çiceği, dünyanın en güzel 10 çiçeği arasına girmeyi kesinlikle hak ediyor. Minik çiçekleri ve çok  hoş bir kokusu vardır. Halk arasındaki bir diğer adıda inci çiçeğidir.

6. Black Eyed Susan

Black Eyed Susan

Altın rengindeki parlak yaprakları ve koyu orta kısmı sayesinde bulunduğu her ortamda dikkatleri üzerine çekebilen bir çiçek türdür. Black eyed susan çiçeği çok sıcak ortamlar hariç her yerde yetişebilir.

7. Kanayan Kalpler

Kanayan Kalpler

Türkiye’de oldukça çok gürlen şebboy çiçeğinin bir türü olan kanayan kapler çiçeği güzel ve narin görüntüsüyle en güzel çiçeklerin yanı sıra en duygusal çiçekte diyebiliriz. Üzerinde yer alan kalp şeklindeki çiçekler ve içerisinden çıkan kısmının görüntüsü nedeniyle ağlayan kalpler çiçeği olarak adanlandırılmıştır.

Kalp kazanmak için verilmesi gereken 1 numaralı çiçek bence.

8. Gala(Calla Lily) Çiçeği

Gala(Calla Lily) Çiçeği

Gala çiçeğinin büyüleyici güzelliği insanlar kadar böcekleride etkilemektedir. Bu güzelliğinin arkasında ise tam anlamıyla bir katil yatıyor diyebiliriz.  Zantedeschia türü olan gala çiçeğinin çiçekleri veya yaprakları yendiğinde çocukları ve bir çok hayvanı öldürecek kadar yüksek miktarda zehir taşımaktadır.

9. Blue Bells

Blue Bells

Bahar aylarında Avrupa bölgesinde en çok görülen çiçek türlerinden birisidir. 19.yy’da ünlü bir şair tarafından ismi verilen Blue Bells çiçeğinin bazı bölgelerdeki adıda çan çiçeğidir. Çiçek hüzünlü görüntüsüyle pişmanlığı ve yanlızlığı temsil ediyormuş.

10. Lotus Çiçeği

Lotus Çiçeği

Sadece yağmur ormanlarında yetişen meşhur bitkilerden birisidir. Görüntüsüyle hemen ilgi çekmeyi başaran Lotus çiçeğinin pembenin yanısıra mavi ve beyaz renklerde olanlarıda bulunuyor.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu