Gezi Rehberi

Dünyanın En Eski 8 Yapıtı

Sevgili okuyucularım, bugün sizlere dünyadaki en eski insan eliyle yapılmış olan yapılardan bahsedeceğim. Aslında bunlardan bir tanesi size çok tanıdık gelecek ve şaşıracaksınız (Tabii ki en sona sakladım bu sürprizi). Dünyaca ünlü bir ingiliz gazetesi olan Telegraph Gazetesi Dünyada bulunan en eski yapıtları listeledi.

8- Kolezyum (Colosseum) İtalya

Kolezyum-Roma

— MS 80 yılında yapılan tarihi kolezyum o dönem ki roma imparatoru tarafından yaklaşık 1 yılda yapılmıştır ve listemizde 20. sıradadır.

7- Maison Carre Nimes/Fransa

maison-carree-fransa

MS 16 yılında yapılan Maison Carre adlı tapınak dönemin kralı tarafından yaklaşık 500 günde yapılmıştır ve döneminin en görkemli tapınağıdır.

6- Toprak Askerler (Terracota Army) Çin

toprak-askerler-cin

MÖ 246-208 yılları arasında dönemin köylü ve şehirli en iyi heykeltraşları tarafından kraliçenin emriyle yapılmıştır. Günümüze kalan nadide yapıtlardandır.

5- Sanchi Hindistan

Sanchi-Hindistan

Mö 300 yılında kutsal bir mekan olarak tasarlanan Sanchi, dönemin budistleri ve onlardan sonra gelen budistler tarafından oldukça sık kullanılmıştır.

4- Partenon Yunanistan

Partenon-Yunanistan

MÖ 432 ve MÖ 447 yılları arasında yapılan ve yapımı uzun yıllar süren Partenon bir tapınak olarak tasarlanmış olup ilerleyen yıllarda çeşitli amaçlar üzerine kullanılmıştır.

3- Kiros’un Mezarı İran

Kiros-Mezari-iran

MÖ 530 yılında yapılmış olan Kiros’un mezarı dönemin kralı Kiros’un emriyle ölümünden sonra ülkenin mezar ustaları tarafından yapılmıştır.

2- Ziggurat Irak

Ziggurat Irak

MÖ 2100 yılında Irak topraklarında hüküm süren Babiller tarafından yapılmıştır. Zigguratlar’a ayrı bir parantez açmak gerek çünkü zigguratlar döneminde ve sonraki dönemlerde o kadar çeşitli amaçlar için kullanılmıştır ki böylesine çeşitli amaçlar için kullanılan bir yapının benzerine ulaşmak imkansızdır. Ziggurat’ların içinde tahıl depoları, çocukları eğitmek için sınıflar, yemek yapmak için Mutfaklar, öğretmenlerin kalması için yatakhaneler ve krallar için dinlenme odaları vardı.

1- Göbekli Tepe Şanlıurfa

Göbekli-Tepe-sanliurfa

MÖ 12.000 yılı civarlarında yapılan bu yapı dünyanın en eski yapıtı olarak biliniyor. MÖ 840 yılına kadar kullanılan bu yapıt Ülkemizin gururu olup hem ülkemiz adına hem de dünya adına nadide bir parçadır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu