Faydalı Bilgiler

Göbek Yağlarını Eriten Besinler

Bir çoğumuzun şekerpare diye nitelendirdiği göbek bölgemizdeki yağlardan kurtulmak oldukça zordur. Kilo verme süresince erimesi en zor olan bölge karın kısmıdır. Bu bölgedeki fazla kilolar diğer bölgelere göre daha yavaş erir. Karındaki yağları eritmek size sağlık kazandırmakla kalmaz ve vücudunuzun daha estetik gözükmesini sağlar.

Göbek bölgesindeki yağlar:
– İnsülin direncini arttırır.
– Diyabet riskini arttırır.
– Kalp hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Göbek yağını eritmek için tam tahıllı ekmek ve pirinç.
Tam tahıllı ekmek lif, vitamin, mineral kaynağıdır. Harvard Sağlık Yayınlarının açıklamalarına göre tam tahılların içerdiği bu kompleks karbonhidratları tüketmek zayıflamanıza yada kilolarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Kepekli tahıllar ile yapılan yemekler, kahverengi pirinç, tam buğday unu ekmek bu yağların tam bir düşmanıdır.

Et, Balık, Mercimek

et-balik-mercimek

Zengin protein içeren besinler (yağsız yoğurt, yağsız et, ton balığı, fıstık ezmesi vs.) tokluk hissinin uzamasının yanı sıra kas oluşumuna da yardımcı olur. Yağlı kırmızı et, yumurta sarısı ve tam yağlı süt ürünlerinden uzak durmak yapacağınız doğru adımlardan birisi olur. Hintli yazar Mridula Baljekar kitabında kırmızı et yerine balık ve mercimek tüketimini öneriyor. Yemek yapımında ise tuz ve tere yağından uzak durulmasından yana.
protein-iceren yiyecekler

Meyve ve Sebzeler

protein-iceren-Meyve-ve-Sebzeler

Fazla kilolarınızdan kurtulmanız yada kilonuzu stabilize edebilmeniz için meyve ve sebzelerin rolü oldukça fazladır. Baljekar; biber, domates ve yeşillik vb. sebzeleri köri ve yoğurt ile soslayıp tüketmenin fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacağını da söylüyor. Evde yada dışarıda yapacağınız sebze ağırlıklı yemek tercihleri sizleri fazla kalori alımından koruyacak ve daha uzun süre tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu