Doğa - ÇevreGezi Rehberi

Aladağlar Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Özellikle dünya çapında kuş gözlemcilerinin uğrak mekanı olan, ender görülen bir çok doğal güzelliği içerisinde barındıran Aladağlar Milli Parkı hakkında bilgiler.

istanbul temizlik şirketi

Aladağlar Milli Parkı , Niğde sınırları içerisinde, Kayseri’nin güneyinde, Adana’nın Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

“Ala-Dağlar” (Crimson-Dağları) adı, gün batımındaki tepelerinin paslı renginden gelir. Aladağlar Milli Parkı Orta Toros Dağlarının en yüksek dağlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölge Demirkazık, Yedi göller, Kaldi ve Torasanlar olmak üzere dört bölgeyi kapsar; sırasıyla; Demirkazık (Demirkazık) 3756 m, Kızılkaya (Kızılkaya) 3771 m, Kaldi (Kaldı) 3688 m. Kapuzbaşı (Kapuzbaşı) Şelaleleri civarında en düşük rakım 620 m dir. Türkiye’nin Alpleri olarak da bilinen Aladağlar dağ bölgesi, dağcılık, doğa yürüyüşü için en popüler yerlerden biridir.

Yürüyüşçüler ve dağcıların bölgede üstesinden gelebilecekleri zirve noktaları var, bunların en yükseği iki günden daha fazla bir süre içinde başarılı bir şekilde yükselip inilebiliyor.

Mevsime bağlı olarak, çiçek buketleri ve keçi sürülerinden kireç taşı doruklarına daha yakın olan her şeyle karşılaşacaksınız.

Kapuzbaşı Şelaleleri, Büyükçakır köyü yakınlarındaki uçurumdan doğrudan püskürtülmüş çekici bir dizi şelale; Ya da geceyi sadece yerel bir emekli maaşı ile geçirebilir ve sözü geçen toplulukların herhangi birinde inanılmaz dağ havasını soluya bilirsiniz. Tepelerin yüksek çeşmelerinden gelen su akıntıları ile dağlarla çevrili görkemli buzul göletleri, bölgenin en büyük ulusal güzellikleri. Ayrıca Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağ Gazi Milli Parkı’nın sınırları içinde yer almaktadır.

Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı

Bu yayla güzelliklerinin yanında, ormanlık alan kırmızı çam, kara çam ve köknar ağaçları barınmaktadır. Aladaglar Milli Parkı aynı zamanda ünlü Capra ibex’in ve yaban domuzu, kurt, tılsım ve çakal gibi diğer hayvanların da evi. Dünyanın her yerindeki kuş gözlemcileri, bölgenin çeşitli vahşi ve şarkıcı kuşlarını keşfetmek için Aladağları da ziyaret ediyor. 1995 yılında ulusal bir park ilan edilen bölgede elli üzerinden fazla endemik bitki türü gözlemlendi. Bunlardan dokuzu sadece bu bölgede görülüyor. Aladaglar Milli Parkı, kuş ve kelebek türleri açısından zengin çeşitlilik sunmaktadır. Kuşlarından bazıları kayalıkta bulunuyorlar kartal, sakallı akbaba ve şahin. Vahşi hayat, yabani keçiler, ayılar, vaşak içerir.

Yedi şelale içeren Kapuzbaşı (Kapuzbaşı) Şelaleleri görülmeye değer yerler arasındadır. Her sene Temmuz ayının sonlarında Aladaglar fotoğraf safari katılımcıları 3100 metreye kadar tırmanıyor.

Aladağlar Milli Parkı toplam 55.000 hektarlık bir alana sahiptir. Kuzeybatı ve batı kısımları Niğde (Niğde) ilinde 11.464 hektar, kuzey kısımları Kayseri ili 31.358 ha, güney ve doğu kısımları Adana ili 11.702 hektarındadır.

Aladağlar Milli Parkı nasıl gidilir

Niğde’den Kayseri’ye ana otoyol bitişiğindeki Aladağlar Milli Parkı’na, Yahyali’den de ulaşılabilir. Niğde’ye iç ve dış hat seferleri, şehirlerarası otobüsler ve araba ile ulaşılabilir. Niğde’den Demirkazık’a düzenli minibüs servisleri var.

Aladağlar Milli Parkı , sıcak yazlar ve çok soğuk ve karlı kışları ile yıl boyunca karla kaplı zirveleri olan aşırı iklimlere sahiptir. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasında da büyük bir fark var, göl genellikle gece donuyor ancak gün boyunca 30 ° C’ye kadar çıkabiliyor.

Aladağlar Milli Parkı yaban hayatı

Aladağlar Milli Parkı yaban hayatı için korunan alan olarak belirlenmiştir ve hayvanlar yetiştirmek için özel bir alan bulunmaktadır. Alanı geliştirme ve kampı iyileştirme planları bulunmasına rağmen parkta park etme mümkündür ve belirgin trekking ve tırmanma rotaları oluşturabilirsiniz. Alabalık balıkçılığına izin verilir ve balıklar çeşitli nehirlerin çevresindeki alabalık üretim çiftliklerinden de satılmaktadır.

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu