EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerTarih

Domuz Savaşı (Pig War) Hakkında 20 İlginç Bilgi

Domuz Savaşı bir savaş olarak kabul ediliyor fakat bu savaşta kimse hayatını kaybetmedi. 1 kurşun bile atılmadı, aslında bir savaş bile değildi. Detaylar...

Savaşlar hiçbir zaman iyi değildir, ancak tarihe karşı savaşılan bazı savaşlar, en azından birinin ya da bir şeyin hayatını kaybetmesine rağmen, bize bir ya da iki kez kahkaha atıyor. Bu savaşlardan biri 1859’daki Domuz Savaşı‘dır. Savaş olarak kabul edilse de, Domuz Savaşı hiçbir zaman gerçek bir savaş değildi, çünkü tek bir kurşun bile atılmadı. Öyleyse, bunun adı Domuz Savaşı olarak adlandırılan komik yön nedir ve neden bir domuzun adı?

Domuz Savaşı

Domuz Savaşı (Pig War) detayları

 1. İngiliz İmparatorluğu ve Birleşik Devletler, bir sınır anlaşmazlığı yüzünden birbirleriyle yüzleştiler. San Juan Adaları, bölgenin askeri bir stratejik nokta olduğu ortaya çıktığı için anlaşmazlığın başladığı bölge idi.
 2. Bu tür sınır anlaşmazlıkları, batıya yapılan keşiflerin ardından oldukça yaygındı ve bu tür anlaşmazlıklara sıkça katılan üç ülke İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya idi. Oregon bölgesi hakkında sık sık tartışıyorlardı, o zamanlar Britanya Kolombiyası’nın bazı kısımlarını, Wyoming, Oregon, Idaho ve Washington’un bazı bölgelerini kapsıyordu.
 3. Ancak, İspanyollar 1800’lerin başlarında Oregon bölgesindeki iddialarını durdurdular; ancak İngiliz İmparatorluğu ve Birleşik Devletler iddialarını reddedemediler ve San Juan Adaları her iki ulus için en çok aranan ödül olarak kaldı.
 4. Amerikalılar bölgeyi ‘tezahür kaderi’ fikrine dayanarak iddia ederken, diğer yandan da İngilizler, Britanya’nın işlettiği Hudson’ın Bay Company’nin, Amerikalılar iddia etmeye başlamadan önce bölgede ticari ve ticari faaliyetlerde bulunduğunu temel alarak bölgeyi talep etti.
 5. İki ülke arasındaki gerginlikler 1859’da garip bir şey olana kadar yükselmeye başladı. Arasında, Oregon Antlaşması 15 Haziran’da 1846’da imzalandı, ancak hiçbiri aynı değildi. Oregon Antlaşması, Oregon Ülke / Kolombiya Bölgesini iki ülke arasında paylaştırdı.
 6. 1846’dan bu yana, iki ülke Oregon Antlaşması’yla ilgili askeri olmayan birçok anlaşmazlığa karıştılar. İki ülke birbiriyle karşı karşıya kalmaya devam ederken, Hudson’ın Bay Şirketi adalarda faaliyet göstermeye başlamış ve onu koyun çiftliğine dönüştürmüştü.
 7. 1859 ortasına kadar, 29 Amerikan yerleşimcisi bölgeye taşındı ve tarlalar oldukça verimli olduğu için çiftçilik faaliyetlerine başladı.
 8. 15 Haziran 1859’da – Oregon Antlaşması’nın imzalanmasından tam olarak 13 yıl sonra – Layman Cutlar (Bağış Arazi Hak Talebi Yasası kapsamında arazi talebinde bulunan) adlı bir Amerikan yerleşimci, yumruğu üzerinde mutlu bir şekilde siyah bir domuz buldu.
 9. Cutlar, bahçesinin bir domuz tarafından arandığını fark ettiğinde ilk defa değildi, ama bu sefer domuz gerçekten sinirlerine büründü ve Cutlar sabrını yitirdi. Silahını çıkardı, nişan aldı ve ateş etti! Zavallı domuz lanetlendi ve yerinde öldü!
 10. Çarpıcı bir olaylarla, Cutlar’ın, Hudson Körfezi Şirketi’nin koyun çiftliğini işletmek için kullandığı bir İrlandalı olan Bay Charles Griffin’in domuzunu öldürdüğü ortaya çıktı. Sadece Griffin’nin sahip olduğu tek domuz değildi. Birkaç kişi daha vardı ve Griffin onların serbestçe dolaşmasına her zaman izin vermişti.
 11. Cutlar ve Griffin, Griffin’in domuzunun trajik kaybına kadar oldukça iyi komşulardı. Kesin bir notla, Cutlar, Griffin’e 10 dolar tazminat teklif etti ancak memnun değildi, Griffin 100 dolar istedi.
 12. Griffin’in bu talebi Cutlar’a domuzun topraklarına izinsiz girdiğini ve Griffin’e tek bir kuruş ödememesi gerektiğini ve “Patatesleri yiyordu” demesini söyledi. Bu Griffin cevap verdi, “Patatesleri domuzumdan uzak tutmak senin elinde.”
 13. Griffin olayı İngiliz makamlarına bildirdi ve Cutlar tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Amerikan yerleşimcilerin geri kalanı Cutlar’ın tutuklanma ihtimalinden memnun değildi ve Amerikan ordusunu korumaya çağırdılar.
 14. Tuğgeneral William S. Harney, 9’uncu kişiden 66 asker birimini gönderdi. Askerler, Yüzbaşı George Pickett’in altındaki San Juan Adaları’na gönderildi.
 15. Amerikalıların bu askeri hareketi İngilizler tarafından hafifçe alınmadı. İngilizler, Amerikalıların San Juan Adaları’nı işgal etmeye başlayacaklarından korkuyorlardı. Bunun olmasını önlemek için, İngiliz Kraliyet Donanması komutanı olarak Yüzbaşı Geoffrey Hornby ile 3 savaş gemisi gönderdi.
 16. Askeri tırmanışlar 10 Ağustos 1859 tarihine kadar devam etti, Amerikalıların hepsi 16 top ve 461 askerle donatıldı, İngilizler ise 70 savaş silahı olan 5 savaş gemisi ile donatıldı ve 2,140 adam tarafından bindi. o zamana kadar tek atış. Her iki tarafın yerel komutanları, muhaliflerin ilk ateş açana kadar kimsenin ateş açmaması gerektiği konusunda adamlarına açıkça talimat verdi.
 17. Hem Amerikalı hem de İngiliz askerleri olası bir savaşa hazırlanırken birbirleriyle karşı karşıya kalırken, iki taraftan da kimse tek bir kurşun bile atmadı. Her iki taraf da saldırgan geçti ve rakibin ateş açacağını umarak her iki tarafa da hakaret etti. Bu asla olmadı.
 18. Yakında bu gerginlik veya kriz haberi Londra ve Washington’a ulaştı. Sonra ABD Başkanı James Buchanan derhal General Winfield Scott’a domuzun ölümüne karşı savaşı önlemek için İngilizlerin emri ile pazarlık etmesini emretti. Bu akıllıca bir hareketti, çünkü Amerika’nın iç kesit gerilimleri kademeli olarak yükseliyordu ve bu da İç Savaş’a yol açacaktı.
 19. General Scott, Ekim ayında San Juan’a ulaştı ve Vancouver Adaları Kolonisi Valisi James Douglas ile görüşmeye başladı.
 20. Müzakereler başarılı bir şekilde sonuçlandı ve Büyük Britanya ve ABD, uygun bir çözüm elde edilinceye kadar ortak askeri işgal konusunda karşılıklı olarak anlaştılar. San Juan’ın kuzey ucunda kurulan İngiliz kampı ve güney ucunda Amerikan kampı ile hem İngiliz hem de Amerikan ordusu iki tarafa da düşürüldü.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu