İlginç BilgilerKimdir?Listeler

Marlon Brando Hakkında İlginç Bilgiler

Marlon brando hayat hikayesi ve Marlon brando hakkında çok ilginç bilgileri derlerdik. Okuduklarınız sizi şaşırtabilir.

Marlon Brando, Hollywood’a baş kaldırabilen düşüncelerini önemsemeyen , tek ünlü aktör diyebiliriz. 20. Yüzyılın gerçek efsanesi diye nitelendirilmiştir. Canlandırdığı karakterler de insanları derinden etkilemesi ve tavırlarıyla hafızalar da yer edinmeyi başarmıştır.

MARLON BRANDO’NUN ÇOCUKLUK YAŞAMI

Marlon Brando, Nebraskada 3 Nisan 1924 yılında doğdu. 11 yaşına kadar ailesiyle birlikte yaşıyordu. 11 yaşına geldiğinde ailesi annesi ve babası ayrıldı. Marlon Brando ve 2 kardeşini annesiyle birlikte yaşam sürdürdüler. Marlon’un en önemli bilgisi küçüklükten itibaren yaptığı taklitleri geliştirerek oynadığı karekterlerde kullandı. Marlon Brando’nun kardeşleri olan Jocelyn Brando ve Frances Brando sanat üzerine akademik eğitimler aldı. Babasıyla birlikte çalışan Brandonun en büyük hedeflerinden biri Asker olmaktı ama yaşadığı diz sakatlığından dolayı askerde olamamıştı. Ve babasınında desteği ile kardeşlerinin izinden sanat eğitimi aldı.

İlgili Makaleler

MARLON BRANDO’NUN ÇOCUKLUK YAŞAMI

BRANDO’NUN SİNEMA VE TİYATRO HAYATINA İLK ADIMI

İleride efsane oyuncular arasında ismini yazdıracak olan Brando sinema hayatına ilk adımını 1950 yılında çekilin Men ( erkekler ) adl filmle adını yazdırdı. Arzu tramvayı ve Viva Zapata isimli filmlerde oynadığı ünlü Meksikalı Emiliano Zapatayı canlandırdı. Bu filmlerde gerçekleştirdiği olağan üstü karekteristik hareketler aslında geleceğinin habercisiydi. Üstün başarısı Brando’yu en iyi erkek Oscar oyuncu adaylığına kadar götürdü ama kazanamadı. Günden güne gelişimi Brandonun 1954 yılında ‘’ Rıhtımlar Üstünde ‘’ filminde oynadığı Terry Mayol rolündeki karakteriyle Oscar ödülünü kazanmayı başardı.1954 – 1972 yılları arası Marlon Brando için oldukça kötü geçti. Komediden Halk’ı sorgulamaya kadar bir çok film denemeleri yaptı ama eski başarısını bir türlü yakalayamadı.

Ama ona eski başarısını tekrar kazandıracak olan 1972 Yılında çekilen ‘’The Godfather’’ ( baba ) adlı filmdi. Bu filmde canlandırdığı ünlü mafya babalarından ‘’Don Vito Corleone ‘’ yi jest ve mimik harektlerin herşeyine kadar inanılmaz bir biçimde canlandırdığında kendi gibi birinin daha dünyaya gelme olasılığı olmayacağını bizlere göstermiş oldu. Yaptığı bu rolüyle efsanevi isimler arasına yazdıran Brando 2.kez Oscar ödülü kazanmayı da başardı. Dikkat çeken bir nokta vardı. ABD‘nin Kızıl deriler hakkında davranışları yüzünden Sacheen adlı bir kadını oscar ödülü için gönderir. Kendisinin de yaptığı açıklamalarda protesto etmek ve bu konuya dikkat çekmek için yaptığını anlatmıştı.

MARLON BRANDO’NUN OYNADIĞI BAZI FİLMLER

MARLON BRANDO’NUN OYNADIĞI BAZI FİLMLER VE HİKAYELERİ

The Godfather, Türkçe karşılığı baba olan bu film Mari Puzonun romanından uyarlanmıştır. Başrollerde Alpaçino ile Brandonun paylaştığı The Godfather konu olarak 1945 yıllardaki ünlü İtalyan mafyalarından Don Vito Corleone yi canlandırmıştır. Film sayesinde gerçekleştiği rolle birçok ödül kazanan brando İMDB üzerinden de uzun en iyi 250 film içinde 3. Sırada yerini almıştır.

Last Tongo is Paris Film de Amerikalı otel sahibi olan paul karakterini canlandırmıştı. Eşinin intihar etmesiyle filmin hikayesi başlıyor. Otelde tanıştığı iki yeni bayanla cinsel ilişkiye giren paul dolandırılmıştır. Daha sonra izlerini kaybediyor ve onları bulup hayat hikayesini anlatmakla film şekilleniyor. Bu filmle ‘’ En İyi Başrol oyuncusu ‘’ ödülünü de kazanmıştı.

Julius Ceaser 1953 yılında yayımlanan film William Shakespeare’nin tiyatrosunun konu olan siyasi bir cinayet hikayesini anlatıyor.

The Chase trajedik bi hikaye olarak ırkçılığı konu edinen the chase, Halka zulüm yapılan bir kasaba da bir eşkıyanın hapse girmesi ve hapisten kaçması sonucu oluşan endişeyi çözmeye çalışan ( Marlon Brando ) bir adam

Sayanora 1957 yılında çekimleri biten film hikaye olarak: Kore savaşı sırasında Amerikalı bir pilotun hikayesini anlatıyor. Filmde elde ettiği başarı ile Dört Akademi ödüllerini kazanmayı başardı.

Mutiny On The Bounty Konusu denizlerde geçen bu film bir kahramanlık hikayesini anlatıyor. Christian adıyla oynadığı bu filmde Kraliyet gemisi bounty de gerçekleşen baskılara dayanamayıp isyan başlatmayı konu edinir.

On The Waterfront Dilimizdeki karşılığı Rıhtımlar üzerinde olan film Elia Kazan tarafından yönetilmiştir Brando’ya Oscar ödülünü de kazandıran filmin konusu işçi – patron gibi orta çağ dönemindeki sosyal sorunları ele almıştır.

Apocalypse Now Heart of Darkness adlı romanın filme uyarlanmasıdır. Kendi kraliyet veya hanedanlığını kurmak isteyen bağımsız bir adamın ve ona katılan halktan insanlar ile Amerikalı askerlerin Vietnamlılara karşı savaşması film ana konusunu oluşturuyor. Apocalypse Now 2000 Yılında ABD tarafından Ulusal Film Arşivine koyulmasına karar verilmiştir.

MARLON BRANDO’NUN HAFIZALARDA YER EDİNMİŞ SÖZLERİ

MARLON BRANDO’NUN HAFIZALARDA YER EDİNMİŞ SÖZLERİ

Benim Hayatımdaki en büyük sefalet, ünlü ve servet sahibi olmaktır.

Özgür olmam gerektiğini, Ömrüm boyunca güçlü bir şekilde hissettim

Çok fazla başarı, çok fazla başarısızlık gibi insanı mahva götürebilir.

Ajans, Avukat, Ünlüler tek dertleri para eğer başka bir şey sanarsanız yara alırsınız.

Hepimiz rol yaparız , Bazıları bunun için para alır.

İyi bir dolandırıcı herkesi dolandırabilir. Bir dolandırıcının ilk kandırdığı kişi kendisidir.

Brandonun bu gibi tarihe yer edinmiş sözleri oldukça fazladır.

MARLON BRANDO ölümü

MARLON BRANDO VE SEVGİ İKİLEMESİ

İsteklerini tam olarak kestiremeyen brando yayınladığı oto biyografisinde ‘’ Gençliğim çocukluğumu aramakla geçti ‘’ demiştir. Buna neden olarak ailesinin ayrılması , askeri okul sorunu, Annesinin alkolük olması, Kızının intihar etmesi gibi sebebler Brandonun neden böyle bir cümle kurduğunu açıklayabiliyor.

VE BRANDO GÖZLERİNİ YUMDU

1 Temmuz 2014 yılında 80 yaşında, akciğer yetmezliğinden dolayı bir daha gözlerini açmamak üzere sinema dünyasına , ve sevenlerine gözlerini yumdu. Hayatını kaybetmesinin hemen arkasından serveti gibi konular da gündeme gelmeye başladı. Ünlü aktör 22 milyon dolarlık serveti arkasında bıraktı. Önemli bir bilgi ise Brandonun arazileri halen daha yılda 9 milyon dolarlık bir gelir getiriyor. Brando bu servetiyle en çok para kazananlar arasında yerini alıyor.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu