İlginç BilgilerListeler

Dolar Milyarderi Olmanın Kıyısından Dönmüş 5 Şanssız Mucit

istanbul temizlik şirketi

1. Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Bilgisayar mühendisi olan Prof. Tim Berners-Lee, ileri görüşlülüğü ile 1989 yılında aynı yerde olmayan insanların bir birileriyle iletişime geçebilmeleri ve bilgilerini paylaşabilmeleri için Word Wide Web yani www yı icar etti. Aynı zamanda kullanılan ilk internet tarayıcısı da onun icadı. 

Onun icadı sayesinde şuan dünya üzerindeki milyarderleri düşündüğümüzde sadece 50 milyon dolar birikim yapmış olması ne kadar şanssız olduğunu gösteriyor. Yine de www için bir teşekkürü borç biliriz.

2. Charles Duryea

Charles Duryea

Otomobil deyince akla gelen ilk isimleri hiç şüphesiz Karl Benz, Henry Ford ve Enzo Ferrari gibi isimler olmaktadır. Fakat günümüzde kullandığımız benzinli otomobillerin ilkini Charles Duryea ve ve Frank Duryea kardeşler icat etmiştir. 

Yıl 1896 yı gösterdiğinde bisiklet üreticisi Duryea kardeşler, benzinli araba yapmayı akıllarına getirmiş ve ilk benzinli otomobili üretmeyi başarmışlar ama işler düşündükleri gibi gitmemiş ve ürettikleri arabanın düşük satış sayısından dolayı 1914 yılında iflas etmişler. 

Bu iflasın üzerinden henüz kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen araba üreticisi Henry Ford aynı teknolojiyi kullanarak 250.000 araç satmayı başarmış ve adını tarihe yazdırmış.

3. Charles Goodyear

Charles Goodyear

Charles Goodyear, kendisini plastiğe adamış ve en iyi prezervatiflerden yağmurluğa kadar plastikle ilgili onlarca şey üretmiştir. Fakat son icadı ile onun adının tarihe yazılmasına neden olması gerekirken, pek çok kimsenin tanımadığı biri olmuş. Kullandığımız arabanın parçaları arasında en önemli yere sahip olan lastikler Charles Goodyear tarafından icat edilmiştir. 

Bu icadı o zamanlar onu kurtarmaya yetmemiş ve öldüğünde arkasında 200 bin dolar borç bırakmıştır. Otomobil lastiğini icat eden bu adama gerçekten yazık olmuş.

4. John Shepherd-Barron

John Shepherd-Barron

Şimdi canınız istediği zaman bir ATM ye gidip para çekebiliyorsunuz ama bu her zaman böyle değildi. John Shepherd-Barron isimli mucit bunu düşünene kadar banka şubeleri kapanmadan önce yetişmeniz gerekiyordu yoksa bir sonraki güne kalırdınız. 

Mucidimiz de bir kaç kere bankaların para çekme saatini kaçırdıktan sonra aklına otomatik para çekme makinesi yapmak gelmiş. Kendine otomatik dondurma makinelerinin çalışma prensibini örnek olan mucit, bu icat fikrini Barclays Bankası ile paylaşıyor ve ilk ATM’yi icat ediyor.

İcat edildiği ilk zamanlarda atm şifresi 6 rakamdan oluşan vatandaşlık numaralarıydı fakat John Shepherd-Barron’un karısı bu şifreyi hep unutmaya başlayınca, şanssız mucit 4 basamaklı ATM şifresi standardını da buluyor. İnsanların hayatını kolaylaştıran bu müthiş icada rağmen icadının Patentini almayınca dünyanın en zenginlerinden birisi olma şansını kaybediyor.

5. Edwin Drake

Edwin Drake

19. yüzyıla kadar dünyanın sıvı yakıt ihtiyacının büyük kısmı Balina Yağından sağlanıyordu. Bu zamanlarda Edwin Drake ise yer altından gelen ve kendisinin Kaya Yağı ismini verdiği ve yanıcı olan siyah renkli pis sıvıyı bir şekilde çıkartabilirse balina yağına rakip olarak çok daha düşük fiyatla satabileceğini düşündü.

Bu düşünceyle çalışmaya başlayan Edwin Drake, Pensilvanya’da dünyanın ilk petrol kuyusunu açmış oldu. Sizinde tahmin ettiğiniz gibi bizim yanıcı siyah pis sıvıda petrol oluyor. Bu kadar şeyi düşünen adam bu icadının patentini almış olsa şimdilerde torunlarının bile dünyanın açık ara en zengin insanı olma ihtimali çok yüksekti.  Bunun yerine bir patent mağduru daha ortaya çıkmış oldu.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu