HaberlerListeler

Bu Fotoğraflardaki Kişiler Aslında Yok, Yapay Zekanın Geldiği Son Nokta

Geleceğin teknolojisi olarak lanse edilen ve bir çok alanda kullanılmaya başlanan yapay zeka gelişimini hızla sürdürüyor. Bir süre önce Nvidia tarafından geliştirlen bir yapay zeka, gerçekte var olmayan kişilere ait yüzler üretiyordu. Bugün ise ortaya çıkan bir internet sitesi Nvidia tarafından geliştirilen bu aracı kullanarak üretilen fotoğrafları sergiliyor. Siteyi her yenilediğinizde bir başka kişi görüyorsunuz ama bu fotoğrafların hiç biri gerçekte yaşayan bir insana ait değil.

ThisPersonDoesNotExist (Bu kişi yok) adıyla çıkan internet sitesine girdiğiniz zaman sizi bir yüz karşılıyor aslında sitede başka bir şeyde yok. Fakat sitenin ilginç olan özelliği ise sizi karşılayan yüzün gerçekte var olmaması ve yapay zeka tarafından üretilmiş olması. Fotoğrafları ilk gördüğümüzde gerçekten hiç bir farkının olmadığını söyleyebiliriz.

Yapay zeka ile insan yüzü üretmek için insanların fotoğraflarının yer aldığı bir katalog kullanılıyor ve burada yer alan onbinlerce fotoğraftan gerçekte olmayan sadece 1 kişinin fotoğrafı üretiliyor. Şuan için daha gelişme aşamasında olan bu sistemde şimdilik dikkatli bakıldığında fotoğrafların sahte olduğu belli olabiliyor fakat bu sistem geliştirildiğinde bu detaylarıda yapacak güce sahip olacaktır. Sonuçta yapay zeka öğrenme bazlı olduğundan dolayı her kullanımda kendini biraz daha geliştirme yetisine sahip. 

Sizde bu siteyi merak ediyorsanız aşağıdaki linkten siteyi ziyaret edebilirsiniz.

ThisPersonDoesNotExist internet sitesi
İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu