HaberlerListelerÜnlüler

Barış Manço’nun Hayatımızdaki Edindiği 6 Rol

1. Müzisyen

Müzisyen

Barış Manço müzik kariyerine lise yıllarında başladı. Galatasaray lisesinde okurken arkadaşlarıyla kendi grubunu kurdu. Grup, kadrosuyla Rock’n Roll cover’ları yapıyordu. Barış Manço da bu dönemde ilk bestesi Dream Girl’ü yaptı. İkinci Grubu Harmoniler’di ve böylelikle müzik Barış’ın hayatında ayrılmaz bir parça oldu. Kızılcıklar oldu mu, Uğranın Dağları gibi dillen dile yayılan şarkıları söyledi.

2. Besteci

Besteci

Güçlü sesi kadar güçlü bir kaleme sahip olan Barış Manço besteci kimliği ile bir çok şarkıya hayat vermiştir. Bestelediği 200’ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırmıştır. Kara Sevda, Arkadaşım Eşek, Anlıyorsun Değil Mi, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa bunlardan biridir.

3. Aranjör

Aranjör

Barış Manço bestelediği  ve seslendirdiği şarkıların aranjörlüğünü kendisi yapmıştır. Böylelikle şarkıları her şeyiyle onun elinden çıkmıştır.

4. Oyunculuk

Image

Barış Manço müzik hayatının yanında kısada olsa oyunculuk hayatına atılmıştır.Baba Beni Eversene, Gel Gör Beni Aşk Neyledi filimlerinde rol almıştır.

5. Program Sunucusu

Program Sunucusu

Bir çoğumuz hatırlarız Barış abinin programlarını “10 PUAN 10 PUAN 10 PUAN”, “Dişlerini fırçala, ıspanağını ye, arabada arka koltukta otur, teybin kırmızı kayıt düğmesine basma” gibi Barış Abi’mizin meşhur söz ve öğütleri, Adam Olacak Çocuk’ta hayat bulmuştu. Doksanlı yılların çocuklarının neşe kaynağıdır.

6. Gezgin

Gezgin

Barış Manço çok gezen bir sanatçıydı. Ekvador’dan Kutuplara 5 kıtadan 100’den fazla farklı yöreye gitmiştir.

Ölüm yıl dönümünde Barış Manço hakkında daha çok bilgi için: 

https://kulturveyasam.com/baris-mancoyu-sevgiyle-anmak-icin-11-neden/

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu