Tarih

Balkan Atlantı nedir? Hangi ülkeler katılmıştır?

Özellikle siyasal ve ekonomik gelişimini en geç sağlayan Almanya ve İtalyanın yayılmacı politikası balkanlarda bulunan devletlerin sınırlarını tehdit etmekteydi. Bu nedenle Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere 9 şubat 1934 senesinde atinada balkan atlantı imzalanmıştır.
Amaç: Batı sınırını olabilecek Alman ya da İtalyan saldırısına karşı korumaktır.
Türkiye bu anlaşma ile batı sınırını güvence altına almıştır. Aynı zamanda bu anlaşma Balkan atlantına katılan devletlerin birbirlerine saldırmazlık verdiği anlaşma olarak ta bilinmektedir.

Balkan atlantı özellikle kpss gibi sınavlarda çıkabilecek bir konudur. Atatürk dönemi politikası olarak geçmektedir.

Balkan Atlantı

Balkan Atlantının Önemi

Balkan atlantının ülkemiz için önemi: Bu anlaşma ile türkiye batı sınırlarını güvence altına almış ve Atatürk’ün yurtta sulf cihanda sulh prensibi olan barış prensibini başka antlaşmalarda da uygulamak için adımlara atmaya başlamıştır.
Balkan atlantının maddeleri
Balkan atlantına katılan ülkeler birbirlerinin egemenliklerine saygı gösterecek
Birbirlerinin haberi olmadan balkan ülkeleri arasında gizli anlaşmalar yapılmayacak.
Yapılan ticaretlerde birbirlerinin çıkarları gözönüne alınarak yapılacaktır.

Balkan atlantının önemi ve maddeleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Sizde bize yorumlar aracılığı ile yardımcı olabilir ve bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Balkan Atlantına Katılan Devletler

Balkan atlantına katılan devletler: Türkiye ve Yunanistan öncülük etmiştir. Ayrıca Yugoslavya ve Romanya’da balkan atlantı üyeleridir.

Atlanta katılmayan devletler ve nedenleri
Bulgaristan: Makedonya sorununu Yunanistan ve Yugoslavya ile yaşadığı için atlanta katılmamıştır.
Arnavutluk: İtalyanın baskısı ve bu ülkeden çekindiği için katılmamıştır.

Balkan atlantına katılan devletler, balkan atlantına katılan ülkeler ile kısa bilgiler verdik umarız sizlere yararlı olmuştur.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu