Faydalı BilgilerListeler

Bahar Alerjisinden Koruyan Doğal Vitaminler

istanbul temizlik şirketi
Bahar Alerjisinden Koruyan Doğal Vitaminler

 Alerji, türlü etkenlere karşı hassasiyet gösteren vücudun hapşurma, öksürme, gözlerde kaşınma ve sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkmasıyla bilinir. Kimi zaman yiyeceklere karşı kimi zaman havaya, polene ve hayvanlara karşı gelişen bu alerjilere iyi gelecek en azından daha hafif atlatmanızı sağlayacak bazı bitkiler mevcut. Bu bitkiler arasında ilk akla gelen kuşkusuz Andız otu. Anti alerjik olmasının yanı sıra sakinleştirici etkisi de bilinen bir tutam andız otunu bir litre suya ekleyerek pişirmeniz halinde içimi kolay bir çay elde etmiş olacaksınız.

Bu çayı günde 3 kereyi geçmeyecek şekilde içmeniz halinde alerjiniz azalacak ya da tamamen ortadan kalkacaktır. Mide hastalıkları ve grip tedavisinde de faydalandığımız papatya, polen alerjisi için de oldukça faydalı. Vücutta yer tutan mikroorganizmaları güçlendirerek bağışıklık sistemine destek olan papatyayı da çay olarak tüketebilirsiniz. Bir fincan sıcak suyun içine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya attığınızda 5 dakika içinde çayınız hazır gelecektir. Kadın hastalıkları ve adet düzenleyici olarak kullanılan civanperçemi alerjik reaksiyon gösteren kişilerde de işe yarıyor. Demledikten sonra gün içinde soğuk olarak da tüketebilirsiniz. Yemek olarak severek tükettiğimiz ısırgan otu, alerjiye olan etkisinin bilinmediği bitkilerden biri. Her ne kadar çay olarak tüketilmesi kulağa garip gelse de tadı korkulacak gibi değil. Yarım demlik suyun içine bir kaşık kuru ısırgan otu ekleyerek demlediğiniz çayı severek içeceksiniz.

Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden olan çilek de aslında tam bir alerji düşmanı. Yoğun miktarda C vitamini içeren bu meyveyi taze olarak tüketmeniz alerjik belirtilerinizi azaltacaktır. Bu meyveyi tüketmeden önce çilek’e alerjiniz olmadığından emin olun. Nitekim çilek gibi ıtırlı meyvelere ve bitkilere alerjisi olan çok fazla insan var. Unutmayın, alerjiye iyi gelen bu bitkileri tüketmeden önce alerji belirtileriyle ilgili uzman bir doktora görünmeli ve bu bitkileri tüketip tüketmeyeceğiniz konusunda görüş almalısınız. Aksi takdirde faydaları yerine zararları dokunabilir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu