Gezi RehberiListelerTarih

Atina Akropolis Müzesi

Atina‘da yer alan ve Eskiçağ Dünya’sının en ünlü sayılabilecek mimari yapıtlarından bir tanesinin yükseldiği Akropolis tepesi müzesi ile ilgili detaylı bilgiler.

istanbul temizlik şirketi

Atina Akropolis Tarihi Müzesi;

Tarih boyunca usta mimarlar tarafından Dünya’ya sayısızca ve ustaca yapılmış tarihi eserler kazandırılmıştır. İşte bunlardan bir tanesi de Atina‘da yer alan ve Eskiçağ Dünya’sının en ünlü sayılabilecek mimari yapıtlarından bir tanesinin yükseldiği Akropolis tepesi müzesidir.

Akropolis Ne Anlama Gelmektedir?

Akropolis, Yunanistan’ın başkenti olan Atina’nın tam ortasında büyük bir heybet ile yükselen, tepesi tabak şeklinde düz, sarp bir kayalığa verilen isimdir. Eski Yunan dilinde Akropolis sözcüğü yukarı kent anlamını taşımaktadır.

Akropolis Ne Anlama Gelmektedir?

Akropolis Eski Devirlerde Ne Amaçla Kullanılırdı?

Çok eski tarih çağlarında Akropolis, Eski Yunanlıların yerleşmiş ve oturmuş olduğu ayrıca buradan çevre köylere egemen ve hakim olduğu gerçek bir kale, üstelikte bir din merkeziydi. Bir dönem bu yapıt Persler tarafından yıkılmış, daha sonra Perikles’in öncülüğü ile, M.Ö. 450 yıllarında yeniden inşa edilmiştir. O çağlarda yer almış olan ünlü heykeltıraş Pheidias ve başka güçlü sanatçılar da bu eserin yapımında emeği geçmişlerdir.

Akropolis’e Komşuluk Eden Mimari Yapılar;

Akropolis‘in batı tarafında yer alan ve anıtsal kapıları ile ziyaretçileri karşılayan ilk yapı Proplyleia tarihi yapısıdır. Yapının, çok büyük boyutlarda yer alan kemer kısımları ince mermerden hassas bir işçilik kullanılarak yapılmıştır. Bu yapıtın çok az ötesinde ise, Athena Nike‘rim küçük tapınağı bulunmaktadır. Bu yapıttan sonra da, mat altın renginde olan mermer kısmı ve kusursuz bir şekilde yapılan sütunları ile görkemli Parthenon Tapınağı gelmektedir.

Yüzyıllara Meydan Okumuş Erekhteion Anıtı;

Akropolis‘e komşuluk eden, adeta yüzyıllara karşı koymuş ve meydan okumuş son anıt Erekhteion‘dur. Bu anıt ismini Eski Yunan’ın efsane krallarından olan ayrıca ilk kral olma özelliğini taşıyan Erekhteios‘tan almıştır. Bu tarihi yapıtta sütunların yerini kadın heykelleri almaktadır. Bu kadın heykellerinin kimi gülümseyen, kimi somurtan, hepsi mağrur altı Karyatid Kızı’nın heykellerinden meydana gelmektedir.

Parthenoıı Zafer Anıtı;

Parthenoıı Tapınağı ise Akropolis‘in tam olarak doruk noktasına dikilmiş bir zafer anıtı idi. Atina’lıların kazandığı savaş başarılarını kutlayan bir anıttı. Vaktiyle bu tapınakta, kentin koruyucu tanrıçası niteliğinde olan Athena’nın dev bir heykeli de ayrıca yer almaktaydı.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu