EDİTÖR BAŞVURU
Hayvanlar AlemiListeler

Okyanusların Derinliklerinde Yaşamış 5 Ürkütücü Hayvan

Bir zamanlar okyanusların derinliklerinde yaşamış ve halen yaşamaya devam eden 5 ürkütücü hayvanı listeliyoruz. Çok ilginç hayvanlar.

Dünyanın kara yüzeylerinin büyük kısımları keşfedilmiş olmasına rağmen bu oran deniz ve okyanuslarda çok çok düşük oranda kalmaktadır. Halen daha denizlerin özellikle derinliklerinde keşfedilmemiş canlılar bulunmaktadır.  Okyanuslar konu olduğunda ise tamamen bilinmezler ile karşılaşılabiliyor. Bizde bu içeriğimizde fazla detaya girmeden derinlerde yaşamış veya yaşamaya devam eden en ürkütücü hayvanlardan beş tanesini sizler için bir araya getirdik.

Goblin Shark

Goblin Shark

Nesli tükenmekte olan bu balık türü çene yapısıyla dikkat çekmektedir. Kalamar, yengeç gibi derin sularda yaşayan küçük balıklarla beslenen bu tür, 2004 yılında nesli tükenme ihtimaline karşı koruma altına alınmıştır.

Gigantocypris

Gigantocypris

Okyanusun 1000 metre derinliklerinde yaşamını sürdüren bu balık, boyut olarak masa tenisi topu kadardır. Güçlü gözleri ile yansımaları takip eder ve bu şekilde avlanırlar.

Giant Isopod

Giant Isopod

Görünüş olarak tespih böceğini çok benzeyen bu tür, kabuklular türünün en büyük üyesidir. Uzunluk olarak 40 cm ‘e ulaşabilmektedirler.

Predatory Tunicate

Predatory Tunicate

Şeffaf vücudunu av için kullanan bu balık, ağzına giren hayvanların nefessiz kalıp ölmelerini beklemektedir. Bu şekilde avlanırlar. Görünüş olarak denizanasına ve sinekkapana benzemektedir.

Barreleye

Barreleye

Kafatası olarak dikkat çeken bu hayvanın kafatası şeffaftır ve içi tamamen gözükmektedir. Teleskopa benzeyen gözleri sayesinde avlarını daha rahat bulabilmektedirler. Ağızlarının üstündekiler gözleri sanılsa da aslında onlar burunlarıdır.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu