Sağlık

Arpanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bir çok kişi arpanın faydalarının yalnızca sindirim sağlığı ile sınırlı olduğunu sanırlar. Arpanın saymakla bitmeyen faydalarını sıraladık.

Arpanın yararları ve zararları, bir den fazla kişi, arpanın faydalarının yalnızca sindirim sağlığı ile sınırlı olduğunu sanırlar. Bunun yanı sıra  esasında sindirim sistemi hastalıkları gibi daha da birçok hastalığın da riskini azaltmaktadır. Arpanın yararları için, okumaya devam ediniz.

Arpa,  Hordeum vulgare  de ismini alan özel tahıl çeşididir. Temelde, arpa Etiyopya ve ayrıca Güneydoğu Asya’ya özgü bir tahıldır.

Bunun yanı sıra binlerce senedir yetiştirilmektedir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Kanada, Almanya dahil olmak şartı ile dünyanın öteki  birden çok bölgelerinde yetiştirilmektedir. Antik çağlardan bu yana arpa, kişiler vasıtası ile gıda şekilde kullanılır. Bunun yanı sıra yararları o zamandan öte yana bilinir.

Arpanın Sağlık Açısından Yararları ve Zararları :

Arpanın yararları

Arpanın yararları

Arpanın yararları ve zararları, yararları bedenin genel sağlığında belli bir iyileşme meydana getirmiş olan vitaminler, mineraller, antioksidanlar tarzında besin bileşenleri sayesindedir. Arpada bulunmuş olan mühim bileşenler ayrıca arpanın faydalı etkileri aşağıda verilmiş :

Arpa çözülmez diyet lifin zengin olan kaynağıdır. Yemeğinizde bulunmuş olan kaba yem miktarını arttırır, bu da dışkıyı yumuşatır ayrıca hacmini de arttırır. Bu sebeple arpa tüketimi sindirim sağlığını geliştirir, kolon kanseri ayrıca hemoroid riskini azaltır. Arpa içinde mevcut olan çözülür lifler de safra taşı oluşumunu engellemektedir.

Arpanın lif içeriği propiyonik asit üretimini kolaylaştırmaktadır. Bu asidik bileşen, ise karaciğerde kolesterol üretimlerinden sorumlu olan HMG   CoA redüktaz enziminin aktivitelerini control etmede mühim bir rol oynamaktadır. Bu biçimde kandaki kolesterol seviyesini control etmektedir. Bunun yanı sıra önemli kalp damar hastalıklarından vücudu korumada etkin bir rol oynar.

Arpanın içinde önemli derecede bir fitonütrien olan  lignans  yer almaktadır.  Arpanın antioksidan nitelikleri serbest radikallerle savaşmayı ayrıca onların zarar veren etkilerinden hücreleri korumayı sağlamaktadır. Sağlıklı bir kalbi teşvik eder.  Bunun yanı sıra meme kanseri ve ayrıca hormon bağlantılı olan dahada bir den çok kanser çeşidinden korunmayı sağlamaktadır.

Arpanın magnezyum içeriği bayağı yüksektir. Bu vücutta kan şekeri seviyelerini kontrol  enzimler ile reaksiyona girer bununla beraber vücuttaki glikoz seviyesini sabit tutmaya yararlı olmaktadır. Bu düzeyde, Tip 2 diyabet oluşumlarını büyük ölçüde kontrol edebilir.

Arpa, romatoid artrit tarzında ağrılı inflamatuar artrit gibi belirtilerinin yoğunluğunu azaltma ile meşgul olan yüksek düzeyde bakırı vücuda sağlamaktadır. Bununla beraber  vücuttaki eklem, kemik ve hatta kan damarlarının esnekliğini arttırmaktadır.

Arpada mevcut olan diğer önemli şeylerden biri de mineral de hücrenin yapısının esas bir bileşeni olan fosfordur. Bazı metabolik zamanlarda önemli derecede nükleik asitler ayrıca ATP tarzında bazı bileşikleri oluşturmak için, gereklidir.

Arpanın zararları

Yüksek derece de  yarar elde etmek için, pek fazla değişik formda arpa kullanma seçeneğiniz var olmaktadır.  Arpa çimi bitkinin genç yapraklarını içermektedir, ayrıca içinde büyük miktarda klorofil mevcuttur.  Arpa çiminin ilave bir yararı vücudu toksinlerden korur. Arpa çayının yararları soğuk algınlığı bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını rahatlatmayı da içermektedir. Şayet arpanın tadını sevmiyorsanız, arpa suyunu deneyebilirsiniz. Muhteşem bir tadı vardır. Ayrıca genellikle bir meşrubat olarak da kullanılmaktadır. Damıtılmış arpa, meyve suları ve ayrıca tatlandırıcı içermektedir. Arpa suyunun avantajları ise diğer formlarının herhangi birinden dahada az olmamasıdır. Arpanın yan etkileri henüz bilinmemekle beraber, gluten alerjisi olan kişiler, kesin olarak bu tahıldan kaçınmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu