Faydalı BilgilerListeler

Armutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Armutlar, yüksek lif içeriği, hayati besin maddeleri ve mineraller nedeniyle vücudun genel sağlığı için mükemmeldir. Sağlık yararlarını elde etmek için her gün bir armut tüketmelidir. Yeni çıkarılan armut suyu, en iyi sonuç için tüketilebilir.

Serbest Radikallere Karşı Savaşır: Armutlarda C vitamini, vitamin K ve bakır varlığı, vücut hücrelerimize zarar veren serbest radikallere karşı savaşır.

Kalp Hastalıklarını Önler: Armutların faydaları, vücudun kolesterolünü düşüren ve dolayısıyla bizi kalp rahatsızlığından koruyan elyafın varlığını içerir. Armut gibi lif açısından zengin yiyeceklerin günlük olarak alınması inme riskini% 50’ye kadar azaltabilir.

Kanseri önler: Armutta bulunan lif içeriği, kanserojen hücrelere bağlar ve onları çıkararak kolon kanserini önler. Günde bir armut, menopozdan sonra kadınlarda meme kanserini% 34 oranında önleyebilir.

Allerjik reaksiyon yoktur: Armut, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, yenildiğinde alerjik reaksiyon olasılığı daha düşüktür ve bu nedenle bebeklere verilebilecek az sayıdaki meyve arasındadır.

Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Eder: Düşük gliserin indeksi ve yüksek lif içeriği ile biraz tatlı olsa da, armut şeker seviyelerinin kontrolünde yardımcı olur ve diyabetleri önler.

armudun faydaları nelerdir

Bağışıklık Sistemini Artırır: C vitamini ve bakır gibi yüksek antioksidan içeriği vücudun çeşitli hastalıklarla mücadele bağışıklık sistemini artırmada yardımcı olur.

Osteoporozu önler: Kemik sorunları bu günlerde çok yaygındır. Bu nedenle, bu kemiklerin sağlıklı kalması ve osteoporozu önlemesi için, vücudun pH değerini korumak ve günlük önerilen miktarda kalsiyum yemek etmek çok önemlidir. Vücudun pH’sı günlük olarak meyve ve sebze tüketerek diyet yoluyla muhafaza edilebilir. Bor zengin armutları, kolayca tüketilen kalsiyumu emmeye yardımcı olabilir.

Enerji Seviyelerini Artırır: Armuttaki yüksek glikoz içeriği yorgun hissettiğinizde size anında enerji verir. Vücut tarafından çok çabuk emilir ve enerjiye dönüşür.

Sindirim kolaylığı sağlar: Orta boy bir armut, önerilen günlük lif alımının yaklaşık% 20-25’ini içerir. Lif elverişsiz olduğundan kolondan kolaylıkla geçer ve kolon poliplerini önler. Yüksek lif içeriği sindirime yardımcı olur ve iyileştirir.

Gebelikte sizleri korur: Hamile bir kadın bebeği doğum kusurlarından korumak için folik asit çok önemlidir. Armutta bulunan folik asit bu konuda size yardım edebilir ve hamilelik sırasında düzenli olarak kullanmanız önerilir.

Sütten ayrılan çocuklar için: Süttenozan çocuklar için, hipoalerjenik olduğu için düşük asidik bir meyve olduğundan armut önerilir. Dolayısıyla herhangi bir sindirime ilişkin sorun yaratmaz. Bu meyve soyulur, ısıtılır ve sonra püre haline getirilebilir. Kabuk da beslenebilir, ancak çocuklara zarar verebilecek sert kenarları olmadığına dikkat etmek çok önemlidir. Diyare ile çocuklara armut verilmemelidir.

Safra Kesesi, Kolit, Artrit, Gut İçin: Armutlar, düzenli olarak alınırsa, safra kesesi problemleri, kolit, artrit ve gut oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Kan basıncı: Armutta bulunan anti-kanserojen glutatyon ve antioksidanlar kan basıncının kontrolünde yardımcı olurlar.

Ateş:Armut, ateşi soğutma etkileri ile kolayca iyileştirmede yardımcı olur.

Enflamasyon: Armutlar artrit iltihaplanmasını ve diğer problemleri azaltmaya yardımcı olan antienflamasyon özelliklerine sahiptir.

Nefes darlığı: Yazlar boyunca nefes darlığı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen ısı nedeniyle oldukça yaygındır. Bu nedenle bu sıcak günlerde armut almanız önerilir.

Boğaz Sorunları: Armutlar yaz aylarında boğazdaki problemleri engeller. Bu yüzden, günde bir armut almak iyi, ya da bir bardak meyve suyu iş yapacak.

Armutların tüm avantajlarından faydalanabilmek için sıcak yaz günlerinde düzenli olarak alın.

Armutların Cilde Faydaları

Armutların Cilde Faydaları

Lifler cilt hasarını önler: Armutlarımız, cildimizi pürüzsüz ve yumuşak tutmada önemli bir rol oynayan diyet lifleriyle doldurulur. Şekerin kan dolaşımına boşaltılmasını yavaşlatırlar ve sık şeker artışlarından ötürü cilt kolajeninin (belirli bir protein türü) hasar görmesini önlerler. Sonuç olarak, pürüzsüz bir cilt ve tombul bir görünüm elde ediyoruz.

Kırışıklıklar uzak dursun: Yaşlanmaktan uzak durmak için armutları günlük olarak munch ediniz. Meyve C vitamini bakımından zengindir – süper etkili bir antioksidan, vitamin K ve bakır. Bütün bu elementler, zararlı serbest radikallerle mücadele edebilmektedirler, böylece cildimizdeki hücreleri ciddi zararlardan korurlar. Sonuçta deriyi tonlandırmaya ve dudak alanının yanı sıra gözlerimizin yakınında ince çizgiler oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Yağlı ciltlere çözüm: Yağlı cildiniz varsa, armut sizin için gerçekten faydalı olabilir. Bir armut parçalayıp taze kremayı ve balı karıştırın. Bu macunu yüz maskesi olarak haftada 3 kez kullanın ve cildinizdeki sebase bezlerin aşırı salınımı büyük oranda azalacaktır.

Aknelere karşı koruma: Akneye eğilimli cilt olan insanlar armutlardan da faydalanabilirler. Armut hayati vitamin ve minerallerin yüksek seviyelerini içerir. Bu meyveler bağışıklıklarını artırabilir ve içten içe daha güçlü hale getirebilir. Sonuç olarak, ciltleri sivilceye, sivilce ve diğer tüm deri enfeksiyonlarına karşı içeriden savaşabilir hale gelir.

Uzun süre nemlendirilmiş kalın: Armutlar yağlı ciltler için iyi değildir, aynı zamanda kuru ve pul pul deri için de uygundur. Cildin normal su içeriğini dengelemeye ve doğal nemi muhafaza etmeye yardımcı olan doğal humektanlar içerirler. Dolayısıyla, bu meyvenin özü, nemlendirici losyon yapmada yaygın olarak kullanılır. Armut suyunun düzenli olarak alınması cildinizi düzgün ve pürüzsüz hale getirebilir.

Ölü hücre ve pealing: Meyvede bulunan doğal enzimler, onu mükemmel bir fırçalama maddesi haline getirir. Düzenli olarak yüzünüze armut püresini harmanlayarak cildinizin yüzey tabakasında bulunan ölü cilt hücrelerinden kolayca kurtulabilir ve cildinizi onunla eksfoliye edersiniz. Meyve özü, hücre döngüsünü hızlandırmak için nazik bir kabuk olarak da kullanılabilir.

Dudak Tedavisi İçin İyileştirme: Armutlar dudaklarımız için mükemmeldir. Kendi, özündeki laktik aside gider. Meyvenin bu asit içeriği dudaklarınızın hücrelerini sağlıklı ve nemli tutar ve böylece yumuşak ve pürüzsüz bir dudak elde edebilirsiniz.

Anti inflamatuar özelliktedir: Armutların anti-inflamatuar özellikleri güzellik ilaçları olarak kullanılır. Armut tüketen veya ekstraktı içeren herhangi bir güzellik ürününün kullanılması alerjik reaksiyonlar oluşturmaz. Bu nedenle, cilt için iyi ve bebekler için de yararlıdır.

Armutların Saçlara Faydaları

Armutların Saçlara Faydaları

Sağlıklı ve Besleyici Saçlar: Armutların en mükemmel saç faydalarına gelince, listedeki ilk şey saçları sağlıklı ve besleyici kılma kabiliyetidir. Armut, özellikle de olgunlaşmış olanlarda, sorbitol veya ‘glusitol’ olarak adlandırılan ve saç köklerini besleyen, kafa derisini besleyen ve sağlıklı kılmak için saçları nemlendiren doğal bir şeker alkolü bulunur.

Saç kuruluğuna iyi gelir: Armutların nemlendirici özelliği saçlarımızın kuruluğunu azaltmak için son derece yararlıdır. Dahası, doğal antioksidan olarak çalışan ve saç hücrelerinin saç hücrelerinin sağlığını koruyarak koşullandırılmasına yardımcı olan bir sürü C vitamini tutar.

Dökülmüş saçlar için koruma: Armutların düzenli tüketiminden, süslerinize meyve ile bir tedavi vermek – her şey bu çirkin sapmaları ortadan kaldırmak için yararlıdır. Kıvrımlı saçlarınız armut yardımıyla kolayca yönetilebilir.

Mat görünen saçlara son: Eğer donuk ve çekici olmayan saçlarınızdan endişeleniyorsanız, armutlar yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, 1 taze ve olgun armut, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve su özünü karıştırarak evinizde doğal bir saç maskesi hazırlamaktır. Bu donuk saçlarınızı canlandırıp kayıp parlamasını eski haline döndürecek harika bir saç canlandırıcıdır.

Kıvırcık ve renkli saç tonları için: Saçlarınızın kıvrımlarını ve tonlarını korumak, armut saç paketinin uygulanmasıyla daha kolay olabilir. Böyle bir paket yapmak için, bir armutu düzgünce soyun ve parçalayın ve soya yağı ilave ederek yumuşak bir macun oluşturun. Şimdi, bu macunu saçlarınızın her tarafına yayın. Bir saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın. Fark kolayca görülecektir!

İyi Armut Nasıl Seçilir ?

Olgunlaşmış düşen armutları seçmek için en iyisidir. Meyvelerin cildi parlak ve parlaksa, onların o parlaklığına özenmeyin.Renkleri mat altın olanlara, güzel bir kokulu ve biraz yumuşak boynuna sahip olanları tercih edin.

İyi bir armut yeterince sağlam olmalıdır (çok sert değildir). Meyvenin derisi hasarsız olduğu kadar eşit olmalıdır. Cildinde biraz (kahverengimsi lekeler) olsa bile, buna aldırış etmeyin tadı sizi büyüleyecektir.

Bir armut alırken, üst kısmın (gövdeye yakın) ne yumuşak ne de çok katı olduğundan emin olun. Bunu yapmak için, sadece meyve sıkmak yerine parmak uçlarınızla hafifçe buraya basın.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu