Faydalı BilgilerListelerTarih

Arkeologlar Mısır’daki 4.000 Yıllık Mezarı Ortaya Çıkardı ve Duvarlar Sanki Yeni Boyanmış Gibi Görünüyor

Yeni keşfedilen bu karmaşık mezarın, Beşinci Hanedanlığı’ndan bir asil, Khuwy adında bir yetkiliye ait olduğu söylenir. Bakan El Enani açıklamasında, canlı tasvirleri incelemek için 52 yabancı elçiyi, kültürel ekleri ve tanınmış Mısırlı aktris Yosra’yı getirdi.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, renkli ve şaşırtıcı derecede iyi korunmuş 4.000 yıllık bir mezarı keşfettiklerini açıkladı

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, renkli ve şaşırtıcı derecede iyi korunmuş 4.000 yıllık bir mezarı keşfettiklerini açıkladı

Kahire’nin güneyinde bulunan Saqqara’daki büyük nekropolde Khuwy’nin mezarı bulundu. Yapının tasarımının, kazı ekibinin başı olan Muhammed Mücahid’in kendine özgü bir L şeklinde yapıldığı ve bir ön odaya giden küçük bir koridoru içerdiği belirtildi. Buldukları bir başka benzersiz özellik ise tipik olarak sadece piramitlerde bulunan bir giriş tüneliydi. Öte yandan, çok renkli kabartmaları barındıran büyük oda.

İyi korunmuş tonlar, arkeologları, eşsiz yapısal özellikleri ile birlikte, belki de Khuwy’nin piramitlerin bulunduğu o dönemde firavunu Djedkare Isesi ile bir ilişki içinde olduğuna inanmaya yönlendiren etkenler bulundu. Teorikleştirdikleri muhtemel bir bağlantı, ikisinin ilişkili olduğu, bir başka açıklama ise firavunun devlet idaresi ve cenaze törenleri reformları ile uyumlu olarak tasarlandığıdır.

Mezarcıların yanında, arkeologlar ayrıca Khuwy’nin mumya ve kanopik kavanozlarını da buldular. Birkaç parçaya bölünmüş vücut organlarını tutmak için kullanılan kaplar bulunurken. Bu son keşifle araştırmacılar, Djedkare Isesi’nin 40 yıllık hükümdarlığı hakkında daha iyi bir fikir edinmeyi umuyorlar.

Bu mezar, Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan bir dizi arkeolojik açıklamanın en yenisidir. 2018’de, Saqqara’da “son derece iyi korunmuş” bazı çizimler ortaya çıkardılar ve nadir mumyalanmış bokböceği böceklerinden oluşan bir koleksiyon bulunan bir kitlesel kedi mezarlığı keşfettiler. Ülke, bu keşiflerin 2011 politik ayaklanmasından tam olarak iyileşemeyen turizm ekonomisini canlandırma çabalarında yardımcı olacağını umuyor.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu