Faydalı BilgilerListeler

Yüksek Gerilim Hatları Zararlı Mı?

Elektrik enerjisinin uzak olan mesafelere götürülebilmesi için kurulan yüksek gerilim hatları sağlığa zararlı mı?

Yüksek Gerilim Hattı Nedir?

Elektrik enerjisinin uzak olan mesafelere götürülebilmesi ancak yüksek gerilim etkeni olan yüksek voltajlar ile mümkün olabilmektedir. Bazı büyük hatlarda 400 bin voltajlık elektrik enerjisini bulan çok yüksek miktarlarda gerilim‘li akımı taşıyan kocaman kablolar, belirli aralıklar ile ardı ardına dizilmiş ve yükseklik seviyeleri bazı yerlerde 50 metrelere kadar ulaşabilen, pilon ismi verilen çelik bir yapıda olan kulelerin ara kısımlarına gerilmektedirler.

Yüksek Gerilim Hatları Zararlı Mı?

Yüksek Gerilim Hatları Hastalık Teşkil Edebilir Mi?

Çoğu insanların görüşlerine göre, yerleşim yerinin yakınında bulunan yüksek gerilim hatlarının doğanın dengesi ve yaşadıkları yerlerin görüntü etkenini bozduğu için karşı çıkmaktadırlar.

Halk arasındaki bazı söylemlere görede bu gerilim hatlarının erkeklerde kısırlık gibi sağlık problemi teşkil edeceģi ve hamile olan kadınların karınlarındaki bebeği olumsuz etkileyebileceği konusunda kuşkular bulunmaktadır. Bazı insanların görüşlerine göre isede bu gerilimlerin insanda uykusuzluk problemleri doğuracağı söylenmektedir.

Gerilim Hatları İle İlgili 1979’daki Ciddi İdaa:

Evet, yüksek gerilim hatları ile ilgili olarak en ciddi iddia ise 1979 tarihinde ortaya çıktı. Bu idaa ile ilgili bazı araştırmacılar, havai hatlara yakın olan yerleşim merkezlerinde hayatlarını sürdüren çocukların kan kanseri gibi ölümcül olan hastalıklara yakalanma risklerinin diğer çocuklara göre 2 kat daha fazla olabileceğini iddiasını ortaya attılar.

Konu ile alakalı olarak bir diğer bazı bilim araştırmacıları, gerekli teknolojik cihazlar ile yeteri miktarda tatmin edici ölçümleri gerçekleştirmeden, yalnızca hesaplamalar vasıtası ile çok ciddi derecede olan iddialarda bulunup konuyla ilgili olan halkı endişeye sürükleyen bu kişileri şiddetle protesto ettiler.

Onların görüşlerine göre bir hastalığın olası başka sebep ve hallerini detaylıca araştırıp deneyler sonucu elde edilmiş sağlam ve net bilgi – bulgulara dayanmadan, bu hastalığın ortaya çıkma nedenini sadece yüksek gerilim hatlarından meydana gelen ve yayılan elektromanyetik alanlara bağlamak bilimsel ve ahlaki bir değer taşımıyordu.

Kanser Hastalığına Neyin Sebep Olduğu Biliniyor Mu?

Kanser Hastalığına Neyin Sebep Olduğu Biliniyor Mu?

Şu bir gerçek ki kanser hastalığına tam olarak neyin sebep olduğu da bilinmemekle beraber kozmik ışınlardan genlere kadar pek çok etkenin kansere yol sebebiyet verdiği söylenmektedir. Ayrıca canlılar içerisinde, göçmen kuşlarda olduğu sanılan hariç, manyetik alanlara hassas bir organ da henüz tespit edilebilmiş değil.

Yüksek Gerilim Hatları İnsan Hücre ve Dokularına Zarar Verebilir Mi?

Yüksek gerilim hatları vasıtasıyla meydana gelecek elektrik ve manyetik etki alanları direnç ve güçleri o kadar küçük bir yapıdadırlar ki değil insan vücudundaki hücre, doku ve organlara zarar vermek, onlara ulaşıp enerji aktarımı yapmaları bile çok güç bir durumdur.

Şimdiye kadar ise yüksek gerilim hatları yakınında oturur vaziyette düşük frekansta olan elektromanyetik alanlara maruz kalan insanlarda, kısırlık, düşük veya kanser oluşma tehlikesinin varlığı hakkında da kesin olarak hiç bir kanıt ortaya atılamamıştır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu