Gezi RehberiListeler

Venedik Nasıl Bir Şehirdir?

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehirlerinden birisi olan Venedik hakkında bir kaç önemli detaya kısaca değiniyoruz.

İtalya’nın kuzey doğu tarafında bulunan Venedik şehri, 400 tane büyük küçük ve 117 tane adası ile gezilip görülmesi gereken yurt dışı şehirlerinin başlıcalarından bir tanesidir. Şehir, maskeler – kanallar ve sular şehri olarakta bilinmektedir. Şehir tarihi ilede önemli bir konuma sahip olup, şehirde yer alan tarihi eserler UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ne dahil edilmiştir.

Venedik Şehrinin İstatistiksel Bilgileri

Venedik Şehrinin İstatistiksel Bilgileri

Venedik İtalya’da Vebeto bölgesine bağlı olup, yönetimde belediye başkanı olarak Luigi Brugnaro (Demokratik Parti) yer almaktadır. Kent 414,57 km2 (160,1 mi2)’lik bir yüz ölçüme, 2 m (7 ft)’lik bir rakıma ve nüfusu (31.7.2010) tarihi itibariyle metropol içerisinde 1.600.000 civarındadır. Ayrıca şehrin zaman dilimi OAZD (+1) ve alan kodu 04‘tür.

Venedik Gezilebilecek Yerler

Şehre uğrayan turistlerin gezinti olarak en sevdikleri etkinlikler, bir hayli fazla sayıya sahip olan büyük küçük köprülerden geçip daha sonra şehrin dar sokakları içerisinde adeta kaybolmaktadır. Küçük adacıklardan oluşan adaları gezmekte gezintiye gidenlere ayrı bir his yaşatmaktadır. Şehrin özellikle Murano ve Burano adaları gezilmeye değer ve kaçırmamanız gereken adaların başında gelir.

Venedik Gezilebilecek Yerler

Venedikteki Önemli Tarihi Mekanlar

Şehir tarih bakımından da yüksek derecelere sahip olup, saray olarak; Türk Hanı (Fondaco dei Turchi), Alman Hanı (Fondaco dei Tedeschi), Düka Sarayı (Palazzo Ducale) ve Palazzo Dandolo’ya ev sahipliği yapmaktadır.

Kent içerisinde yer alan önemli kanal Grand Kanal (Canal Grande) kanalıdır. Bu kanal, yaklaşık olarak 4 km uzunluğunda, 30 ile 70 m genişliğinde, derinliği 5 metreye varan Venedik’te yer alan en büyük kanaldır. Kanal S şeklinde bir akıntıya sahip olduğu için “volta die Canal” olarak adlandırılmaktadır. Grand Kanal’a yaklaşık olarak 45 adet diğer küçük kanallar bağlanmaktadır.

Kentin bilinen başlıca köprüleri ise; Rialto Köprüsü ve Son Nefes Köprüsü (Ponte dei Sospiri)’dür. Son olarak meydan olarakta San Marco Meydanı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Venedik Tarihi

Venedik Tarihi

Venedik Roma imparatorluğu döneminde kurulmuş olup, bu imparatorluğun zaman içerisinde dağılması ile Bizans İmaratorluğunun hakimiyeti ve yönetimi altına girmiştir. Balıkçılık işi şehrin yerli halkı tarafından tarih boyunca en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi olmuştur. Bu etken günümüz tarihindede halen bu şekilde devam etmektedir.

Venedik ayrıca ticaret bakımından da önemli bir yere sahiptir. Bu şehir, Akdeniz ticaretine hakim yerlerden bir tanesi olup, hem halk hemde bağlı bulunduğu devlet hızlı bir şekilde zenginleşmiştir. Venedik şehri, sanat ve mimari yapıdanda zaman içerisinde önemli bir rol oynamıştır. Özellikle rönesans döneminde önemli bir yere sahip olarak bir çok sanatçıyı ağırlamıştır.

Venedik İklim Yapısı

Venedik şehri Akdeniz iklim yapısına sahip olup, kış mevsiminde aşırı bir soğuğa sahip değildir. Yıllık ortalama sıcaklık derecesi 13,5 °C civarıdır. Yılın en sıcak geçen ayları ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ortalama sıcaklık bu aylarda ise 23 °C civarında seyretmektedir. Yılın en soğuk ayı ise 3,0 °C derece ile Ocak ayıdır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu