Doğa - Çevreİlginç BilgilerListeler

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

5 Bin yıldan daha uzun süredir kutsal sayılan Lotus Çiçeğinin mitolojideki önemini kısa anlatıyoruz.

Normal yaşantımız da yediğimiz kokladığımız şeylerin anlamlarını hiç merak ettiniz mi? Mitoloji adı altında incelenen lotus ve nergis çiçeğinin, elma ve narın sırlarına kısa bir inceleyim.

Mitolojiyi oluşturan şey insanların inançları ve yaşantıları dır. Antik çağlarda bazı bitki çeşitlerine kutsal anlamla yüklenmiştir. Binlerce yıl öncesinden anlamlı bu semboller özellikle sanat alanında net bir şekilde görülüyor.

Lotus Çiçeğinin Mitolojideki Önemi

Grekçe’de lotos, Latince’de lotus ismiyle geçen bitkiden söz edelim.Lotus bitkisi 5 bin yıldan uzun süredir kutsal sayılıp sanatın çeşitli alanlarında kullanılmıştır. 13 yaprağı olan lotus çiçeği eski dönemlerde insanlara uğursuzluk getireceği yönünde bir inanç vardı. Lotus’un belki de en muhteşem özelliği pis sularda yaşamasına rağmen kendini temizlemesidir. Yağan yağmur sularını yapraklarından emerek kendisini temizler.

Yaprakların da en ufak bir toz görülmez. İşte bu özellikten dolayı Lotus mitolojiye temizliğin sembolü olarak geçmiştir. Lotus geceleri su altına girer, gündüzleri su üstüne çıkarak çiçeklenir.

Kutsal lotus çiçeği

Lotos çiçeği nedir

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu