Gezi RehberiListeler

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgiler

Sarnıç altıncı yüzyılda halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır.  Ayasofya’nın yanı başında yer alan sarnıç oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Uzunluğu yaklaşık yüz kırk metre ve genişliğiyse yaklaşık altmış beş metre civarındadır. İçerisinde 336 sütun bulunan sarnıcın her sütununun uzunluğu dokuz metre civarındadır. Sütunların yerleşiminde belirli bir düzen vardır. Sütunlar on iki sıra halinde bulunmaktadır. Sarnıcın tavanında ise çapraz tonozlar göze çarpmaktadır. Duvarları ise oldukça kalın olan bu sarnıç, ayrıca duvarları su geçirmez bir maddeyle kaplı olduğu için su sızıntıları olmadan kullanılabilmiştir. Görkemli görüntüsü nedeniyle halk arasında saray olarak da nitelendirilmiştir.

Sarnıçta en çok dikkat çeken bir noktaysa ters yerleştirilen iki Medusa başıdır. Medusa başının nereden ve ne amaçla getirildiği tam olarak bilinmemektedir ama yine de Roma heykel sanatını en güzel şekliyle temsil etmekte ve insanların beğenisini kazanmaktadır. ( Medusa mitolojide kendisine bakanları taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı bir kadını temsil etmektedir.)

Osmanlıların şehri fethinden sonra sarnıç önemini yitirmiş ve pek kullanılmamıştır. Belli bir süre sarayın bahçesini sulamak için kullanılmış olmasına rağmen, suyun bol olduğu topraklarda durgun su yerine akan su tercih edilince sarnıç önemini yitirmiştir. Ama zaman zaman bakım ve onarımı yapılmıştır. Osmanlı padişahlarından III. Ahmet ve II. Abdülhamit zamanında onarımı yapılarak kaderine terk edilmemiştir.

1987 yılında İstanbul Belediyesi tarafından temizlenmiş ve turistlere açılmıştır. Günümüzde gezip görülecek mekânlardan biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Güzel şehir İstanbul’un gezilip görülecek yerlerinden birisidir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu