Tarih

Tüm Zamanların En Büyük ve Gelişmiş 10 Uygarlığı

10) Pers İmparatorluğu (550 M.Ö. – 651 )

Pers İmparatorluğu

Şüphesiz ki Persler En başarılı imparatorluklarından biridir. Pek çok teknolojik gelişme, modern buluşlar ve yaşamı etkileyen  buluşlar Perslere aittir. Pers Prensi Keyhüsrev Medler’le girdiği savaştan başarı ile çıkarak İran’da Pers İmparatorluğunu ilan etti. İran sonrasında Anadolu’da hakimiyeti sağladıktan sonra, Hakimiyetini Balkanlar, Orta Asya  Hindistan, Kafkaslar ve Hint Okyanusuna kadar genişleterek dev bir imparatorluğa dönüştüler.

9) Osmanlı İmparatorluğu (1299 – 1923 )

osmanlı imparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğunun diğer imparatorluklardan farkı Güçlü ordu, Strateji, Askeri taktikler, Savaş teknolojisi disiplin ve düzendir. Jouwrestin anketine katılan yüzlerce yabancı  tüm zamanların en iyi ordusu anketinde Osmanlı imparatorluğunu seçmiştir. Ayrıca Osmanlı Matematik, Coğrafya, Astronomi, Tıp mimari gibi dallarda da çok gelişmiş bir İmparatorluktur. Örnek verecek olursak bu isimleri incelemeniz yeterli olacaktır. Ali Kuşçu, Takkiyüddin, Akşemseddin, Mimar Sinan, Sabuncuoğlu Şerafettin, Piri Reis.

8) Asur İmparatorluğu (1920 – 1311 )

Asur İmparatorluğu

Asur İmparatorluğunun en önemli özelliği savaş sanatı konusunda ki ustalığı iyi örgütlenmesi iyi savaş aletlerini üretip kullanabilmesidir ayrıca asurlular
*Dünyada ki ilk kütüphane, Asur imparatorluğuna ait başkent Nova’da kurulmuş olan Ninova kütüphanesidir.

*Tarihte ki ilk kara ticaretini ve kolonocilik asurlulara aittir.

*Anadoluya yazıyı getirerek Anadolu için tarih çağını başlatmışlardır.

7) Moğol İmparatorluğu (1206  – 1368 )

Moğol İmparatorluğu

Moğollar yukarıda ki haritada görüldüğü gibi neredeyse dünyanın yarısına hükmetmiştir. Savaşçı ve saldırgan özellikleri ile tanınan moğolların gerçekleştirdiği infazlarda şok etkisi yaratacak türden.

6)Maya Uygarlığı

maya uygarlığı

Mayalar her türlü bilime çok düşkün bir uygarlık olup hala sırları çözülemeyen bir çok buluşa sahiptirler.Çeşitli  kaynaklara göre değişiklik gösteren  tarihleri en geniş bakımdan m.ö. 250 – m.s. 1300 olarak biliniyor ve nüfüslari ortalama 90.000 kadardır.Kaynaklara göre mayalar ilk mu kolonisidir.Ve bir çok  dille sahiptirler bunlar  eski mısır ve günümüz Japonca ve Çincesinde yer alan ideogramlar ve fonetik sembollerin karışımıdır. Günümüzde dillerinin  dörtte biri tek çözülmüştür. . Dini inanışları  tek tanrılı mu güneş dinidir. Bilim ve sanatta oldukça ileri bir seviyede olan Mayalar. astronomi, mimarlık, matematik, heykel gibi bir çok önemli çalışmaları bulunuyor.

 

5) İSLAM’IN ALTIN ÇAĞI (757 – 1252)

islamin altin çaği

İnsanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden biriydi. Farklı ırkların farklı dinlerin ve farklı dillerin olduğu bu dönemde sürekli yenilikler ortaya çıkmış insanlar bilimle uğraşmış ve tıp konusunda çok ilerlemiştir. Sonrası malum zaten 🙂 çok şey yazmaya gerek yok.

4) Çin İmparatorluğu (221 -1912 )

Çin İmparatorluğu

Tarih boyunca hep farklı olan Çin İmparatorluğu büyük bir orduya sahipti ve ordunun en büyük özelliği sadakatıydı ayrıca dövüş sanatlarının ders olarak okutulduğu bu imparatorlukta meditasyon ve zihin gücü kontrolüne çok önem verilmiştir. Çinliler Kağıt, Barut, baskı gibi buluşların sahibidirler.

3) Roma İmparatorluğu (M.Ö. 27-MS 1453)

Roma İmparatorluğu

Romalılar kültürel olarak  çok üst seviyelere ulaşmışlardır . savaş teknikleri geliştirmişler, farklı yollar deneyerek bir sürü yerde hakimiyet kurmuşlardır.  Suriye’ye kadar gelmişler ama çöle girmeyi saçma buldukları için vazgeçmişlerdir. Akdeniz kıyılarında egemenlikleri yüz yıllarca sürmüştür.

 

2) Antik Mısır (3150 M.Ö. –  35 MS)

antik mısır haritası

 

Gelmiş geçmiş en gizemli medeniyet. Hakkında ne dersek diyelim boşadır M.Ö yaptıkları çoğu şey günümüzde henüz çözülmüş değil özellikle Mısır Piramitlerinin gizemi hakkında onlarca teori çürümüştür hatta öyle ki bu piramitlerin uzaylılar tarafından yapıldığını iddia eden bilim insanları da mevcuttur. Piramitlerde altın oran içerisinde bulunan ve yılda sadece 2 gün güneş gören ( 1. gün kralın doğduğu 2.gün tahta geçtiği gündür ) oda hala gizemini koruyor. Mükemmel bir matematik bilgisine sahip oldukları şüphesiz ama bunun yanında mükemmel bir teknolojilerinin oldukları da iddia ediliyor.

 

 

1) Yunan İmparatorluğu (M.Ö. 800-600 MS)

Yunan İmparatorluğu

Yunan medeniyeti insanlığın en gelişmiş medeniyetidir. Özellikle Felsefenin yaratılıp şekil aldığı bu medeniyet dünyanın en önemli filozoflarına ev sahipliği yapmıştır. Aristo, Platon, Soktat ve daha nicesi Yunan medeniyetine ait düşünürlerdir.

Sanatta Özellikle tapınaklar ve heykelleri çok gelişmiştir en önemli eserleri Zeus tapınağıdır. yapıları arasında tiyatroları da önemli yere sahiptir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu