EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Bebeğim İshal Oldu, Ne Yapabilirim?

Bebeklerde ishal sanıldığının aksine tehlikeli sorunlara neden olabilmektedir. Peki bebeğiniz ishal olursa ne yapmalısınız? Detaylar yazımızda.

Bebekler ve küçük çocuklar ishale neden olan virüslere, henüz bağışıklık geliştirmede yetersiz olmaları sebebiyle yetişkin bireylere oranla daha savunmasız durumdadırlar. Bu nedenle, rota virüsü gibi gastroenterit etki yapan mikroplar bebekleri kolayca etki altına alır ve yeterli tedavi uygulanmazsa ölümle bile sonuçlanabilir. Afrika ve Güney Asya da hala ishale bağlı bebek ölümlerinin vuku bulması ve bu tür ülkelerde bebeklerde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada ishalin olması, bu hastalığın tehlikeli boyutunu göstermektedir.

Bebeklerde ishal

Bebeklerde ishal

Bebeklerde ishalin ölümcül hale gelmesi, sık dışkılama ve kusma sonucu sıvının hızla kaybı, buna bağlı olarak da organların işlevlerini görmede yetersiz hale gelmesidir. Bu nedenle, bebekler ishale yakalandığında dikkat edilecek en önemli husus; onların ağızları kuruyacak ve bıngıldakları çökecek derecede susuz kalmamalarını sağlamaktır.

Yeni doğan ve sadece anne sütüyle beslenen bebekler için en faydalı gıda emdiği anne sütüdür. Bu nedenle bebek ishal olduğunda anne sütünü bırakıp başka ek gıdaları veya bitkisel kürleri uygulamak faydadan çok zararlı olacaktır. İshal olan bebekler daha sık emzirilmeli, yetmediğinde su, tuz ve şeker ile evde bile hazırlanan ishal tedavi sıvısı verilmelidir. Böyle karışımlar eczanelerde de satılmaktadır.

İshal için hazırlanacak karışım.

İshal için hazırlanacak karışımda kullanılacak suyun kaynatılmış ve soğutulmuş olması gerekmektedir. Yapılışı ise şu şekildedir:

5 su bardağı kaynamış ve soğumuş suya bir çay kaşığı tepeleme tuz ile bir çorba kaşığı şeker eklenip karıştırılır, bebeğin bezi değiştirildikten sonra içirilir.

Bebek ishal olunca ne yapmalıyım?

İshal olan bebeklerde kusma ve ateş görülmesi normaldir. Gün aşırı bu şikayetler devam ederse bebeği hastaneye götürüp tedaviyi orada yaptırmak gerekir. Bebeklerde ishalin tedavisi, en doğru ve en basit bu şekilde yapılır. İshali durdursun diye yetişkinlerin kullandığı hiçbir bitkinin veya gıdanın bebekte kullanılması uygun değildir. Bebeklerin bünyesine bu tür maddelerin zararı olabilir.

Bebekler kalabalık ortamlardan gelen veya kirli sulardan bulaşan mikroplar nedeniyle ishal olabileceği gibi, temel hijyen kurallarına uyulmaması da ishale neden olur. İnsan dışkısı, ishal virüsünün en fazla bulunduğu maddelerden biridir. İshal süresince sık sık dışkılayan bebeğin hijyen kurallarına uygun şekilde altının temiz tutulması gerekmektedir.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu