EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListelerSağlık

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Annelerin doğumdan sonra kendini toparlaması ve bebeğine kaliteli süt verebilmesi için beslenmesi çok önemli. Peki nasıl belenmeli?

Hamile anne adayları, hamilelik boyunca beslenmelerine dikkat ederler. Aynı şekilde bebekleri doğduklarında anne sütünün kalitesini artırmak için de dikkat edilmesi gerekir. Hem doğumdan sonra annenin kendi bedenini biran önce toparlaması hem de bebeğine kaliteli süt verebilmesi için annenin beslenmesi çok önemlidir. Peki yeni annelerimiz bu süreçte nasıl beslenmelidir?

1. Protein Destekli Beslenme

Protein Destekli Beslenme

Hem bitkisel hem hayvansal proteinler bu dönemde çok önemlidir. Proteinler ayrıca daha uzun süre tok tuttuğu, enerji artırdığı ve kan şekerini düzenlediği için önemi bir kat daha artmaktadır. Et, yumurta, süt,balık, fasulye, nohut, soya sosu, badem bu gruba örnek verilebilir. Özellikle bebeklerin hafıza merkezlerinin inşası için protein alımı gereklidir. Bu kadar faydası varken protein alımını ihmal etmeyiniz.

2. Hamileler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Hamileler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Günde En Az 3 Lt Su İçilmeli

Anne sütünün %80’i sudan oluşmaktadır. Durum böyle iken su içmeyen annenin süt miktarının düşme olasılığı yüksektir. Şekersiz komposto,süt, ayran ve bitki çayları da ek olarak kullanılabilir, ancak unutulmamalıdır ki sadece en az 3 lt su yanında ek olarak diğer sıvılar tüketilmelidir. Ayrıca yaz aylarında 3 Lt miktarı da artacaktır.

3. Hamilelerin Demir İhtiyacı

Hamilelerin Demir İhtiyacı

Demir, kanımızda oksijeni taşıyan hemoglobin içinde bulunur.Hemoglobin isimli protein ise kırmızı kan hücreleri içindedir.

Günlük demir ihtiyacı ise aşağıdaki gibidir;

Kadınlarda 18 mg/gün,

Gebelikte 27 mg/gün

Emzirme döneminde 9-100 mg/gün’dür.

Görüldüğü gibi emzirme döneminde fazla fazla demire ihtiyacımız vardır. Peki bu ihtiyacı karşılamak için hangi besinleri tüketmemiz gerekmektedir, demir açısından zengin besinleri aşağıda listeleyecek olursak;

Kırmızı et (etin rengi ne kadar koyuysa demir oranı o kadarfazladır), sakatatlar, harnup pekmezi, yumurta, kuru meyveler özellikle kurukayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir gibi. Ayrıca roka, maydanoz, yeşilsoğan gibi yeşil yapraklı sebzeler, soyafasulyesini demir içeren yiyecek lerarasında sayabiliriz.

Ayrıca, siyah çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır.

C vitamini ise demirin emilimini artırır.

4. Hamilelikte Süt ve Süt Ürünleri İhtiyacı

Hamilelikte Süt ve Süt Ürünleri İhtiyacı

Süt ve süt ürünleri gebelik döneminde de olduğu gibi, emzirme döneminde de çok önemlidir. Emzirme dönemde daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekli. Anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran diğer önemli besin maddesi hiç şüphesiz süttür. Annenin yeterli ve

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu