HaberlerListelerSağlık

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

1. Protein Destekli Beslenme

Protein Destekli Beslenme

Hem bitkisel hem hayvansal proteinler bu dönemde çok önemlidir. Proteinler ayrıca daha uzun süre tok tuttuğu, enerji artırdığı ve kan şekerini düzenlediği için önemi bir kat daha artmaktadır. Et, yumurta, süt,balık, fasulye, nohut, soya sosu, badem bu gruba örnek verilebilir. Özellikle bebeklerin hafıza merkezlerinin inşası için protein alımı gereklidir. Bu kadar faydası varken protein alımını ihmal etmeyiniz.

2. Hamileler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Hamileler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Günde En Az 3 Lt Su İçilmeli

Anne sütünün %80’i sudan oluşmaktadır. Durum böyle iken su içmeyen annenin süt miktarının düşme olasılığı yüksektir. Şekersiz komposto,süt, ayran ve bitki çayları da ek olarak kullanılabilir, ancak unutulmamalıdır ki sadece en az 3 lt su yanında ek olarak diğer sıvılar tüketilmelidir. Ayrıca yaz aylarında 3 Lt miktarı da artacaktır.

3. Hamilelerin Demir İhtiyacı

Hamilelerin Demir İhtiyacı

Demir, kanımızda oksijeni taşıyan hemoglobin içinde bulunur.Hemoglobin isimli protein ise kırmızı kan hücreleri içindedir.

Günlük demir ihtiyacı ise aşağıdaki gibidir;

Kadınlarda 18 mg/gün,

Gebelikte 27 mg/gün

Emzirme döneminde 9-100 mg/gün’dür.

Görüldüğü gibi emzirme döneminde fazla fazla demire ihtiyacımız vardır. Peki bu ihtiyacı karşılamak için hangi besinleri tüketmemiz gerekmektedir, demir açısından zengin besinleri aşağıda listeleyecek olursak;

Kırmızı et (etin rengi ne kadar koyuysa demir oranı o kadarfazladır), sakatatlar, harnup pekmezi, yumurta, kuru meyveler özellikle kurukayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir gibi. Ayrıca roka, maydanoz, yeşilsoğan gibi yeşil yapraklı sebzeler, soyafasulyesini demir içeren yiyecek lerarasında sayabiliriz.

Ayrıca, siyah çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır.

C vitamini ise demirin emilimini artırır.

4. Hamilelikte Süt ve Süt Ürünleri İhtiyacı

Hamilelikte Süt ve Süt Ürünleri İhtiyacı

Süt ve süt ürünleri gebelik döneminde de olduğu gibi, emzirme döneminde de çok önemlidir. Emzirme dönemde daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekli. Anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran diğer önemli besin maddesi hiç şüphesiz süttür. Annenin yeterli ve 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu