Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Ten Rengine Uyumlu Makyaj Nasıl Yapılır?

Bakımlı bir cilde uygulanan makyaj her zaman daha göz alıcı durmaktadır. Cilt bakımı ile cildin nemi içerde hapsolur. Kullanacağınız bir nemlendirici ile de cildiniz pürüzsüz yapabilirsiniz. Nemlendiricilerin diğer bir katkısı da makyajın kalıcılık süresini uzatmasıdır. Bir tavsiye olarak nemlendirici sürdükten hemen sonra makyaja başlamayın, bırakın cildiniz bir süre emsin. Ayrıca parlak bir görünüm için farını parlak veya allığını hafif parlak seçebilirsin.

Ten rengine göre makyaj yaparken teniniz açıksa bal ve boz rengi, buğday tenliyseniz sarımsı kahve ve karamel tonları, eğer esmerseniz de çikolata, altın ve terracota’yı seçmeniz daha iyi bir tercih olur. Ayrıca koyu renk saça sahipseniz canlı renkler ve açık renk saça sahipseniz pastel renkler yüzünüzde daha iyi durur. Göz makyajı renginiz ile dudak renginizinde ters olmasına dikkat edin yani açık renk göz makyajı yaptıysanız koyu renk ruj tercih etmenizde yarar var.

Her makyaj herkeste aynı güzellikte durmaz. Bu yüzden herhangi bir makyaj size yakışmadığında renklerde veya uygulamada bir yanlışlık yaptınız demektir. Ama bunda üzülecek bir durum yok çünkü bir-iki deneme ile size en uygun olanı zaten bulursunuz. Burada önemli olan kriterlerden biri teninizin renginin ne olduğudur. Cildinizin tonuna göre far ve allığı seçerken, bir iki ton koyu olmasına dikkat edin.

Fondöten kullanımı oldukça hassas bir konu. Fondöten tercih ederken, renkli nemlendirici veya belli belirsiz bir kaliteli fondöten seçimi sizin için ideal olabilir. Dikkatli olmanız gereken nokta fazlaya kaçmamak çünkü doğallıktan uzaklaşırsınız ve yüz çevrende belirgin bir çizgi oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Göz makyajında önemli olan nokta göz kapaklarıdır. Rimeli seçerken kirpiklerinizi ayırt edici özelliğinin daha iyi olmasına dikkat edin. Ayrıca rimeli göz içinden kirpik dışına doğru uygulayın. Ruj ise orta dereceli olmalı, yani ne parlak ne mat. Kremsi bir ruj yada parlatıcı kullanmak iyi bir seçimdir.

Açık ten; açık tenli iseniz, bal veya kayısı tonlarında bir allık tercih edin. Allığı sürerken yüz şeklinizin nasıl olduğuna göre sürüş şekliniz değişebilir ama elmacık kemiklerinden şakaklara doğru yaymanız yeterli olabilir.

ten rengine göre fondoten seçimi

Gözler ve dudaklara gelirsek, gözün iç kısmına yani gözle burun arasındaki bölgeye şampanya rengi uygulayın, şak kemiğine de bu renk kalemi tercih edin. Farda ise açık boz ve şeftali rengi far seçin.

Esmer ten; Teniniz esmerse, elmacık kemiklerini altına ve şakaklara doğru yayılan bir allık tercih edin. Elmacık kemiklerinin üzerine ise cildi aydınlatmak için altın ve bronz renklerini uygulayın.

Altın kahve tonları göz farı rengi için ideal seçimlerdir. Bunu göz kıvrımından kirpiklere kadar sürün. Dudaklara da  yine benzer şekilde altın-bronz tonlarını sürün. Esmer tenliler için üzüm renklerini de önerebiliriz.

Buğday ten; Elmacık kemiklerinin altına ve şakaklara doğru pembeye kaçan bir kahverengi allık uygulayın.

Altın-bronz renklerini uygulayın ama bu renkler açık tonda olsun.  Dudaklarda eflatun ve pembe renkler canlı görünmenizi sağlar.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu