Faydalı BilgilerListelerSağlık

Sünnetin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Sünnetin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir? Sünnetin faydaları hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Sünnetin faydaları nedir onları anlatmadan önce sünnet ne demek onu detaylandıralım. Türkçede erkek sünneti adı verilirken Arapçada ise hitan anlamına gelmektedir. Hitan kelimesinin anlamı koruyucu ve duvar demektir. Hafd ise kızlara uygulanan yönteme verilen addır ve görünmezlik, gizlilik anlamlarını taşır. Erkeğin penisinin üst derisine uygulanan kesilme işlemine sünnet adı verilir. Hafd, hafa kelimesinden türetilmiştir. Erkeklere ve kızlara uygulanan bu işlemin genel adına ise el-hitanan adı verilir. Sünnet Arapça bir kelimedir. Arapçada ki anlamı ise yol ve yöntem anlamına gelir. Arapçada olduğu gibi Türkçede de bu uygulamaya sünnet adı verilir. Yazımızda bu kısımda bahsedilen sünnetin faydaları nedir onlardan bahsedeceğiz.

İslamda Sünnet ne demek

Sünnetin bir başka anlamı ise peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in Müslümanlar için uyulması lazım olan davranışlarını ve sözlerini temsil eden anlamına gelmektedir. Yani peygamber efendimizin yaptığı davranışlara ve söylediği sözlere sünnet adı verilir. Arap coğrafyasında hitan ve hafd olarak bilinen Türklerde ise sünnet olarak bilinen erkek ve kızların cinsel organında bulunan derinin veya klitorisin ya da çevresinin kesilme işlemi Kuran-ı kerimde yer almamaktadır. Peki, sünnet Kuran-ı kerimde yer almadığı halde İslamiyet de nasıl yer edinmiştir? Hitan ya da hafd başka bir ismiyle sünnet kaynağını hadislerden almaktadır ve bu hadisler de rivayetlere dayandırılır. Bu hadislerden bazılarını paylaşalım.

 • Ebu Hureyre anlatıyor: “Resulullah(s.a.v) buyurdular ki: “İbrahim (a.s) Kaddum nam ( bazı kesimler de bunu Kadum olarak telaffuz etmişlerdir) mevkide 80 yaşında olduğu halde sünnet oldu”

Yukarıda ki hadiste kadum nam mevkide İbrahim peygamber sünnet oldu dense bile orijinalde İbrahim peygamber 80 yaşında keserle sünnet oldu anlamına gelir. Çünkü kaddum keser anlamına gelmektedir. Bil kaddum ise keser ile anlamına gelir.

 • Useym İbni Kesir İbni Küleyb an ebihi an ceddihi’nin aktardığına göre ceddi Küleyb Resulullah’a (s.a.v) gelerek: “Müslüman oldum”der. Resulullah da (s.a.v) “üstünden küfür saçını at” der ve tıraş olmasını söyler. Useym’in babası dedi ki: “bana bir başka (sahabenin) bildirdiğine göre Resulullah, beraberinde olan bir diğerine de: “üzerinde ki küfür tüyünü at ve sünnet ol” buyurmuştu.

Şimdi de sizlere sünnet olmanın faydalarından bahsedelim.

Sünnet olmanın faydaları nelerdir?

 • Fimozis, parafimozis, balanit, postit gibi hastalıkların önlenmesi için sünnet olmak faydalıdır. Sünnet olmayan çocuklarda bu hastalıklar sünnet olan çocuklara oranla 2,5 kat daha fazla görülmektedir.
 • Sünnet olmamış kişilerde penis kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Sünnet olma yaşının git gide azalması demek penis kanserine yakalanma oranını azaltır. Penis kanseri Yahudilerde hiç rastlanmaz. Ama Paraguay’da çok fazla rastlanılmaktadır. Türkiye’de ise açıklanan penis kanserine yakalanan kişilerin sayısı 41dir. Bu 41 kişinin 30 kişisini de gayrimüslimler oluşturmaktadır.
 • Bir insan sünnet olmamış ise cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma riski de artar. Çünkü sünnet olmamak bu riskleri daha da arttırmaktadır.
 • Sünnet olmanın faydaları nelerdir?

Erken sünnetin faydaları nelerdir?

Bebeklerin erken sünnet olması birçok açıdan faydalıdır. Bunları maddeler halinde yazalım.

 • Erken sünnet olan bir çocuğun yarası daha çabuk iyileşir. Bu yüzden imkânınız varsa çocuğunuzun erken yaşta sünnet ettirin.
 • Erken sünnet olmanın bir diğer avantajı ise enfeksiyona yakalanma riskini yok etmesidir.
 • Çocuğunuzu erken yaşta sünnet ettirirseniz evde bakımını daha kolay sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin giyiminde hiçbir değişiklik olmaz. Önceden hangi elbiseleri giydiriyorsanız yine aynı şekilde devam edebilirsiniz.
 • Pansuman yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Bu da erken yaşta sünnet olmanın bir diğer faydasıdır.
 • 24 ile 45 saat arasında bebeğinizin yarası iyileşmektedir.
 • Annenin bebeği emzirmesi bebeğin ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Lokal anestezi uygulandığı için genel anestezinin yol açtığı olumsuz sonuçlardan bebeğinizi koruyabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu