Doğa - ÇevreListeler

Su Altındaki En İlginç Yapılar

1. Çin Aslan Şehri

Çin Aslan Şehri

1300 yıl önce kurulmuş olan şehir ve binası su altında olduğu gibi bulunmaktadır. 300 yıl boyunca hanedanlığa hizmet veren bu bina 20. yy kadar su üstünde bulunan şehir Çin Hükümeti‘nin baraj projesi ile sular altında kalmıştır. Sular altında bulunan şehirde bir çok tarihi eser mevcut. Turizm amaçlı ziyaret edilen bu şehir Çin sınıtları içinde yet alıyor.

2. Antikythera Mekanizması

Antikythera Mekanizması

1902 yılından beri su altına bulunan mekanik bir hesap makinesidir Antikythera Mekanizması. Bir çok parçası kayıp olan mekanizmanın uzun çalışmalar sonunda nesnel bir taslağı oluşturulmuş ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olunmuştur. M.Ö I. yy’da yapılan bu mekanizme Ay’ın ve Güneş’in hareketlerini hesaplayabiliyor. Yıldızların konumları hakkında bile bilgi veren bu aygıtın başka bir benzeri bulunmamıştır.

3. Yonaguni Piramidi

Yonaguni Piramidi

Japonya’nın güneyinde bulunan yapının 10.000 yaşında olduğu düşünülüyor. Doğal olarak oluştuğuna dair bazı bilgiler olsa bile üzerinde olan keskin hatlar onun bir insanın eseri olduğunu doğruluyor. 50 m uzunluğa 20 metre genişliğe ve 20 m yüksekliğe sahip olan piramit dünyanın en eski yapısı olma özelliğindedir.

4. Cancun Sualtı Heykel Müzesi

Cancun Sualtı Heykel Müzesi

Meksika’da bulunan Cancun Suatlı Heykel Müzesi dünyanın ilk su altı heykel müzesidir. İnsan figürleri, hayvan figürleri ve bir çok eşya şeklinde oluşturulan bu müzenin kuruluş amacı yaşamları tehlikede olan deniz canlılarına dikkat çekmektir. Müzenin en ilgi çekici eseri 26 adet çocuk heykelinin el ele tutuşmuş figürüdür. 2009 yılında ziyarete açılan müzede 400 den fazla heykel bulunmaktadır.

5. Port Royal Sualtı Şehri

Port Royal Sualtı Şehri

Su altında kalmadan önce dünyanın en günahkar şehri olarak biliniyordu Port Royal şehri. 1692 yılında gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki deprem ve tusunami felaketi ile sular altında kalan şehrin Tanrı’nın gazabına uğradığı varsayılıyor. 2000 canlının yaşadığı şehir artık su altında yer alıyor. 5 hektarlık bir alanı kaplayan şehir su altında 12 metre derinlikte yer alıyor.

Originally posted 2021-11-19 09:36:13.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu