Doğa - ÇevreListeler

Yengeç burcunda tam Güneş Tutulması

Yengeç burcunda tam Güneş Tutulması
Yengeç burcunda tam Güneş Tutulması

2 Temmuz günü Yengeç burcunun 10. derecesinde TAM GÜNEŞ TUTULMASI meydana gelecek. Tutulma Kuzey Amerika’dan, Şili ve Arjantin’den gözlemlenebilecek, Türkiye’den gözlemlenemeyecek.

Tutulma yerel saatimize göre 19:55’te başlayacak maksimum noktasına saat 22:22’de varacak ve 00:50’de tamamen sona erecek. Toplamda 4 saat 55 dakika sürecek. Bu süre bizim için önemli çünkü tutulmanın süresi bize tutulmanın totalde ne kadar süre etki edeceğini gösterir. Yengeç burcunda meydana gelecek olan bu tutulma toplamda 4,5 – 5 hafta kadar ortalama etkili olacak. Tutulmalar Ay düğümleri ile bağlantılı olduklarından karma ile ilişkilendirilir. Hayatımızda öyle ya da böyle, olması gereken, bize ders veren, büyütecek, geliştirecek bazen iyicil bazen de zorlayıcı konu ve koşulları meydana getirir. Şimdi sıra geldi bu tutulmayı detaylı bir şekilde incelemeye, bakalım bu 5 haftalık periyotta hem kişisel anlamda, hem ülke hem de dünya anlamında bizleri neler bekliyor?

BİREYSEL ETKİLERİ

Tutulma Yengeç burcunda olacağından dolayı, Yengeç burcunun sembolize ettiği temel konularla haşır neşir olacağımıza işaret etmekte. Peki nedir bunlar? Ev, yuva, aile, güvenlikle ilgili konular, geçmişle ilgili bazı konular, yardımseverlik, fedakarlık gerektiren konular, beslenme, üreme, barınma gibi konular ön plana çıkabilir. Kırılgan ve kendimizi savunmamız gereken olaylar içine çekilebiliriz, melankolik bir ruh haline bürünebiliriz. Çevrenizdeki insanlara karşı daha korumacı ve savunmacı olabilirsiniz. Bu tutulma zamanı özellikle anne ile ilgili konular, anne ile ilişkiler çok daha fazla ön plana çıkabilir. Beslenme, beslenme alışkanlıkları, besinlerle ilgili konular, diyet, sağlıklı yaşamı ilgilendiren konular ön planda olacaktır. Bu tutulma zamanı, evle ilgilenebilir, ev düzenlenebilir, evi daha rahat ve yaşanabilir hale getirilebilir, yemek yapılabilir, aile bireyleri ile daha fazla zaman geçirilebilir. Ev taşıma, gayrimenkul alım ve satım konuları gündeme gelebilir. Nostalji yaşanabilir, geçmişe ait konular sık sık konuşulabilir, gündeme gelebilir, koleksiyon yapılabilir.

Peki bizler bu tutulma zamanı neler yapabiliriz?

Eve ait tamamlanması gereken tüm yarım kalan işlerinizi tamamlayın mesela. Taşınma, yer değiştirme, evde tamirat işler, alım satım işlerinizi bitirebilirsiniz. Geçmişle biraz haşır neşir olmak, eski fotolara göz atmak, eski günlükleri okumak, eski arkadaşlarla bir araya gelmek pek de fena fikir değil aslında. Annenizle daha çok zaman geçirin, ailenizle birlikte bereketli sofralar kurun ve sohbetler edin, ailenizle çok daha fazla yakınlaşın, varsa olası küslükleri sona erdirin mesela. Ön yargılarınızı ve sizi saran sert kabukları kırmak için biraz çaba sarf edin, duygularınızı rahatça ifade edin. Yengeç sembolizminde döllenme ve üreme vardır, çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu süreci değerlendirebilirsiniz. Kendinizi güvence altına almak istediğiniz konuları belirleyip bu konularda çalışmalar yapabilirsiniz. Mesela evinizde alarm sistemi bile kurdurabilirsiniz. Duygusal anlamda farkındalığınızı arttıracak çalışmalara katılabilirsiniz. Aslında tam da bu Yengeç Güneş Tutulması zamanı, iyi bir aile dizimi çalışması ne iyi gider anlatamam! Evinizi, yaşadığınız alanı çok daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. İlla çok para harcamaya gerek yoktur, iki eşyanın yerini değiştirebilir, koltuklara yeni minderler alabilirsiniz.

Türkiye’nin yükselen burcu Yengeç. Bu yüzden bu tutulma ülkemiz için oldukça önemli bir tutulma. Tutulma Türkiye haritasında 1. evde meydana gelecek. Ülkeler astrolojisinde 1. ev halk, ülkenin bakış açısı, halkın endişeleri, ülkedeki iç sesler, halkın psikolojisi, vergiler, halkın tepkileri demektir. Türkiye doğum haritasında Yengeç burcunun 12. derecesinde Plüton yer almakta. Kısacası tutulma Türkiye haritasında Plüton‘un tam üzerinde gerçekleşecek ve Plütonyen bir tutulmaya dönüşecek. Plüton astrolojide yıkım ve yeniden yükseliş anlamına gelmektedir. Mitolojideki anka kuşunun hikayesi, ölüm yeniden doğuş, bitip yeniden başlama..vb şeklinde düşünebilirsiniz.Yıkım ve düzen ilişkisi vardır. Demek ki Türkiye açısından milat sayılabilecek bir tutulma ile karşı karşıyayız. Zira bir devrin, bir sürenin bitip yeni bir devrin ve sürecin kapıları aralanacak. Fakat Plüton’un olduğu alandaki bitiş ve yeniden başlama süreci biraz sancılı ve krizleri de beraberinde getirerek meydana gelir. Özellikle bu sancı ve kriz Türkiye haritasında 1. evde olduğu için halkı birinci dereceden etkileyecektir. Halk olarak her zaman sağduyulu ve sakin kalmakta yarar var her türlü gelişmede. Çünkü Plüton öyle eften püften durumlar meydana getirmez, oldukça ses getirici, güçlü ve zor durumlar meydana gelir. Güçlü manipülatif durumlar oluşabilir. Bu yüzden ülke vatandaşları için sağduyu zamanı! Halk olarak, kutuplaşmadan kaçınmak, daha çok birbirimize yakınlaşmak, güç çekişmelerinden uzak durmak yerinde olacaktır. Tabii ki işin içinde Plüton olduğundan depremleri de düşünebiliriz. Veya yer altı kaynaklı bir takım sorunları. Bu tutulma ile beraber emlak fiyatlarında düşüş olmasını bekleyebiliriz.

TUTULMADAN EN ÇOK KİMLER ETKİLENİR

Tutulmadan en çok doğum haritasında 10 derece Yengeç civarında gezegenleri olanlar ve öncü burçlarda (Koç – Terazi – Oğlak) bulunan gezegenlerin kalitesine göre birinci dereceden etkilenecekler arasında yer almakta.

Originally posted 2021-11-19 09:36:13.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu