EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

Moskova Nasıl Bir Şehir? Moskova Hakkında Bilgiler

Moskova hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken bir çok bilgiye yazımızda yer verdik.

Moskova Hakkında Bilgi:

Moskova, Rusya’nın başkenti olup ülkenin en büyük şehri konumundadır. Yaklaşık olarak 12 milyon civarındaki nüfusu ile 1081 km² yüz ölçümü, şehrin başlıca istatistiksel özelliklerindendir. Moskova şehri 1755 senesinde kurulmuş ve büyük bir şehir unvanına kavuşmuştur.

Ayrıca Dünya’nın en iyi ve gelişmiş metrosuna sahip olup 2007 istatistiksel verilere dayalı olarak Dünya’nın en pahalı şehri Moskova seçilmiştir. Moskova, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarakta bilinmektedir.

Moskova Şehrinin İklim Yapısı Nasıldır?

Moskova karasal ve ılıman bir iklim yapısına sahiptir. Elde dilen meteorolojik veri sonuçlarına göre yılın en soğuk zamanı olduğu Ocak ayı içerisinde ortalama olarak sıcaklık -7.5 derece olmakla birlikte soğuk hava dalgalarının yarattığı etki ile -20 dereceye kadar düşebilmektedir.

Şehrin yaşadığı en sıcak hava dalgası ise Temmuz ayı içerisinde yaşanır. Bu ayda sıcaklık ortalama olarak +20 dereceyi bulur ve karasal iklim özelligi olarak 4 mevsimde bu şehirde rahatlıkla hissedilebilmektedir. Kasım ayında yağan kar yaklaşık 6 ay boyunca yerde kalabilmektedir.

Moskova Şehrinde Gezilebilecek Yerler

Moskova Şehrinde Gezilebilecek Yerler:

Her şehrin gezilebilecek gerek tarihi olsun, gerek doğal veya ihtişamlı bir şekilde yapılmış yeni yapıtları olsun mutlaka vardır. Moskova şehrinde de ise gezilebilecek yerler arasında Kremlin Sarayı, Arbat Caddesi, Aziz Vasili (Blajenni) Katedrali, Novodeviçi Manastırı, Moskova Metrosu, Puşkin Müzesi ve son olarakta İzmoilova Pazarı gezilebilecek başlıca yerler arasında yer almaktadır.

Puşkin Müzesi:

Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi, 1912 tarihinde sanat severlere kapılarını açmış olup St.Petersburg Hermitage’dan sonra Rusya’da yer alan en büyük Avrupa sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması ile bilinmektedir. Müze içerisinde yer alan Yunan, Mısır ve Roma tarihi ve ihtişamlı eserlerinin yanında Truva Hazinesi eserleri de bu müze içerisinde ağırlamaktadır.

Kremlin Sarayı:

Kremlin Sarayı

Moskova şehrinin en Meşhur Kızıl Meydanı içerisinde bulunan Kremlin Sarayı, Rusya tarih sayfalarında bir çok kez kaleme aldığı ünlü Çar Korkunç İvan’ın emri ile 1155 yılında inşa edilmiş olan muhteşem yapıtlara sahip bir tarihi saraydır.

İzmoilova Pazarı:

İzmoilova Pazarı

Moskova‘da bulunan izmoilova pazarı şehrin batı tarafında bulunmaktadır. Genel ve sık olarak hafta sonları yabancı turistler tarafından büyük ilgi ve rehavet görmektedir. İzmoilova pazarında bir çok hediyelik eşya çeşidi bulabilir ve bunları hatıra değeri yüksek eşyalarınızın içine koyabilirsiniz.

Arbat Caddesi:

Arbat Caddesi

Arbat Caddesi, Moskova şehrinin en meşhur caddelerinden biri tanesi olup ayrıca şehirde en aktif ziyaretçiye sahip olan caddelerdendir. Trafik akışına kapalı olan bu cadde her gün binlerce insan tarafından ilgi ile gezilmekte ve görülmektedir. Bu caddede yer alan lüks kafelerde son derece keyifli dakikalar geçirebilir, Dünya mutfağından lezzetli yemekleri yiyip deneyebilirsiniz.

Moskova Metrosu:

Moskova Metrosu

Moskova metrosu, 1931 tarihinde Stalinin emri ile inşa ve yapımına başlanmıştır. Dünya’nın en iyi metrosu olarak tanınıp bilinen bu metro, gerek muazzam projesiyle gerekse iç mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan bir ihtişama sahiptir.

Aziz Vasili (Blajenni) Katedrali:

Aziz Vasili (Blajenni) Katedrali

Bu katedral, Kızıl Meydan’da yer alıp Mimar Barma ve Postnikov tarafından 1555–1561 tarihleri arasında Kazan Hanlığı üzerine kazanılan zaferin şerefine inşa edilmiş bir tarihi yapıttır. Birbirinden bağımsız bir halde duran kilise kuleleri ile Kazan seferinin en önemli olaylarını çok güzel bir şekilde sembolize etmektedir.

Novodeviçi Manastırı:

Novodeviçi Manastırı
Rusya’nın başkenti Moskova’daki Novodevich’i Prudy Parkın’da yeralan UNESCO Dünya Mirası Novodeviçi Manastırı genel görünümü. ( Sefa Karacan – Anadolu Ajansı )

Novodeviçi Manastırı, Prens Vasili tarafından 1524 tarihine Smolensk’in ele geçirilmesi anısına kurulmuş olup XVI.-XVII. yy.da Çar ailesinden ve asil Boyar soyundan gelme kadınlar burada manastıra kapanmıştır. Manastır’ın en büyük katedrali olan Smolenski Katedrali, 1524–1525 tarihleri arasında Kremlin’deki Uslenski Katedrali örnek alınarak hararetli bir çalışma ile inşa edilmiştir.

Moskovanın Coğrafi Konumu Nasıldır?

Moskovanın Coğrafi Konumu Nasıldır?

Moskova coğrafi olarak Oka ve Volga nehirleri arasında olup, Rusya’nın merkezinde bulunur. 2006 yılı içerisinde elde edilen son verilere göre 1081 km² yüz ölçümüne sahip bir şehir olup Rusya devletinin yüz ölçüm olarak en küçük ve en kalabalık bir yapıda olan şehridir Moskova.

Şehir, bulunduğu konum itibarı ile deniz seviyesinden ortalama olarak 160 m. bir yükseklikte sahiptir. Şehirde bulunan Teplostanskaya Yükseltisi 255m yüksekliği ile şehrin en yüksek noktasına sahiptir. Moskova’nın 77 adet kardeş şehri bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan kardeş şehirleri ise İzmir, Alanya ve Adana şehirleridir.

Originally posted 2021-11-19 09:53:21.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu