Faydalı BilgilerListelerSağlık

Romatizmaya İyi Gelen Besinler

Romatizmaya iyi gelen besinler ile uygulanacak tedavisinde aslında romatizmaya yol açan iltihabın oluşması önlenebilir. Bu şekilde romatizmanın yol açtığı ağrılar azaltılabilir, şişlik oluşumu ve hassaslaşma önlenebilir.

Romatizma; birçok kişide görülen ve kişilerin hareket kabiliyetini etkileyerek günlük yaşamında zorlamalarına neden olan bir eklem rahatsızlığıdır. Eklemlerin iç yüzeylerinde iltihaplanma ile oluşan romatizma ağrı, şişlik ve ilerleyen zamanlarda hareket kabiliyetinin azalmasına neden olmaktadır.

Romatizma eklem, kas ve sinirleri etkileyerek bacak, kol ve boyun bölgelerinde görülüp kişiyi rahatsız etmektedir. Romatizma görüldüğü yere göre ve şiddetine göre çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Daha çok romatizmanın dizlerde görüldüğünü bilmekteyiz.

Romatizmaya iyi gelen besinler ile uygulanacak tedavisinde aslında romatizmaya yol açan iltihabın oluşması önlenebilir. Bu şekilde romatizmanın yol açtığı ağrılar azaltılabilir, şişlik oluşumu ve hassaslaşma önlenebilir. Bunların yanında kişinin daha rahat hareket etmesi sağlanabilir. Günlük beslenme listenize ekleyeceğiniz bu besinler ile romatizma tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

Romatizmaya İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Romatizmaya İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Balık:

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken balık içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri iltihabı önlemek için oldukça etkilidir. İltihabın vücutta yayılmasını önlemeye yardımcı olur.  Romatizma nedeniyle oluşabilen ağrılar balık tüketimi ile azaltılabilir. Haftada 2 sefer balık tüketmeye özen gösterilmelidir. Omega 3 bakımından zengin olan somon ve ton balığının tüketimine daha fazla özen göstermek gerekir.

Nar Özü:

Kemik ve kıkırdak bölgelerindeki iltihabı azaltmakta oldukça etkili olan nar özü düzenli olarak tüketildiğinde ağrı ve şişliklerde azalmalar meydana gelmektedir.

Keten Tohumu:

Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin içeriği ile iltihabın vücuda yayılmasını önler. Ayrıca içerisinde lignan adı verilen ve besin lifine benzeyen maddede bulunur. Keten tohumu düzenli olarak tüketildiğinde eklem ağrılarını azaltmaktadır. Eklem sertleşmesinin azaltılmasına da yardımcı olur. Bunların yanında keten tohumu tüketimi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İlaç kullananlar doktora danışmadan keten tohumunu kullanmamalıdır.

Tam tahıllar:

Vücuttan iltihabın atılmasına yardımcı olan tahıllı besinler romatizma nedeniyle oluşan ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Yulaf ezmesi, arpa ve çeltik gibi tahıllar iltihabı önlemek için çok etkilidir. Selenyum içeriği olan tam tahıllı ekmeklerde romatizması olanların tüketebileceği besinleridir.

Frenk Üzümü:

Gamma linoelenik asit yani Omega 6 yağ asidi olarak bilinen bu yağ asidi çeşidi iltihabı önlemede oldukça etkilidir. Romatizma nedeniyle eklemlerde oluşan şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Frenk üzümünün yaprakları kaynar su içerisinde demlenir ve tüketilirse romatizma için faydalı olacaktır.

Hodan Otu:

Frenk üzümü gibi içerisinde gama linoelenik asit bulunur. Bu asit sayesinde de iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Eklem şişliklerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

Biber:

Kırmızı biber içerisinde bolca bulunan Capsaicin maddesinin ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Biber eklemlerde oluşan ağrıların azaltılmasında çok etkilidir. Direkt olarak eklem yerlerine biber sürülerek masaj yapılır ise kan dolaşımı hızlanır ve bu sayede ağrılar azaltılabilir.

Çilek:

Romatizma ilaçları içerisinde bulunan salisilik asit çilek içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu sayede romatizma ağrılarını azaltmaya yardımcı olur ve romatizma tedavisinde etkilidir.

Yumurta:

Yumurta içerisinde bulunan sülfür sağlıklı kemik, doku ve eklem gelişimi için oldukça önemlidir. İçerisinde yüksek miktarda B vitamini de bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde de kas ve kemik dokusunun sağlıklı olmasına yardımcı olur. Günlük mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.

Bal:

Doğal bir antibiyotik olan bal iltihaplı romatizmanın tedavisinde çok etkilidir. Vücuttan iltihabın atılmasına yardımcı olur. Romatizma nedeniyle ortaya çıkan eklem ağrılarının azaltılmasında etkilidir. Bal tek başına tüketilebileceği gibi romatizmaya iyi gelen bitkiler ile hazırlanmış çaylar içerisine katılarak tüketilip etkisi arttırılabilir.

Zencefil:

Sağlık açısından oldukça faydalı olan zencefil romatizmanın ortaya çıkarttığı ağrıları azaltmada etkilidir. Kan damarlarını genişletici etkisi olan zencefil kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Romatizma nedeniyle oluşan yanmaları da ortadan kaldırır.

Isırgan Otu:

İltihaplı romatizmanın tedavisinde iltihap önleyici özelliği sayesinde oldukça etkilidir. Romatizma ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olarak kişinin rahatlamasını sağlar. Isırgan otu yemek yapılarak tüketilebileceği gibi romatizma için farklı şekillerde de kullanılabilir.

Kuşburnu:

Romatizma ağrısını gidermede oldukça etkilidir. Günde iki fincan çay olarak tüketilebilir. Bunun yanında reçeli de oldukça faydalıdır.

Çoban Çantası:

İyi ve doğal bir kas gevşetici olan çoban çantası romatizma nedeniyle ortaya çıkan ağrıları hafifletmede yardımcı olur. Kas erimelerinin azaltılmasında da oldukça etkilidir.

Romatizma Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Diğer Uygulamalar

Romatizma Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Diğer Uygulamalar İse Şunlardır:

  1. Beslenemeye dikkat edin: Yukarıda saydığımız romatizmaya iyi gelen besinlerin yanında uygulayacağınız sağlıklı bir diyet programı ile romatizmanın etkilerini azaltabilirsiniz. Bunların yanında tüketilen besinler ile romatizmanın etkisi ile ortaya çıkan kandaki toksik maddelerin vücuttan atılımını sağlayabilirsiniz. Bu sayede romatizmanın etkileri azaltılıp ağrıları hafifletilebilir.

Şeker, et ve unlu besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye, haftada en az iki sefer balık tüketmeye özen gösterilmelidir.

  1. Düzenli egzersiz yapılmalıdır: Eklemlerin daha sağlıklı olması ve romatizmanın etkisinin azaltılması için düzenli olarak egzersiz yapımı oldukça önemlidir. Özellikle kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan egzersizler düzenli olarak yapılabilir. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacağı gibi sizi zinde de tutar.
  2. Soğuk ve sıcak tampon uygulaması yapın: Evde rahatlıkla yapabileceğiniz soğuk ve sıcak tampon uygulamaları ağrılarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Romatizma nedeniyle ortaya çıkan ağrılar için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Sıcak su ile duşa almak eklem ağrılarını azaltamaya yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar sonunda ağrılar devam ediyor ise buz torbası ile soğuk kompres uygulaması da yapılabilir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu