Gezi RehberiListeler

Şirince Gezilecek Görülecek Yerler

İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü özellikle 21 Aralık 2012 kıyamet senaryosuyla dünya çapına üne kavuşan görülmesi gereken adı gibi şirin bir köydür.

Şirinceİzmir’e 83 kilometre, Selçuk ilçesine 8 kilometre mesafede olan bir dağ köyüdür. 2014 yılında yürürlüğe giren ‘Bütünşehir Yasası’ ile mahalle statüsüne geçmesine rağmen, hala bir köy havasındadır.

Bu dağ köyünü turistik yapan, Tarihi Rum Evleri’nde ikamet eden köylülerin yapıp sattığı organik ürünler ve farklı ürünlerin satıldığı çarşısı ile dünyaca meşhur şarapları dışında, Maya takvimine göre dünyanın sona ereceğine inanılan 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopmayacak 2 yerden biri olarak gösterilmesidir. Bahsi geçen tarihte öyle bir durum görülmedi haliyle ancak bu durum Şirince’nin, dünyada kıyametin kopmayacağına inanılan diğer köy olan Fransa’daki Bugarach Köyü ile birlikte dünyaca tanınmasını sağlamıştır.

Şirince Tarihi Rum Evleri
Şirince Tarihi Rum Evleri

Şirince’ye Selçuk’un merkezinden geçen bir yol ile ulaşılmaktadır. Henüz Şirince’ye gelmeden yol üzerinde sağlı sollu bağ evleri görmek mümkündür. Ayrıca zeytinliklerle kaplı dağlarda, ağaçların altında bulunan restoranlar, mola vermek için harika alternatifler sunmaktadır. 8 kilometrelik yolun sonunda Şirince’ye varıldığında ilk olarak tepeden harika bir manzara görülmektedir. Tarihi Rum Evleri olarak bilinen, mimarisi oldukça güzel olan evlerle ağaçlar arasında kurulu olan Şirince, doğal güzellik olarak muhteşem bir görüntü vermektedir. Şirince’nin merkezine inildiğinde, haftanın her günü sergilerin kurulduğu, köyde yaşayanların kendi evlerinin önünde sattıkları el emeği ile yapılan ürünler alıcılarını beklemektedir. Orijinal zeytinyağı ve ev yapımı zeytinyağı sabunu en ilgi çekici ürünlerdendir. Ayrıca hediyelik eşyalar da Şirince’ye özel oluşlarıyla, son derece güzel hediyeliklerdir.

Şirince Matematik Kötü
Şirince Matematik Kötü

Köyde hemen her adımda karşımıza çıkan Tarihi Rum Evleri’nde yöre sakinleri oturduğu gibi, birçoğu motel ve pansiyon olarak da kullanılmaktadır. Yarım pansiyon ve tam pansiyon seçeneklerinin sunulduğu yerlerde cüzi fiyatlarla konaklamak mümkündür. Karadeniz’in en meşhur yerlerinden Tarihi Safranbolu Evleri’ni andıran görüntüdeki evler, turistlerin ilgisini çekmektedir. Şirince’ye her gün onlarca tur otobüsü turist getirmekte ve bölgenin turistik yerlerini gezdirip tanınmasını sağlamaktadır.

Şirince Şarapları
Şirince Şarapları

Şirince’den bahsederken şaraplarından bahsetmemek elbette olmaz. Namı Türkiye’yi aşıp dünyaya yayılan şaraplar, genelde meyve aromalıdır. Karadutlu, çilekli, yaban mersinli, böğürtlenli gibi birçok çeşidi bulunan şarapları mahzenlerde görüp, tadıp, satın alabiliriz. Alkolden çok meyve suyunu andıran şaraplar, hediyelik olarak da sunulmaktadır.

Şirince görülmesi gereken yerler

Maya takvimine göre dünyanın sonu gelmedi evet ama ölmeden önce Şirince’yi görmek herkesin yapması gereken şeylerden biridir. Efes Antik KentiMeryem Ana EviYedi UyurlarSelçuk Kalesi gibi birçok turistik yere sahip olan Selçuk’a yapılan ziyaretlerde mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir.

pomeranian boo fiyatları

2 Yorum

  1. Açıkçası çok güzel ve modern bakımlı bir yer olarak görünüyor . Bu tür turistik mekanların sürekli bakılı tutulması insanlarımız için elbetteki nefes alacakları mekanlar oluşturmak anlamında çok kıymetli bir çalışma . İnsanlarını da kutlamak gerek aslında , bu derecede temiz ve bakımlı yerleşimi yıllarca sürdürebilmek büyük bir emek ister.

  2. Bu tür turistik mekanların sürekli bakılı tutulması insanlarımız için elbetteki nefes alacakları mekanlar oluşturmak anlamında çok kıymetli bir çalışma görmek istediğim yerler arasında olan bir yer şirince :)

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu