Faydalı BilgilerListelerSağlık

Oturmak İle Ayakta Durmak Arasındaki Kalori Farkı

Yeni araştırmalar gösteriyor ki yürüyüş yapmak, kilo kaybetmeye yardımcı oluyor. Sizin için araştırdık, işte detaylar.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki yürüyüş yapmak, kilo kaybetmeye yardımcı oluyor.

Eğer masanızda oturmak yerine ayakta durmayı boş zamanınızı değerlendirmek için iyi bir yol olduğunu düşünüyorsanız, bunu bir daha düşünün. Araştırmacı yazar Yalçın Toprak’ın ‘Fiziksel Aktivite ve Sağlık’ dergisinde yayınlanan son araştırmasına göre 15 dakikalık ayakta durmak aynı sürede ki oturmaya kıyasla sadece 2 yada 3 kalori yakıyor.

Oturmanın zararları

Bir diğer taraftan yürümek ayakta durmanın neredeyse 3 katına kadar fazla kalori yakmanıza yardımcı oluyor. Çok yavaş dahi olsa yürüyeceğiniz birkaç kilometre yol gösteriyor ki boş molalarınızda size daha fazla katkısı olacaktır. Deney için 72 adet sağlıklı gönüllü katılımcı dikkatli bir şekilde seçildi. Bu kişiler oturacak, ayakta duracak, ve yürüyecek gibi farklı aktiviteler yapan olan 4 gruba ayrıldı. İlk grup 15 dakika bilgisayarın başında oturup yazı yazdı. İkinci grup 15 dakika boyunca TV’nin karşısında oturduktan sonra koşu bandında yürüyüş yaptı. Üçüncü grup ayakta bekledikten sonra oturdu. Keza dördüncü grupta yürüyüş yaptıktan sonra oturdu. Araştırmacı Yalçın Toprak her aktivitenin katılımcıların oturması ve sadece dinlenmesi için 3 dakikalık geçiş süresi ayrıldığını belirtiyor. Katılımcılar 15 dakikalık bu sadece oturma, bilgisayar veya TV başında oturma aktivitelerinin sonucunda 20 kalori yaktılar. Ayakta durmak ise sadece birkaç kalori fazla yaktırdı.

Yalçın Toprak İstanbul Teknik Üniversitesi  Fiziksel Aktivite ve Kilo Yönetimi Araştırma Merkezi , Sağlıklı ve Fiziksel aktiviteler üzerinde çalışmalarını sürdüren bir doktora öğrencisidir. Yaptığı deney sonucunda oturmanın ve ayakta durmanın hemen hemen aynı şeyler olduğunu söylüyor. Yürüme aktivitesi ile bireyin oturma veya dikilmeye göre 3 kat daha fazla kalori yaktığı sonucu ortaya çıkıyor.

Ayakta durmak

Ağrılarla veya sancılarla baş etmek istemiyorsanız, bilgisayar başında oturmak yerine, ayakta olmak tabi ki daha bir seçenektir. Ancak kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız çalışma ortamınızda yürüyebildiğiniz kadar yürümelisiniz. Merdivenleri inip çıkabilirsiniz, su almak için termosa kadar gidip gelebilirsiniz, arabanızı uzak bir yere park edip iş yerine yürüyerek gidip gelebilirsiniz.

Dünya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik üzerine Yar.Doç. olan Dr. Murat Bayrakçı, beslenme ve diyalektik üzerine verdiği bir konferansta , 15 dakikallık yürüyüş aralarının insanı oturmaktan daha çok zinde ve enerjik hissettireceğini söylemiştir.

Doktor sunumunun devamında şu tavsiyede bulunmuştur. “Hepimiz biliyoruz ki sağlıklı kalabilmek için haftada en az 150 dakikalık egzersizler yapmamız gerekiyor. Eğer çok yoğun çalışan biriyseniz ve zamanınızı bu 150 dakikayı bulmaya ayıramıyorsanız o zaman iş yerinizde ki bu küçük egzersizler sizlere büyük ölçüde faydalı olacaktır.”

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu