Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

Neden SLR Fotograf Makinesi Tercih Etmeli?

Amatör fotoğrafçılara genelde ucuz ve kompakt fotoğraf makinesi ile başlamaları önerilir. Bana göre yapılan en büyük hata budur: ucuz fotoğraf makinesine evet ama kompakt kameralara hayır.

Amatör fotoğrafçılara genelde ucuz ve kompakt fotoğraf makinesi ile başlamaları önerilir. Bana göre yapılan en büyük hata budur: ucuz fotoğraf makinesine evet ama kompakt kameralara hayır.

Aslında, “kompakt kamera” kavramını açmak gerek. Daha doğrusu, SLR ne demek, ondan bahsetmeliyiz. Çoğu insan, hatta fotograf çekmeye meraklı amatörler bile, kompakt bir fotograf makinesi ile SLR fotograf makinesi arasındaki farkın değişebilen objektif olduğunu düşünür. Bu en büyük hata. Oysa objektifi değişebilen, kompakt sınıf kameralar da var.

Doğru bir başlangıç yapabilmek adına, ucuz da olsa, bir SLR makine edinmelisiniz.

DSLR – SLR FOTOGRAF MAKİNESİ NEDİR?

DSLR – SLR FOTOGRAF MAKİNESİ NEDİR?

Yandaki fotoğrafta bir DSLR, bir de kompakt fotoğraf makinesi bulunuyor. Farkı şimdi anlayacaksınız: vizöre bakın. (Vizör, fotoğraf çekmek için bakacağınız yerdir). Dikkat edecek olursanız, kompakt modelde vizör, aslında gövdeye açılmış bir delikten ibarettir. Yani evimizdeki kapının dürbününden farksızdır!

Ancak SLR modelde, dikkat ederseniz, makine önünde bir “delik” yoktur. O zaman, vizörden baktığımızda gelen görüntü nereden geliyor? Objektiften!

Bir dakika düşünürseniz, SLR makinenin neden daha üstün olduğuna dair önemli bir ipucu bulacaksınız: SLR makine, bize kompozisyonu “makinenin gözünden” verir. Oysa kompakt bir modelin vizöründen baktığınızda gördüğünüz şey, çıplak gözün gördüğüdür; objektifin “gördüğü” değil. Standart kompakt objektifleri ile bu sorun olmaz; ancak tele objektif, balık gözü gibi farklı objektif türlerinde, “makinenin ne gördüğünü” bilmenizin imkanı yoktur.

SLR, ya da Dijital olan SLR -DSLR- makinelerde, objektif ile film, ki dijital makinelerde filmin yerini sensör alır, bir prizma bulunur. (Aslında, sensör ya da filmin önünde perde -shutter- bulunur, ama kavramsal düşündüğümüzden mekanik ayrıntılara girmek gereksiz).

Normalde vizörden baktığınızda, film önündeki bir ayna, objektiften gelen görüntüyü yukarı doğru bir prizmaya yansıtır, prizma ters gelen görüntüyü çevirip vizöre verir. Dikkat ederseniz, SLR makine ile fotoğraf çekerken, vizördeki görüntü kaybolur. Bunun nedeni, film (ya da sensör) önündeki aynanın perde açılmadan hemen önce film ya da sensör önünden kalkmasından kaynaklanır.

SLR makinelerin hemen hepsi değişebilir objektiflere sahiptir. Daha sonraki yazılarımızda farklı objektiflerle ilgili bilgiler vereceğiz. Ancak, kamera seçimindeki tek kriter, elbette SLR ya da kompakt olması değil. Diğer kriterlere de bir sonraki yazımda değineceğim. Kısa zamanda görüşmek ümidiyle

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

2 Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu