EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

En İyi 6 Şarkı İsmi Bulma Uygulaması

Android telefonlarda şarkı ismi bulma uygulaması arayanlar için şuan piyasadaki en başarılı şarkı ismi bulma uygulamaları arasından seçtiğim ilk 6 programı paylaşıyorum.

Android telefonlarda şarkı ismi bulma uygulaması arayanlar için şuan piyasadaki en başarılı şarkı ismi bulma uygulamaları arasından seçtiğim ilk 6 programı paylaşıyorum. Böylece şarkının bir kısmını telefonun mikrofonundan dinleterek çalan şarkıyı kimin söylediğini öğrenebilirsiniz.

Bazen radyoda çalan bir şarkıyı duyarız ve adını hatırlamaya çalışırız. Evet bir yerlerden biliyormuşuz gibi gelir ama ismini bir türlü hatırlayamayız.

Bazen de bir yerde duyduğumuz çok güzel bir şarkıyı kimin söylediğini merak ederiz hatta şarkıyı çok beğendiğimiz için adını öğrenerek daha sonra tekrar dinlemek isteriz.

Böyle durumlarda Android için şarkı ismi bulma uygulamaları yardıma koşuyor. Bunlar çalan şarkının belirli bir kısmını dinleyip kaydederek veritabanındaki milyonlarca şarkının melodisiyle karşılaştırıyor ve kimin söylediği ile çalan şarkının ismini bulup gösteriyor.

En Kaliteli Şarkı İsmi Bulma Uygulaması Listesi

1 – Shazam

Shazam indir

Şarkı ismi bulma uygulaması listemizde kesinlikle en iyisi Shazam programıdır.

Bunun en başta gelen sebebi şarkının adını çok hızlı bir şekilde bulabilmesidir. Tabii ki albenili arayüzü de çok güzel. Fakat ücretsiz versiyonu birazcık sinir bozucu.

Şarkıyı dinleyip sahibini ve adını tespit ettiği zaman size farklı seçenekler sunuyor. Örneğin şarkının bir kısmın dinleyebilir veya YouTube videosunu izleyebilirsiniz. Hatta şarkı sözlerini görerek kendiniz de tıpkı karaoke yapar gibi şarkıyı söyleyebilirsiniz.

Shazam programının diğer bir özelliği ise, başka uygulamalardan müzik dinlerken otomatik olarak bir pop-up penceresi açılıyor ve çalan şarkının ismini ve diğer bilgilerini bulunuyor. Shazam offline olarak da yani internetsiz de çalışır. Fakat yalnızca şarkıyı dinler ve internete bağlandığınız zaman otomatikman şarkının ismini bulup size gösterir.

Shazam uygulaması posterlerin, dergilerin ve filmlerin bile ismini bulabiliyor. İçinde hazır olarak gelen bir QR kod okuyucusunun olduğunu söyleme gereği bile duymuyorum.

 • Shazam uygulamasının şarkı tespit hızı: 5 üzerinden 5 yıldız
 • Shazam uygulamasının doğru tespit etme gücü: 5 üzerinden 5 yıldız

Shazam uygulamasını yüklemek için:

‎Shazam: Music Discovery
‎Shazam: Music Discovery
Developer: Apple
Price: Free
Shazam: şarkı bulma programı
Shazam: şarkı bulma programı

Dilerseniz 2,9 dolara ücretli sürümüne geçerek sponsorlu reklamlardan kurtulabilirsiniz.


2 – MusiXmatch

MusiXmatch indir

Şarkı ismi bulma uygulaması listemizin ikinci sırsında MusiXmatch var. Diğer şarkı ismi bulan ve medya özellikleri sunan uygulamaların aksine MusiXmatch programı tamamen şarkının adını bulma ve sözlerini gösterme üzerine yoğunlaşıyor. Böylece sıradışı bir iş başarmış oluyor.

MusiXmatch uygulamasıyla birlikte çalan şarkının sözlerini ekranda kalın ve büyük puntolu olarak görebilirsiniz. Üstelik sözler kelimesi kelimesine şarkının sözleriyle eş zamanlı olarak akıyor. Ayrıca dilerseniz şarkı sözlerinin çevirisini görebilirsiniz. Fakat her şarkı için bu özellik geçerli değil. Yalnızca çevirisi olan şarkılar için geçerli.

Bunlara ek olarak şarkının beğendiğiniz bir sözünü gösterişli bir kart içerisinde sosyal medyada paylaşma imkanı sunar. Tıpkı Facebook ve Twitter’da gördüğünüz resimli ve şekilli özlü sözler gibi.

Eğer 10 dolar ödeyerek ayrıcalıklı (premium) versiyonunu satın alırsanız tıpkı karaoke müzik uygulamalarında olduğu gibi, kelimesi kelimesine eş zamanlı olarak şarkının sözlerini ekranda görebilir ve şarkıyı canlı olarak kendi sesiniz ile söyleyebilirsiniz. Ayrıca ayrıcalıklı versiyonda şarkı sözlerinden internetsiz olarak da faydalanabilirsiniz.

 • MusiXmatch uygulamasının şarkı tespit hızı: 5 üzerinden 5 yıldız
 • MusiXmatch uygulamasının doğru tespit becerisi: 5 üzerinden 5 yıldız

MusiXmatch uygulamasını yüklemek için:

‎Musixmatch Lyrics Finder
‎Musixmatch Lyrics Finder
Musixmatch Lyrics
Musixmatch Lyrics
Developer: Musixmatch
Price: Free

3 –  SoundHound

SoundHound indir

Şarkı ismi bulma uygulaması listemizin üçüncü sıasında Sound Hound var ve piyasadaki diğer müzik dinleme uygulamalarına çok benziyor. Şarkı ismini bulmanın dışında pek çok müzik kategorisi sunuyor ve bu kategorilere bakarak beğendiğiniz müziklerin video klibini izleyebiliyorsunuz.

Sound Hound uygulamasının harika bir şarkı asistanı bulunuyor. Sadece Ok Hund (okunuşu: okey hand) dedikten sonra istediğiniz bir şarkıcının adını söyleyip aratabilir ve şarkılarını dinleyebilirsiniz.

Üstelik şarkının melodisini mırıldayarak şarkının ismini bulan piyasadaki tek uygulama olması beni şaşırtıyor.

Şarkıların sözlerini görebilir, Spotify platformuna bağlanabilir veya Gogle Play üzerinden şarkıyı satın alabilirsiniz.

Soundhound uygulamasını rakiplerinden ayıran diğer bir özelliği ise web uygulamasının olmasıdır. Böylece web sitesini ziyaret edip bilgisayarın mikrofonundan müzik dinleterek şarkının ismini bulabilirsiniz.

Fakat uygulamanın kullanıcı arayüzü pek kullanıcı dostu değil ve oldukça kısıtlayıcı. Tıpkı YouTube videoları gibi, ekranı kapattığınız zaman müzik duruyor.

 • Sound Hound uygulamasının şarkı tespit hızı: 5 üzerinden 5 yıldız.
 • Sound Hound uygulamasının doğru tespit becerisi: 5 üzerinden 4 yıldız.

Sound Hound uygulamasını yüklemek için:

‎SoundHound - Music Discovery
‎SoundHound - Music Discovery

4 – Music ID

Music ID indir

Şarkı ismi bulma uygulaması listemizin beşinci sırasında MusicID var. Bu uygulamanın diğerlerinde olmayan ekstra bir özelliği yok. Minimalist bir arayüzü bulunuyor ve çalan şarkıyı buluyor. Ayrıca film müziklerini de tespit edebiliyor.

Uygulamanın Explore sekmesini açarak en popüler şarkılar hakkında bilgileri görebilirsiniz. Ne yazık ki, bu uygulama şarkı sözlerini göstermiyor. Fakat işin güzel yanı şu ki, ismini bulduğunuz şarkılara yorum yazabiliyorsunuz.

Bu uygulamanın bir başka ilginç özelliği ise her sanatçıyla ilgili detaylı profil bilgileri göstermesi ve her film yada diziyle ilgili ayrıntılı bilgiler sunması.

 • Music ID uygulamasının şarkı tespit hızı: 5 üzerinden 4 yıldız
 • Music ID uygulamasının doğru tespit becerisi: 5 üzerinden 4 yıldız

Download Music ID uygulamasını yüklemek için:

‎MusicID
‎MusicID
Developer: Gravity Mobile
Price: Free
MusicID
MusicID
Price: To be announced

5 – Genius

Genius indir

Genius Android uygulama mağazasındaki diğer bir alternatif şarkı ismi bulma uygulamasıdır. Bu karizmatik uygulamanın sade arayüzü sayesinde binlerce şarkıdan oluşan bir müzik kütüphanesine kolayca erişim sağlayabilir ve popüler müzik listelerini görüntüleyebilirsiniz.

Bu uygulama gerçek zamanlı olarak şarkı sözlerini gösterir fakat yukarıda tanıttığım MusiXmatch uygulaması kadar güzel bir arayüzü yok. Dilerseniz başka şarkıları aratıp sözlerini de görebilirsiniz. Hatta şarkıların videolarını da izlemek mümkün.

İsterseniz adını bulduğunuz şarkının sözlerini indirerek internete bağlı olmadığınız zamanlarda bile sözleri okuyabilirsiniz. Bu uygulamanın kapsamlı bir video kütüphanesi de bulunuyor.

 • Genius uygulamasının şarkı tespit hızı: 5 üzerinden 2 yıldız
 • Genius uygulamasının doğru tespit becerisi: 5 üzerinden 3 yıldız

Genius uygulamasını yüklemek için:

6 – Google Music Recognition

Google Music Recognition

Google’ın keşfetmeniz gereken çok sayıda arama tüyoları bulunuyor. Bunlardan bir de Google in-house müzik algılama özelliğidir. Bir şarkıyı tespit etmesi için Google Arama asistanını açmak veya Ok Google demek yeterli olacaktır.

Eğer aceleniz varsa, sağ alt köşedeki müzik ikonuna dokunarak şarkıyı daha hızlı tanımasını sağlayabilirsiniz.

Google müzik algılama özelliğinin herhang bir şarkı listesi veya buna benzer bir veritabanı yok. Basit bir şarkı ismi bulma aracıdır.

Ama şarkının adını öğrendikten sonra yine Google’da aratarak sözlerini görebilir veya Youtube üzerinden video klibini izleyebilirsiniz. Zaten Google otomatikman sonuçlar arasında bunlara yer veriyor.

İşin en güzel yanı ise hiçbir uygulama yüklemeye gerek olmaması. Zaten yüklü olan Google uygulaması yeterlidir.

 • Google’ın şarkı ismi tespit hızı : 5 üzerinden 3 yıldız
 • Google’ın doğru tespit etme becerisi : 5 üzerinden 5 yıldız

En çok hangi şarkı ismi bulma uygulamasını beğendiniz?

Görünüşe göre Shazam ve MusiXmatch açık ara diğerlerinden daha iyi. Fakat her bir uygulamanın kendine has sunduğu bazı özellikler bulunuyor. Dolayısıyla kendiniz için en doğrusunu seçmek için hepsini denemenizi tavsiye ederim.

Mesele çalan şarkıyı kimin söylediğini bulmak yani şarkının ismini öğrenmek ise o zaman Shazam daima zirvede yer alır. Bununla birlikte, MusiXmatch uygulaması aynı tespit hızına sahip olmasına rağmen gittikçe daha popüler hale geliyor. Şarkı ismi bulma uygulaması listemizin sonuna geldik.

Aşağıdaki Yorumları Göster butonuna tıklayın ve açılan yorum kutusundan bana en çok hangi uygulamayı beğendiğinizi yazın. Ayrıca bu yazının size bir nebze bile olsa faydası olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bana destek olmak için sosyal medya hesabınızda paylaşın. Bu sitede tıpkı bu yazı gibi kaliteli ve başka yerde bulamayacağınız diğer faydalı yazılarım da var ve onlar arasından ilgi alanınıza giren yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu