Faydalı BilgilerListeler

Mide Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hayati Önem Taşıyan Hastalık: Mide Fıtığı

Hayati Önem Taşıyan Hastalık: Mide Fıtığı

Çağın ciddi hastaları arasında gelen mide fıtığı, midenin yemek borusundan aşağıya doğru sarkma eğilimi göstermesi sonucunda ortaya çıkar. Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Uzm. Dr. Remzi Bektaş, mide fıtığına dair detaylı bilgiler sundu.

Hastalık etkisini ilk olarak midenin üst tabakasını çevreleyen kasların gevşemesi ile birlikte belli eder. Fıtık, genellikle başlı başına meydana gelen bir sağlık sorunudur. Ancak zaman zaman hastaların belirli bir kısmında reflü gibi mide rahatsızlıkları da yaşatabilir. Günlük yaşantıda çok fazla zorluk yaşatan bir hastalık değildir. Sadece fıtığın büyük olması durumunda bazı ağrılar ve mide şikayetleri görülebilir.

İlgili Makaleler

Mide Fıtığı Hastalığında Görülen Belirtiler

Mide Fıtığı Hastalığında Görülen Belirtiler

Hastada gözlenen mide fıtığını tek bir belirtiye bağlamak doğru olmaz. Mide yanması, geğirme, karın ağrısı, yutkunamama ve sık idrara çıkma en yaygın belirtileri arasındadır. Ancak tüm bu belirtilerin hastalarda görülme şartı yoktur. Yani bazı hastalarda sadece kusma şikayeti görülürken bazı hastalarda mide yanması söz konusu olabilir. Hatta hastaların önemli bir kısmında hiç bir şikayet bulgusu dahi gözlenemeyebilir.

Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Farklı belirtilere bağlı olarak hekime başvuran hastalara öncelikle kan testi, özofogram, manometri ve endoskopi gibi birtakım tanı ve tetkikler uygulanır. Yapılan testler sonucu eğer hastaya fıtık tespiti yapılmışsa tedaviye başlanır. Mide fıtığı çok büyük düzeyde değilse hastanın bünyesine uygun düzeyde ilaç tavsiye edilir. Uygun dozda reçete edilen bu ilaçlar; mide asidini dengeleme ve asit üretimini azaltma gibi birtakım etkiler gösterirler.

İlaç tedavisine yanıt alınamadığı ve hastanın yaşam kalitesi düşmeye başladığı durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulur. Mide ekşimesini azaltmak ve reflüyü ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ameliyatlar, midenin karın içerisine çekilmesi ile yapılır.

Mide fıtığının iyileşmesinde evde yapılacak birtakım davranışlarda önemli bir rol oynar. Yemek öğünlerinin azaltıp sayısını artırmak, alkolden uzaklaşmak, yemeği yatmadan 2-3 saat önce kesmek, mide ekşimesine neden olabilecek soğan, baharat, çikolata, domates ve narenciye türündeki besinlerden uzak durmak mide fıtığının iyileşme sürecini hızlandıracak sağlıklı yaşam davranışlarıdır. Ancak hastalığın etkilerinden kurtulmak için bu esnada doktorunuzu söylediği önerilere ve verdiği ilaç tedavilerine de mutlak suretle devam etmenizde fayda vardır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu