Yaşam - insan

Meslekten soğutan müşteri tipleri

Her mesleğin bir müşteri profili vardır. Ancak öyle tipler çıkar ki karşınıza sizi hayattan soğutur.

Deniz kenarındaki nezih bir lokantaya gittiğinizde öncelikle mekanın girişinde sizi karşılayanları selamlar, masanızı seçer ve ardından siparişinizi verirsiniz. Yemeğinizi yer, eğer memnun kaldıysanız bahşişinizi bırakır ve teşekkür ederek ayrılırsınız. İşte garsonların en sevdiği müşteri tipi budur.

sorunlu müşteriler

Bir de mekandan içeri eli cebinde kasılarak giren, deniz kenarındaki bir restorana geldiğinin bilincinde olmasına rağmen ilk cümlesi “balık var mı balık?” olan“oğlum oraya bak, yavrum buraya bak, aslanım şunu kaldır, onu getir, bunu götür…” şeklinde sürekli talimatlarla çalışanları canından bezdiren, on masalık hizmet alan ve bir lira bahşiş bırakmayan müşteri tipleri vardır. Garsonlar ve hatta işletme sahibinin meslekten soğumasına neden olurlar.

Maalesef özellikle hizmet sektörüne tepeden bakan ve yaptıkları işleri burunlarından getiren müşteri tipi hayli fazladır. Satış temsilcileri için satın almayacağı halde yüzlerce soru soran, beğenmediği halde onlarca kıyafet deneyen müşteriler birer kabustur.

Konulan teşhisleri beğenmeyerek kendisinde daha ciddi hastalıklar tespit edilmesi için yoğun baskı yapan hasta profilleri de doktorların kabusudur. Memurlar için olmazı olura çevirmek adına onlarca makamdan telefon açtıran mükellef modeli baş ağrısının ana kaynağıdır.

Örnekler tüm meslek dalları için çoğaltılabilir. Hangi işi yapıyor olursanız olun yaptığınız işe saygı duymayan, bencil, hoşgörü sahibi olmayan, kural tanımayan kişilerle karşılaştığınız zaman yaptığınız işe soğukluk duymanız kaçınılmaz olacak.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Bir Yorum

  1. işim gereği mağazada sürekli zaman geçiriyorum güvenlik görevlisiyim benim pek sorunum olmaz ama reyon görevlisi arkadaşlarıma bakıyorum aynı konuda yazdığı gibi almayacağı bir ürünü neredeyse 15 dakika bilgi istiyor deniyor bakıyor deyim yerindeyse seni satın almış gibi esir alıyor ne bir yere gitmene izin veriyor ne başka bir müşteriye bakmana birde artisleniyor beyefendi benimle ilgileniyor size başkası baksın sanki bana Hint prensesi işte böyle en uyuz olduğum tipler bunlardır.Birde bel boyluk yapıyorsun Alman turist kafilesi gelmiş sayıyorsun 20 kişi hepsinin bavulları var hepsinin bavullarını tek tek odalarına taşıyorsun sana verilen bahşiş 1 tl :(
    ya arkadaş gelmişsin Eurolarla 1 euro burada 7 kat üstüne koyuyor sen nereden bulmuşsan bana 1 tl veriyorsun bazısına Türkçe sen şu 5 tl al bu konuyu kapat diyorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu