Instagram takipçi satın al
Gezi RehberiListeler

Louvre Müzesi Paris Hakkında Bilgiler – Gezi Rehberi

Fransa'nın ve dünyanın en ünlü müzelerinden olan Louvre müzesi hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı Louvre gezi rehberini sizin için hazırladık.

istanbul temizlik şirketi

Louvre Müzesi, dünya üzerinde bulunan sanat müzeleri içerisinde en büyük olanıdır. Özellikle mimarisi, genişliği ve içerisinde barındırdıkları ile önemli bir turistik merkez hâlini almıştır. İçerisinde barındırmakta olduğu 35 bin farklı sanat parçası ile bu alanda oldukça gelişmiştir. Bunun yanında dünya tarihinde en çok ziyaretçi alan müze konumundadır.

Louvre müzesi, sanatı içerisinde barındırıyor oluşu ile büyük kapsamda bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle ziyaret edilme oranları artar. 17 yy. itibaren aktif olarak kullanıma hazırlanmış müze, şu anda dünya tarihi içerisinde en büyük sanat müzesi olarak görülmektedir. Konumu itibari ile Fransa içerisinde toplu taşımalar ile rahatlıkla ulaşım sürdürülebilir. Özellikle fazla sayıda aldığı ziyaretçilerle  birlikte her gece dönem büyümeye devam ediyor.

Louvre Müzesi Neden Önemlidir?

Louvre Müzesi Neden Önemlidir?

Müze sadece büyüklüğü ile sahil, aynı zamanda geçmiş tarihi ile de dikkat çekmektedir. İlk aşamada müzenin kuruluş amacı kaledir. Dönemin kralı 2. Philippie bu yapıyı ilk aşamada saray kalesi olarak yaptırmıştır. Bu dönem kale olarak kullanılan müze daha sonra 1546 yılında resmi konut hâlini almıştır. Müze olmadan önce barındırdığı tarihte, son derece önemli bir süreci kapsar.

Bu müze tarihi yönüyle son derece önemlidir. Kale olarak yapıldığı ilk dönemlere karşın daha sonra birçok genişletme çalışmaları uygulanmıştır. Bu sayede şu anda aktif olarak kullanılan müze hâlini almıştır. Gelişmiş mimarisi ve boyutlarıyla yapı içerisinde sergilenmekte olan binlerce çeşitteki içerik, birçok dönemin kalıntılarını taşımaktadır.

Turistik Louvre Müzesi

Turistik Louvre Müzesi

Sümerler başta olmak üzere, Yunanlar, Romalılar ve birçok coğrafyadan eserleri bünyesinde barındıran müze, dünya çapında bir etkiye sahiptir. Hem ölçüleri hem de içeriğinde bulunan eserleri ile, şu anda hâlihazırda en büyük sanat müzesi unvanını taşıyor.  

Heykeller ve vazoların yanında tablolar ve savaş aletleri gibi birçok farklı kalıntı ve tarihi eserler, müze içerisinde sergilenmektedir. Dünya çapında bir müze olması ile birlikte önemli bir turistik merkez hâlini almıştır. 2004 yılında alınan kararla, eserleri kaldıramayan müzeye, uydu müzesi adına eklemeler yapılmaktadır.

Louvre Müzesi İçerisinde Bulunan Eserler

Louvre Müzesi İçerisinde Bulunan Eserler

Tarihi dokusu ve içerisinde bulunan binlerce sanat eseri ile bu alanda dünya çapında birinci sıradadır. Bir kale olarak inşa edilen yapı daha sonra, kraliyet in konut evi ve daha sonraki dönemlerde de müzeye dönüşmüştür. Tüm bu tarihsel döngü içerisinde ortaya çıkan sonuçlar oldukça etkilidir. Louvre müzesi içerisinde bulunan tarihi birçok eşya ile dünya çapında aktif bir biçim kullanıma devam ediyor. Böylece birçok kişi de bölgeyi ziyaret etmektedir.

Louvre Müzesine Nasıl Girilir?

Louvre müzesi köklü tarihinin yanında dışardan görülen devasa duvarları ve mimari özellikleri ile bölgede dikkatleri üzerine çekmektedir. Bina içerisinde girişler biletle sağlanabilir. Bu kapsamda giriş çıkışları kontrol etmek amacıyla yapılan uygulamalarda bilet almanız gerekir. Louvre müzesi bileti, bu aşamada son derece önemlidir. Alınan bir bilet ile müze içerisine girilebilir. Tarihi dokusu ile müze birçok değerli eşyayı bünyesinde barındırmaktadır.

Müze içerisinde toplam bölme sayısı yedidir. Her bir bölme farklı zaman dilimlerine ve branşlara ayna tutmaktadır. Bunların yanında müze içerisinde sürekli olarak inceleme ve izleme yapılmaktadır. Bu sayede çalınma durumlarına karşı önlemler alınmıştır. Dünya tarihinden izler taşıyan müze, içerisinde de farklı millet ve devletlere ait olan birçok önemli kalıntıyı taşımaktadır.

Louvre Müzesi Bilet Fiyatı

Louvre Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Bir kaç farklı kategoride bilet satışı bulunuyor bunlar içinde en ucuz Louvre Müzesi bilet fiyatı 17 Euro olurken, tura katılım veya tur süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Combo bilet satışları da mevcut, başlıca bilet fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • Louvre Rehberli Tur – Ekspres [90 Dakika] bilet fiyatı 55 Euro, 1 euro daha verip 3 saatlik tura katılabilirsiniz.
  • Louvre Rehberli Turu – Kapsamlı [3 Saat] biley fiyatı 56 Euro,
  • Versay Sarayı + Louvre Müzesi Biletleri 37 Euro
  • Versay Sarayı + Louvre Müzesi + Orsay Müzesi Biletleri 53 Euro
  • Louvre + Picasso Müzesi Biletleri 31 Euro

Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan müzeler hakkında bilgiye ulaşmak ve buralara müze almak için https://www.muzebiletleri.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu