Faydalı BilgilerListeler

Lohusa Dönemi İçin Diyet Tavsiyeleri

İlk 4 Ay Diyet Tehlikeli

 İlk 4 Ay Diyet Tehlikeli

  Doğum sonrasındaki ilk dönem anne ve bebek için çok hassas bir dönemdir. Bu dönemde iki tarafın da uyku düzeni oturtulmaya başlanır. Bu sebeple ilk 4 aylık zaman zarfında diyet programlarından uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu süreç içerisinde anneler genellikle bebekleri ile ilgilendikleri için diyet programlarına uymaları çok zorlaşmaktadır. Bu sebep çerçevesinde anneler bir diyet programına uymaya çalışmak yerine sıvı alımının arttırılması, süt, tahıl ve sebze tüketimlerine özen göstermelidir. Bu paralelde yeni annelere yapılan bir tavsiye de vermeyi hedefledikleri kilolar ile ilgilidir. Hedefledikleri kilo ilk dönemde aylık olarak 2,5 kg üzerinde olmamalıdır. 

Hangi Besin? Kaç Kalori?

 Hangi Besin? Kaç Kalori?

  Annenin emzirme döneminde alması gereken kalori miktarı aldığı fazla kilolara göre değişkenlik göstermektedir. Genel durumu göz önünde bulundurursak günlük ortalama 2000 kalori alımı yapılmalıdır. Alınan 2000 kalorinin yaklaşık olarak 400 kalorisi emzirme için harcanacaktır. Kırmızı etin 50 gramında 70 kalori mevcuttur. Bir dilim ekmekte 70, bir kase çorbada ise 150 kalori vardır. Özellikle yemeklerin ve çorbaların yapımında yağ kullanımına dikkat edilmesi önemli bir husustur.

Kilolardan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

 1- Et ürünler, yağlar ve meyve sularında işlenmiş ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

  2- Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. İyot doğal besinlerde son derece az bulunmaktadır. Ve anne sütünden bebeğe aktarılabilmesi için yemeklere sonradan ilave yapılmalıdır.

  3- Siyah çayın kansızlığa neden olduğu bilinmektedir. Bu durum emzirme döneminde ciddi bir tehlike olacağından dolayı siyah çay tüketiminin minimize edilmesi anne ve bebek sağılığı açısından önemlidir. 

  4- Kuruyemişler mineral yönünden son derece zengindir. Bu sebeple tüketilmesi tavsiye edilir. 

  5- Günde bir adet yumurta ve 150 ml süt tüketimi kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yetecektir. 

Bunlarda dikkatinizi çekebilir;

Lohusa Döneminde Diyet Yapmanın Önemi

Hamilelikte Yaşanan Problemler

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu