EğitimHaberlerListeler

Kitap Yorumu: Aslında Maviydi Terkeden


Çimen Eren Gezgin’in 4. kitabı ancak ilk romanı olarak çıkan Aslında Maviydi Terkeden kitabını okudum bitirdim. 

>>Öncelikle kitabımızın turu hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Ülkemizde belki de yazılması en güç türlerden birisi olan fantastik-distopya ikilisinin harmanlanmış hali ile karşımıza çıkıyor Çimen hocam. Aslında bir yazar açısından belki çok büyük bir risk almış olsa da sizi temin ederim bu olayında ziyadesiyle hakkını vermiş. Diğer kitaplarında çok farklı bir kalemle karşımıza cıkmış olsa da bu kitabi da bana göre okurlarından çok iyi puan almayı hak ediyor.

>>Konu olarak ise; işte burada bizleri, biz kadınları, geleceğimizi, gelecekte bizi neler bekleyebileceğini çok farklı bir bakış açısı ile ele almış. Erkek egemenliği altındaki biz kadınların dünya üzerindeki varlığının değerini gözler önüne sermiş. Günümüz dünyasında bile halen bir çok ülke de biz kadınların varlıkları ya yok sayılıyor ya da erkek egemenliği altında hayatlarını yaşamaya devam ediyorlar. Peki size bir soru soracağım şimdi özellikler bay arkadaşların burayı iyi düşünmesini istiyorum. Bir an için dünya üzerinden biz kadınların yok olduğunu düşünün. Tek bir kadın yok yeryüzünde :) Ne düşünür ne hissedersiniz. İşte kitabın içinde sizi alıp farklı bir dünyaya götürecek sorulardan birisi idi bu. Yalnız sizden de bu sorunun cevabını bekliyorum 

>>kitabın en güzel özelliklerinden birisi ise; verdiği toplumsal mesajlarla belki de halen geç kalınmamış hataların düzeltilmesi konusunda bizleri düşünmeye sevk etmiş olması. Hep mavi rengi erkeklere yakistirirlar. Aslında mavinin en çok bize, biz kadınlara yakıştığını, mavinin aslında biz kadınlar olduğunu göreceksiniz bu kitapta. Bu kitap bizim, biz kadınların, kadına değer veren tüm erkeklerin kitabı olmuş.

>>Çimen hocam yine bu kitabında harika bir anlatım dili, gereksiz detaydan uzak, vermek istediği mesaja odaklanmış bir kalemle yine harika bir iş çıkarmış. Ben çok beğenerek, düşünerek, büyük bir tat alarak kitabı okudum. Umarım sizler de benzer düşünceler içerisinde okumuş olursunuz. Sizlere keyifli ve bol kitaplı günler diliyorum. ;)

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu