Ekonomi ve FinansHaberler

Herkesin Merakla Beklediği Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

haberler.com

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2019 yılındaki asgari ücreti belirlemek  için yaptığı son toplantıdan merakla beklenen karar çıktı. Asgari ücret komisyonunun toplantısının sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılında net asgari ücret 2 bin 20 TL olacağını belirtti.

AGİ ile birlikte evli ve üç çocuğu olan asgari ücretli çalışan 2 bin 155 TL alacak.

Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli asgari ücret brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Böyle asgari ücret yüzde 26,05 olarak artırılmıştır. Bu rakam bekar çalışanlarımız için geçerli olan rakamdır. Evli ve 3 çocuklu olan için bu rakam 2 bin 155 TL olmuştur. Karar asgari tespit komisyonunun oy birliği ile alınmıştır.” diye belirtti.

“YÜZDE 80’LİK KESİMİ MUTLU ETTİĞİMİZE İNANIYORUM”

Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada yapılan zamdan çok memnun olduğunu belirtti ve “Bu ücret kabul edilebilir bir ücret. Asgari ücrette mevcut enflasyonun üzerinde bir artış sağladık, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tuttuk. Yüzde 80’lik kesimi mutlu ettiğimize inanıyorum” diye ekledi.

TİSK Sendikası Genel Sekreteri Akansel Koç 2019 asgari ücreti ile ilgili, “Asgari ücret çalışmalarımız nihayete erdi. Sürdürülebilir her adım ülkemizi bir üst basamağa tırmanması anlamındadır. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması konusunda sorumluluğumuz bulunuyor. Komisyon çalışmalarımıza katılan Bakanımız, işçi temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizin büyümesine yönelik çabalarımıza devam edeceğiz. Herkesin yeni yılını kutluyorum.” açılmasını yaptı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu