HaberlerListelerSağlık

Gözlerinize İyi Bakmayı Sakın İhmal Etmeyin

Göz sağlığını kaybettikten sonra geri kazanmanız çok daha zor. Bu sebeple gözünüzü hor kullanmayın. İnternet’te geçirilen, özellikle oyunlar ve sosyal medya ile öldürülen zaman, gözlerinize zarar verdiğiniz zaman dilimidir. Sürekli göz merceğini aynı noktaya odaklamak görme bozukluklarını artıracak, radyasyon yayan aletlere fazla zaman ayırmak göz kuruluğuna neden olacaktır.

Gözünüzü yabancı cisimlerden koruyun

Gözünüzü yabancı cisimlerden koruyun

Aniden çıkan bir rüzgarla göze giren bir toz zerresi dahi, hızlı müdahale edilmezse çok büyük problemlere yol açabilir. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Havadaki tozlar, kum, toprak, cam parçası gibi nesneler göze zarar verebilir. Bunun sonucu olarak; gözlerinizde sulanma, ağrı, yanma, batma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer bu cisim gözyaşı ile atılamazsa, rahatsızlık daha fazla devam eder.

Eğer evdeyseniz, kaynatıldıktan sonra ılıtılmış suyla gözünüze pansuman yapabilirsiniz. Sıkıntı devam ederse, yukarı bakarak yabancı cismin yerini belirlemeye ve temiz bir pamuklu çubukla yerinden almaya çalışın. Cismi bulamadıysanız, bir göz doktoruna görünün. Göz doktorları bu gibi cisimleri tespit etmek için özel cihaz ve yöntemler kullanmaktadır. Gözdeki yaralanma uygun bir şekilde tedavi edilene kadar kontakt lens kullanmaktan kaçının.

Renkli gözde kanser riski artıyor

Renkli gözde kanser riski artıyor

ABD’de bulunan Ohio Devlet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen klinik çalışma, renkli göze sahip kişilerin göz kanserine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bu olgunun, gözün rengini belirleyen pigmentasyon genleriyle bağlantılı olduğu belirlendi. Buna göre mavi, gri ve yeşil renkli gözlere sahip olan beyaz ırk mensuplarında göz kanseri daha sık görülüyor.

Aslında BAP1 adı verilen bu genin mutasyona uğraması, sadece gözleri değil aynı zamanda cilt kanserini de tetiklemekte. Göz kanseri senaryosunda söz konusu genin mutasyon geçirmesi, gözü besleyen damarların bulunduğu “uvea” adı verilen tabakada tümörler oluşmasına yol açabiliyor.Araştırma, bu tümörler ve göz rengini belirleyen genler arasında ilişki olduğunu kanıtlıyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu