Gezi RehberiListeler

Kapadokya Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapadokya Turu Yaparken Görmeniz Gereken Yerler, Kapadokya ve Peri Bacaları Hakkında Bilmedikleriniz!

Kapadokya Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur ?

Kapadokya Türkiye’nin hem yerli hem yabancı turistleri ağırlayan kendine özgü atmosferi olan bir turizm bölgesidir. Kapadokya denince akla hiç şüphesiz Peri Bacaları akıllara gelmektedir. Peri Bacaları Kapadokya bölgesinin en meşhur doğal oluşumlarıdır. Peri Bacaları milyonlarca yıl önce lavlarını püskürtmüş olan civardaki Erciyes dağı, Hasan dağı ve Melendiz volkanik dağlarının neredeyse 100 metreyi bulan tüf dediğimiz külleri zamanla akarsular yağmurlar bölgenin karasal iklim koşulları ile çökmeye ve erezyona uğramış olması ve rüzgarların etkisiyle şuanki konik bir forma ulaşmasına neden olmuştur.

Kapadokya Peri Bacaları
Kapadokya Peri Bacaları

Peri Bacaları Kapadokya’nın En Ünlü Doğal Oluşumu

Kapadokya ayrıca dış basında da en çok konu edilen bir coğrafya parçasıdır. Türkiye’nin en iyi bilinen turistik adreslerinde biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle rüzgarların yüz yıllar içinde oluşturduğu Peri Bacaları sizleri şaşırtıp farklı bir dünyada olduğunuzu hissettirecektir. Ürgüp halkı turistlere alışık olduğu için gelen misafirleri en güzel şekilde ağırlamasını bilen ve konuksever insanlardır. Kapadokya’ya geldiğinize pişman olmayacacağınıza emin olabilirsiniz.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Kapadokya Turuna Nereden Başlanır ?

Kapadokya turu yapmaya karar verdiyseniz tavsiyem biraz uzatın ve tura Konya’dan başlayın. Çünkü hem Mevlana’yı ziyaret etmek hemde Konya’nın zengin mutfağındaki leziz yemeklerin tadına bakmak size tur öncesi ayrı bir zevk yaşatacaktır. Konya’dan sonra Türkiye’nin en eski tarihi kervansaraylarını ziyaret etmek isterseniz mutlaka Aksaray’a uğramadan geçmeyin. Son olarak Nevşehir’e geçip Ihlara Vadisi’ni, Asurlulara ait Derinkuyu’yu ve Kapadokya’nın diğer kalıntılarını görebilirsiniz.

Kapadokya Turu Hangi Aylarda Yapılır ?

Kapadokya turu için kış mevsimi bölgede genelde sert geçtiği için pek önerilmez. Karasal iklim ve eksilere düşen hava sıcaklığı gezmenizi engelleyebilir. Kapadokya gezisi için en güzel mevsimler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ay olarak Mayıs sonu ve Temmuz sonuna kadar olan günler arası Kapadokya turu için en elverişli zamanlardır.

Kapadokya Balon Turları
Kapadokya Balon Turları

Kapadokya Balon Turu İle Gökyüzünü ve Yeryüzünü Keşfe Çıkın

Bu aylar arasında Kapadokya’da yapacağınız en güzel aktivite şüphesiz balon turu olacaktır. Kapadokya balon turları ile bölgeyi kuş bakışı keşfedebilir ve farklı bir deneyim kazanabilirsiniz. Kapadokya balon turları genelde hafif rüzgarlı ve sabah saatlerinde yapılmaktadır. Özellikle sabahın ilk ışıklarında yapılan balon turları sizi başka diyarlara götürebilir. Öyle ki balonlar yaklaşık 1000 – 5500 feetlik yüksekliğe çıkarak güneşin doğduğuna tanık olabilirsiniz.

Kapadokya Otelleri
Kapadokya Otelleri

Kapadokya Turunda Nerede Kalınabilir ?

Kapadokya bölgesinde turistlerin yoğun talep göstermesinden dolayı otel ve pansiyon seçeneğiniz oldukça fazladır. Tavsiyem eğer bütçeniz uygunsa kayaların içi oyularak yapılmış küçük butik otellerden konaklamanız olacaktır. Bu kaya otellerin özelliği kışın sıcak yaz aylarında da doğal bir serinliğe sahip olmasıdır. Kapadokya konaklama yönünden zengin seçeneklere sahip olduğu için daha düşük bütçeli ve temiz kaliteli pansiyonlar bulmanız kolay olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu