Haberler

Kalıcı Kilo Vermenin Yolları

Kilo sorunu olanların geçici olarak değil de kilolardan kalıcı olarak kurtulmaları için yapması gerekenleri içeriğimizde detaylandırdık.

Kilo vermek için yapılması gerekenlerle ilgili birçok bilgiyi internet üzerinden ve televizyon programlarından kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kalıcı kilo vermek için ise önemli olan bu duyduğunuz ve öğrendiğiniz bilgileri uygulamak ve kilo vermeyi sağlamaktır.

Bunun için ise düzenli olarak dikkat edeceğiniz kalıcı kilo vermenin püf noktaları ile fazla kilolardan kurtulabilir ve ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Zayıflamak için ne yapılmalı sorusuna cevap ararken öncelikle kendinizi kilo vermeye odaklamalı ve kafanızda kesin olarak bu kararı almalısınız.

Kilo vermek için başladığınız diyet programına bir hafta sonra ara vermenizin size hiçbir faydası olamaz. Bu nedenle diyet listesi hazırlanırken kendinize uygun olan bir diyet listesi hazırlamalı ve diyetiniz bağlı kalmanızı sağlayacak kuralları bilerek kilo vermeye başlamalısınız.

Kilo vermenin püf noktaları için yazımızın devamında sizlere yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiler ve öneriler sunmaya çalıştık.

Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Hedefinizi belirleyin:

Kilo vermek için karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey ne kadar kilo vereceğinize karar vermek ve bunun için neler yapılması gerektiğini bilmektir. Kilo vermek istediğinizde yaşınıza, boyunuza ve metabolizma hızına göre ideal kilonuzu belirlemeli ve bu kiloya ulaşmak için kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Mesela her hafta 1 kilo vereceğim gibi bir karar almalısınız.

Günlük kalori miktarını belirleyin:

Sağlıklı ve planlı bir şekilde kilo vermek için yapılması gereken en iyi şey günlük kalori alım miktarını doğru belirlemektir. İdeal kilonuza ulaşmak istiyorsanız eğer önce yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu ve yaptığınız yanlış beslenme şeklini düzeltmekle işe başlamalısınız. Gün içerisinde size enerji verecek ama günlük kalori alım miktarını geçmeyecek olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir.

Aç kalmayın:

Birçok kişi az yemek yemenin aç kalmak olduğunu ve bu şekilde beslenme ile kilo vereceğini düşünmektedir. Aç kalarak kilo verilmesi mümkün değildir. Tam tersine düzenli ve sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz. Bu nedenle öğünler atlanmadan özellikle kahvaltıyı ihmal etmeden günlük düzenli yemek yeme alışkanlığı edinmeniz gerekir.

Sabah kahvaltı yapmadığınızda enerjiniz düşecek ve metabolizmanız yavaşlayacaktır. Buda kendinizi halsiz, yorgun ve uykusuz hissetmenize neden olacaktır. Bunun yanında kan şekerinizde düşecektir. Sabah kahvaltı yapmadığınız için de öğle yemeğinde gereğinden fazla yemek yiyerek kilo alacaksınız.

Kilo vermek için metabolizmanın düzenli olarak çalışması gerekir. Bunun içinde öğünler atlanmadan tok tutucu besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Öğün arasında tüketeceğiniz ceviz, badem gibi kuruyemişler ve yoğurt ile tok kalmayı sağlayabilirsiniz.

kalıcı kilo vermek

Hareket edin:

Düzenli olarak egzersiz yapmadan sadece uygulanan diyet programları ile kilo vermek mümkün değildir. Düzenli olarak egzersiz yapmak kilo vermenin yanında sağlık açısından da önemlidir. Egzersiz yapmak için illaki bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Sabahları yapacağınız hafif tempoda yarım saatlik yürüyüş size faydalı olacaktır. İşten eve gelirken birkaç durak önce araçtan inerek evinize yürüyerek gelebilirsiniz. Bu şekilde günlük egzersizlerinizi yaparak 200-300 kalori fazladan verebilirsiniz. Ev işleri yapmakta kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Bol bol su için:

Bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2-2,5 litredir. Gün içerisinde bu suyu bir anda tüketirseniz hiçbir anlamı olmaz. Önemli olan suyu ara ara gün içerisinde düzenli olarak tüketmektir. Bu sayede metabolizmanın çalışmasını sağlayabilir ve vücuttaki zararlı toksinleri atabilirsiniz.

Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak su ile açlığınızı bastırabilir ve çok fazla yemek yemezsiniz. Gün içerisinde sık sık tüketeceğiniz su ile açlık hissini bastırabilirsiniz.

Dengeli beslenmeye dikkat edin:

Sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en iyi yolu dengeli beslenmektir. Buda demek oluyor ki vücuda alınması gereken karbonhidrat, protein ve yağın yeteri kadar ve dengeli bir şekilde vücuda alınmasıdır. Bazı diyet listeleri yağı ve karbonhidratı listeden silip sadece protein odaklı beslenme listesi oluşturuyor. Bu yanlış bir beslenme şeklidir. Bu şekilde kilo verilmesi mümkün değildir. Çünkü vücuda alınan her bileşenin vücut için farklı bir faydası vardır.

Ev yemekleri yemeye dikkat edin:

Yoğun bir iş temposuna sahip olabilirsiniz. Bu nedenle daha çok hazır yemekler ve kısa sürede tüketebileceğiniz besinler tüketiyor olabilirsiniz. Tabi bu durum kilo alımına neden olur. Bunun yerine eğer mümkünse ev yemekleri yemeye özen göstermelisiniz. Öğünlerde bu şekilde beslenme gibi bir imkânınız yok ise o zaman karın doyurucu salata ve çorba çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde ise sizi tok tutacak olan kuruyemişler ve meyveleri tüketebilirsiniz. Bu şekilde atıştırmalık hazır gıdalardan uzak durabilirsiniz.

Kendinizi sıkıp strese girmeyin:

Diyet yapmaya karar vermek ve hazırlanan programa uymak ilk başta kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir. Çünkü her zamanki beslenme alışkanlıklarında büyük bir değişim olmuştur ve kişi bu duruma alışmaya çalışmaktadır. Bu durum kişide stres, gerginlik ve sinirlilik durumlarına yol açabilir. Uzun süren stres durumu ise kişide kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle hazırladığınız diyet listelerini gerçekçi bir şekilde hazırlamalı ve diyet yapmaya gerçekten kararlı olmalısınız.

Stres ile baş etmeyi bu süreç içerisinde öğrenmelisiniz. Kilo vermenin sizin için ne kadar faydalı olduğunu düşünmeli ve bu şekilde diyet uygulamanızın amacını tekrar hatırlamalısınız. Günlük olarak kilo vermek için neler yaptığınıza dair notlar alarak bir nevi günlük tutarak neler yapıp yapmadığınızı kontrol edebilir ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Bu şekilde yapmanız gerekenleri tekrar gözden geçirip kendinizi tekrar toparlayabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu