Gezi RehberiListeler

İsveç Gezi Rehberi

1. STOCKHOLM ULUSAL KÜTÜPHANESİ’NDE THE DEVİL İLE TANIŞIN

STOCKHOLM ULUSAL KÜTÜPHANESİ'NDE THE DEVİL İLE TANIŞIN

Stockholm’deki Ulusal Kütüphaneye giderseniz, bu kütüphanenin bir tür koleksiyona sahip olduğunu göreceksiniz: Kodeks Gigas. Codex Gigas kelimesi Giant Book olarak gevşek bir şekilde çevrilmiştir, ancak daha çok The Devil’s Bible olarak bilinir, çünkü kitaplar şeytanın büyük bir resmini içerir.

Bu antika kitap 12. yüzyılda Bohemya (Çek Cumhuriyeti) ‘daki Benedictine Manastırı Podlažice’de yapılmıştır. 1648’de savaş ganimeti olarak İsveç’e götürüldü ve şimdi kitap Milli Kütüphane’de, Stockholm’de saklandı.

Ne yazık ki, şu anda kitap kütüphane kitap için yeni sıcaklık kontrollü oda yapma sürecinde olduğu gibi gösterilmiyor. Yine de, Milli Kütüphane hala ziyaretinize değer. Geniş kütüphane, diğer birçok antika el yazmasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca koleksiyonunda binlerce modern kitap var.

2. NOBEL MÜZESİ’Nİ ZİYARET EDİN

NOBEL MÜZESİ'Nİ ZİYARET EDİN

Stockholm’de ne yapmalı? Dünyayı değiştirmek için fikirlerden ilham alan bir yeri ziyaret etmeye ne dersiniz? Gamla Stan’ın büyük meydanında eski bir Borsa binasında bulunan Nobel Müzesi, dünyanın prestijli ödüllerine dair etkileyici bir bilgi koleksiyonuna sahiptir.

Kayda değer bir Stockholm cazibesi olan Nobel Müzesi, modern teknolojiyle ve farklı ilginç sergilerle harmanlanmış heyecan verici tasarımlarla yaratıcı öğrenme yoluyla, doğa bilimleri ve kültürü hakkında değerli tartışmalar oluşturmayı ve bilgiyi yaymayı amaçlayan büyük akıllar tarafından inşa edilmiştir.

3. VASA MÜZESİ’NDE GEÇMİŞE YELKEN

VASA MÜZESİ'NDE GEÇMİŞE YELKEN

Galärvarvsvägen’de bulunan Stokholm , Vasa Müzesi ziyaret etmek için en ünlü yerlerden biridir . Vasa Müzesi, İsveç’te denizcilik tarihini gösteren ilginç bir koleksiyona sahiptir. Bu müze ilk olarak 1990 yılında açıldı ve İsveç Ulusal Denizcilik Müzeleri’nin bir parçası.

Bu Stockholm turizmin en önemli parçasını bulabileceğiniz en ikonik öğe, savaş gemisi Vasa’dır. 1628’de batmış bir 17. yüzyıl savaş gemisidir. 1950’lere kadar keşfedilmemiş ve 1961’de nihayet kurtarılmıştır.

Müzenin dışında limana demir attı, dört gemi de müze gemilerine dönüştü. Bu gemiler, 1915 yılında fırlatılan Sankt Erik, hafif gemi Finngrundet (1903), torpido gemisi Spica (1966) ve kurtarma botu Bernhard Ingelsson (1944).

4. SKANSEN AÇIK HAVA MÜZESİ’NDE İSVEÇ HAKKINDA BİLGİ EDİNİN

SKANSEN AÇIK HAVA MÜZESİ'NDE İSVEÇ HAKKINDA BİLGİ EDİNİN

Stockholm’deki en iyi etkinliklerden bazılarını arıyorsanız, o zaman Djurgården adasına gidin ve dünyanın en eski açık hava müzesini göreceksiniz. Skansen Açık Hava Müzesi ilk defa 11 Ekim 1891’de halka açıldı. Müzenin kurucusu Artur Hazelius, İsveç’in farklı bölgelerinden gelen insanların Sanayi Dönemi’nden önce nasıl yaşadıklarını göstermek istedi.

Skansen, yaklaşık 300.000 m² büyüklüğünde büyük bir arazi parçası üzerinde duruyor. İsveç’in her bölgesinden ev ve çiftlik evlerinin kopyalarını bulabilirsiniz. Sadece binaları sergilemekle kalmaz, aynı zamanda gümüşçüler, tabanlar, fırıncılar, cam üfleyiciler ve ayakkabıcılar gibi zanaatkârları, geleneksel kıyafetlerle kıyafetlerini sergileyebilirsiniz. Zamanda geri yolculuk ettiğinizi hissedeceksiniz.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu