Faydalı BilgilerListeler

Psikolojik özgüven nasıl kazanılır?

Her insanın kendisi ile ilgili olumlu ama gerçekçi bir tutumda olma durumu özgüven olarak tanımlanabilir. İnsanlar yaşamlarının belirli alanlarında kendilerine fazla güvenirlerken bazı alanlarda ise aynı güveni hissedemiyorlar. Bu da yaşamlarının belli noktalarında bu eksikliği hissettiklerini göstermektedir. Bu durum da kişinin akademik ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Hayli önemli olan bu duygu, kişilerde yaşamlarının denetim altında olduğu hissinin oluşmasına yardımcı olacağı için beraberinde güven ve huzur duygusunu da getirecektir. Dolayısıyla da kişilerin hayatlarının olumlu yönde seyir etmesine yardımcı olacaktır.

Özgüven kişilerin her şeyi yapabileceğine kendine inandırması değildir; aksine beklentilerin gerçekçi bir tutumla ele alınması ve gerçekleştirebilmek uğruna kendine karşı güven hissetmesidir. Bu duygunun doğru bir şekilde algılanması da fazlası ile önemlidir bu açıdan.

Çocuklukta özgüven oluşumu:

Çocuklukta özgüven oluşumu:

Çocukluk döneminde temelleri atılmaya başlayan özgüvenin gelişmesinde anne ve babanın etkisi fazlası ile önemlidir; ancak sonraki dönemlerde de bu duygunun oluşumu bireyin bilinçli seçim ve çabaları ile yapmış olduğu olumsuz tecrübeleri olumluya çevirebilmesi ile de gelişmektedir.

Gençlik çağlarında özgüven:

Özellikle gençlik dönemlerinde bireyin kendisi hakkında şekillenmeye başlayan düşüncelerinde aile ve arkadaş grubu oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla birey kendi kişilik oluşumunu olumsuz yönde etkilediğini düşündüğü kişi ile arasına belli bir mesafe koyabilir.

Birey kendi psikolojik özgüvenini kazanmak neler yapmalı?

Öncelikle iyi olduğu yönlerini düşünmeli, yapabildiği şeyleri göz ardı etmemeli-önemsemeli, gerekli emek ve çaba gösterilmiş olup da yapılamamış olan şeyler varsa sarf etmiş olduğu emeğini takdir edebilmelidir.

Birey yapmak istediği şeyler arasından da rahatlıkla yapabilecek olduğundan başlamalı bu durum kişinin şevklenmesine ve kendine karşı bir güven hissetmesini sağlayacağı için de yararlı olacaktır.

Aynı zamanda kişi kendini değerlendirirken dikkat edecek olduğu belli başlı ölçütler belirlemeli ki gerçekçi bir içsel değerlendirme yapabilsin ve kendi psikolojik özgüvenini geliştirmede bu değerlendirmeler bireye yol gösterebilsin. Psikolojik özgüvenin oluşmasında etkili olabilecek diğer bir unsur ise kişinin hayatında risk alabilmesidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu