Faydalı BilgilerListeler

Kuzey Kıbrıs Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kuzey Kıbrıs Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Kıbrıs turları konusunda açıklamalarda bulunmak istiyoruz. Ancak Kıbrıs’ a gitmiş olsanız bile bu ada ülkesi hakkında bilmediğiniz o kadar çok şey var ki bunları duyduğunuz da çok şaşıracaksınız. Vizesiz Kıbrıs turu kapsamında bu ülkeye gittiğiniz zaman neler yapabilirsiniz ve en güzel yerleri nelerdir Şehrikeyif turları size tüm bunlar hakkında detaylı bilgiler sağlayacaktır.

Kıbrıs denildiği zaman aklınıza ilk gelenin gece hayatı ve casinoları geldiğinin farkındayız ancak ada o kadar çok güzelliklerle doludur ki buraya kaç kere giderseniz gidin mutlaka yeniden gitmek istiyorsunuz. Üstelik buraya giderken vize istenmiyor olması da küçük hafta sonu kaçamakları için ideal bir tercih. Türkiye’den Kıbrıs’ a sürekli olarak uçuş seferleri var ve 1 buçuk saatlik bir uçak yolculuğunun ardından adaya ulaşabiliyorsunuz. Kıbrıs’ta gideceğiniz çok yer var lakin önemli bir notu da buraya bırakmak istiyoruz. O da adada toplu taşıma araçlarının olmaması yani ulaşım için sıkıntı çekebiliyorsunuz. Bunun içinde sıkıntı çekmemek için yapılması gereken şey taksileri tercih etmek. Taksi fiyatları Türkiye’deki gibi yüksek değil daha uygun fiyatlarla ulaşım ihtiyacınızı çözebiliyorsunuz.

Gelelim adanın tarihi ve kültürüne bakmaya. Adanın her bölgesi adeta doğa dostu çünkü hiçbir şeyin orijinalliği bozulmadan modern bir hayatın içerisine entegre edilmiş. Turizm her geçen gün büyüyor olmasına karşın sahillere baktığımız zaman hem temiz hem de çok güzel olduğunu söyleyebiliriz. ada da bir çok destinasyon alanları var. Eğlence tarih ve sanat ada içinde iç içe geçmiş durumda.  Gelelim adada sizi şaşırtacak olan bilgilere.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kuzey Kıbrıs Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kıbrıs’ta iki ülke sınır çizgisiyle ayrılmış durumda. Ülkeler arasında yıllardır görüşmeler sağlanmış olsa bile ülkeler henüz anlaşmış değiller.

KKTC adanın %40’lık bölümünde yer alıyor 300 bin insanın yaşadığı Kıbrıs’ın başkenti ise Lefkoşa

Kıbrıs eskiden İngiliz sömürgesi altındaydı. Bunun içinde adada halen bir İngiliz kolonisinin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla burada farklı kültürlerin olduğu da bilinmektedir. Adanın İngiliz sömürgesinde olduğunu gösteren özelliklerden bir tanesi araçların direksiyonlarının halen sağda olmasıdır. Yani buraya aracınızla gittiğiniz zaman zorluk çekeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Güney Kıbrıs bir Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın Kuzey Kıbrıs Avrupa Birliğine alınmamıştır.

Adanın her iki kesimi içinde başken Lefkoşa ancak burada sınırların kaldırılmış olmasına karşın şehir tek olarak değerlendirilmiyor. İnsanlar şehirde istedikleri gibi dolaşabiliyorlar lakin bölünmüş tek şehir olarak dikkati çekiyor.  

Dünya’nın en büyük bayrağı Girne dağlarında dalgalanıyor. Bayrağın büyüklüğü ise 420 metre uzunluğunda. Girne’de nereden bakarsanız bakın bayrağı mutlaka görebiliyorsunuz.   

Kıbrıs aynı zamanda Güneş adası olarak bilinir. Çünkü neredeyse bir yıl içinde 340 gün boyunca hep güneş vardır. İşte bizim ülkemizden ve dünyanın pek çok ülkesinden turistlerin burayı tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden bir tanesi de budur.  

Web site: https://www.sehrikeyif.com/kibris-turlari

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu