Gezi RehberiListeler

İstanbul’da Uçurtma Müzesi Olduğunu Biliyor musunuz?

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Farkında mısınız artık eskisi gibi gökyüzünde uçurtma görmüyoruz…Bunun sebebini araştıran bir araştırma mevcut mudur bilmiyoruz ama tahminimiz betonlaşma ile birlikte çocukların özgürce koşup oynayabileceği alanların azalması, gençlerin ve çocukların elektronik aletler ve internet ile daha fazla zaman geçirmeleridir diye tahmin ediyoruz.

İstanbul’da bir uçurtma müzesi olduğundan bizim de geç haberimiz oldu. Hemen çocukluğumuz ve eski uçurtmalarımız aklımıza geldi ve bu müzeyi bizim gibi bihaber olan kitlelere tanıtmalıyız dedik. İlk fırsatta gezmeye gideceğiz, ya siz?

1. Adresi ile başlayalım: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Caddesi Bakıcı Sokak No: 12 Üsküdar / İstanbul

2. Adres zor geldi ise yol tarifi:  Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin olduğu sokakta. Gülnuş Valide Sultan (Yeni Cami) Caminin ön tarafında Marmaray, arka tarafında Uçurtma Müzesi bulunmaktadır.

3. Uçurtma müzesi 2005 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından kuruldu.

4. Uçurtma müzesi 1980 yılında beri uçurtma imalatı ve satışı yapan Mehmet Naci Aköz’ün uzun yıllar hayalini kurduğu ve “Gözümü kapatmadan mutlaka kurmalıyım” dediği, ülkemizin ilk ve halen tek uçurtma müzesidir.

5. 2011 yılından itibaren Üsküdar Belediyesi ile işbirliğine giden müzenin imkanları belediyenin de katkısıyla genişlemiş ve müzenin ismi “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” adını almıştır.

6. Toplamda 26 ülkeden gelen, 2000’den fazla üründen oluşan koleksiyonda uçurtmalar, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir.

Uçurtmalar ve Mehmet Naci Aköz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.ucurmadunyasi.com

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu