EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

İsmet İnönü Kimdir? ve Hayatı

İsmet İnönü Kimdir? ve Hayatı

1884 İzmir doğumlu olan İsmet İnönü’nün babası Malatyalı annesi ise Bulgaristan göçmenidir. İsmet İnönü doğduktan birkaç yıl sonra babası Sivas’a tayin edilmiştir. İsmet İnönü de ilk olarak Sivas mahalle mektebinde başladığı öğrenim hayatına, Sivas Askeri Rüştiyesinde devam etmiştir. Bunu Sivas Mülkiye İdadisi takip etmektedir. Daha sonra İstanbul’da topçu okuluna girmiştir. Bunun ardından Topçu Harbiye’sini bitirmiş, daha sonra da Erkânı harbiye mektebine girmiş ve kurmay yüzbaşı olarak mezun olmuştur.

Yabancı dil bilmenin önemini çok iyi kavrayan İsmet İnönü Fransızcayı çok iyi konuşmasına rağmen Almancanın da çok gerekli olduğunu fark edince arkadaşı Ali Fuat’la birlikte Almanca dersler almaya başlamıştır. İlk görev yeri Edirne olan İsmet İnönü 1907 de görevine başlamış, o yıllarda ülkenin içinde bulunduğu duruma oldukça endişe ile bakan İsmet İnönü, bu durumu subay arkadaşlarıyla paylaşmaktan çekinmemiş ve bu nedenle birkaç kez uyarı almıştır.

İşte tam bu yıllarda İsmet paşa İttihat ve Terakki Cemiyetine üye olmuştur. Bu olaydan sonra yeni görev yeri İzmir olmuş, burada Doktor Nazım ile tanışmıştır. Mustafa Kemal’İ zaten okudukları okuldan tanıyan ismet Paşa, Selanik’e geçerek Mustafa Kemal ile görüşmüştür.

Görev yaptığı yıllarda Yemen ayaklanmasının bastırılmasında başarılı olmuştur. Trablusgarp ve Balkan savaşları devam ederken orada bulunmayı çok isteyen İsmet Paşa’nın Yemen de meydana gelen İmam Yahya olayını savaşmadan sonuca bağlaması onun ününü arttırmıştır. Bu olaydan sonra İsmet Paşa Çatalca’ya tayin edilmiş, bir gün Genelkurmayda Mustafa Kemal ile karşılaşıp uzun bir görüşme yapmıştır.

İsmet Paşa asıl ününü Kurtuluş Savaşı sırasında kazanmıştır. İnönü isimli mevkide Yunanlılara karşı Birinci İnönü zaferini kazanmıştır. Meclis bu başarısından dolayı İsmet Paşa’ya Tuğgeneral unvanını vermiş,  İkinci İnönü Savaşı çok şiddetli geçmesine rağmen savaş yine zaferle sona ermiştir.

1934’te soyadı kanunu çıkınca İsmet Paşa’ya İnönü soyadı verilmiştir. Lozan barış anlaşmasında gösterdiği diplomatlık örneği, yeni Türkiye’yi tüm dünyanın tanımasına neden olmuştur. Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevlerini de başarıyla yerine getirmiştir.

Ankara’da 1973 yılında yaşamını yitirmiştir. Mustafa Kemal’in yakın dostu ve silah arkadaşıdır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu